Zavrieť

Porady

Dlh na SBD

Dobry den. Moja otazka znie: ak niekto ma dlh na SBD na koho je pisany- na konkretnu osobu(majitel) alebo na nehnutelnost?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    mionag Pozri príspevok
    Dobry den. Moja otazka znie: ak niekto ma dlh na SBD na koho je pisany- na konkretnu osobu(majitel) alebo na nehnutelnost?
    Ide o byt družstevný alebo vo vlastníctve? Družstvo je iba správcom, alebo s ním spisuješ zmluvu o nájme družstevného bytu po prevode členských práv?

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    anonym222 Pozri príspevok
    Veľmi dobrá pripomienka Mária. Ešte nevieme o aký vzťah vlastne ide. Hlavne že je tu už sedem príspevkov.
    Zbytočná veta, keď sa snažíš poradiť a nie provokovat.

    mionag Pozri príspevok
    ten niekto je byvaly majitel od ktoreho kupujem byt, uz prebehlo vyplatenie bytu a oni maju teraz vyplatit ten dlh- teda je ten dlh na ich meno a nie na konkretny byt? resp ak nezaplatia tak prechadza dlh na mna ako na noveho majitela bytu? alebo ostava to na nich??
    Či je to skutočne taký vzťah ako je písané v tomto príspevku, to nech už potvrdí zadávateľka otázky odpovedou na Máriu.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    mionag Pozri príspevok
    Dobry den. Moja otazka znie: ak niekto ma dlh na SBD na koho je pisany- na konkretnu osobu(majitel) alebo na nehnutelnost?
    Ak niekto má dlh? - ten niekto je predsa ten, kto má s SBD podpísanú nejakú zmluvu a ten dlh mu vznikol z nej.

    mionag je offline (nepripojený) mionag

    mionag
    ten niekto je byvaly majitel od ktoreho kupujem byt, uz prebehlo vyplatenie bytu a oni maju teraz vyplatit ten dlh- teda je ten dlh na ich meno a nie na konkretny byt? resp ak nezaplatia tak prechadza dlh na mna ako na noveho majitela bytu? alebo ostava to na nich??

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Neviem, ako to funguje teraz pri predaji bytu - ale my keď sme predávali, tak sme museli mať potvrdenie, že nemáme podĺžnosti. A toto potvrdenie sme asi dávali aj na kataster pri zápise - no to si už nepamätám. Podľa mňa tá dlžoba by nemala prejsť na Vás.
    Počkaj na ostatné odpovede skúsenejších!

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    áno Lotarka, ak niekto ide dať na kataster vklad, tak bez potvrdenia od predsedu SVB to nieje možné, nesmie byť žiadny dlh od predchádzajúceho vlastníka....

    Dana L je offline (nepripojený) Dana L

    Dana L
    Dlh neprechádza na nového majiteľa, ale bez toho potvrdenia nie je možné prepísať byt. Byt je predmetom zabezpečenia v prípade, že nebude dlh vyplatený. Takže to dať čím skôr do poriadku. prajem pekný deň.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    mionag Pozri príspevok
    ako je potom mozne ze mi dovolila banka cerpat uver? ved dnes im boli odoslane peniaze...
    Možno banka a kataster nemajú nič spoločné (povedzme okrem ustanovenia v zmluve o úvere, kde by mohlo byť znenie, že banka splátku uhradí po vklade do katastra - po zapísaní / nie po podaní žiadosti o vklad)

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Veľmi dobrá pripomienka Mária. Ešte nevieme o aký vzťah vlastne ide. Hlavne že je tu už sedem príspevkov.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Ešte si daj pozor aj na spotrebu energií v byte. Urob si preberací protokol, kde si zapíš spotreb studenej vody, teplej vody ako aj nameranú spotrebu tepla na radiátoroch.
    Družstvo si bude dlh vymáhať od bývalého vlastníka (alebo nájomníka).

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Lotarka Pozri príspevok
    Zbytočná veta, keď sa snažíš poradiť a nie provokovat.

    Či je to skutočne taký vzťah ako je písané v tomto príspevku, to nech už potvrdí zadávateľka otázky odpovedou na Máriu.
    Z uvedených príspevkov môžeme iba dedukovať, avšak zatiaľ sa nedá určiť jednoznačný vzťah.
    mionag píše o pôvodnom vlastníkovi a dlhu na SBD. Potom by mohlo byť SBD správcom. Ako však mohol kataster byt prepísať, bez potvrdenia správcu, že na byte neviazne žiadny dlh?
    Podľa toho, že banka jej poskytuje úver, teda by sa naozaj malo jednať o kúpu bytu v OV a nie prevod členských práv v SBD. Predpokladám, že na prevod čl. práv banky úvery neposkytujú. Pokiaľ to však samozrejme nie je nejaký bezúčelový úver.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    anonym222: Ako však mohol kataster byt prepísať, bez potvrdenia správcu, že na byte neviazne žiadny dlh?

    Ako? Hľadaj v témach o SVB, nájdeš aj také, že to ide veľmi ľahko.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.