Zavrieť

Porady

Základné imanie formou pôžičky

Čaute,

prehľadala som poradu krížom krážom, ale nenašla som to. Zahraničná materská firma založila sro-čku na Slovensku, s tým že ZI dala formou pôžičky a po založení sa táto pôžička vrátila materske firme. S tým že zriaďovacie výdavky platila všetky materská spol. zvlášť mimo tejto pôžičky. Prosím Vás potrebujem pomocť s prvotným zaúčtovaním ZI. Normálne som z toho sprostá. Povedzme že ZI je 200.000,- a prišli z anlicka ako pôžička.
Ďakujem vám
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Romina7
    Čaute,

    prehľadala som poradu krížom krážom, ale nenašla som to. Zahraničná materská firma založila sro-čku na Slovensku, s tým že ZI dala formou pôžičky a po založení sa táto pôžička vrátila materske firme. S tým že zriaďovacie výdavky platila všetky materská spol. zvlášť mimo tejto pôžičky. Prosím Vás potrebujem pomocť s prvotným zaúčtovaním ZI. Normálne som z toho sprostá. Povedzme že ZI je 200.000,- a prišli z anlicka ako pôžička.
    Ďakujem vám
    Romina kto s kým uzavrel zmluvu o pôžičke a čo to má spoločné so založením s.r.o.? Z otázky som vyrozumela, že zahraničná spoločnosť založila s.r.o. v SR. Čiže splnila všetky náležitosti podľa Obchodného zákonníka a v tom prípade nemohla vložiť do ZI pôžičku, ale vklad. Citujem OZ.
    "§ 58
    Základné imanie
    (1) Základné imanie spoločnosti je peňažné vyjadrenie súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov do spoločnosti.
    (2) Základné imanie sa vytvára povinne v spoločnosti s ručením obmedzeným a v akciovej spoločnosti. Jeho výška sa zapisuje do obchodného registra."
    No a v ďalšom paragrafe je povedané, čo to je vklad.
    "§ 59
    (1) Vkladom spoločníka je súhrn peňažných prostriedkov (ďalej len "peňažný vklad") a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (ďalej len "nepeňažný vklad"), ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti."

    Spoločnosť sa vždy zakladá vkladom a nie je možné založiť ju pôžičkou do ZI.
    Vložené prostrieky sa stávajú na strane aktív majetkom spoločnosti a na strane pasív zdrojom krytia. Účtuješ to takto:
    355/411 - predpis na základe spoločenskej zmluvy
    221 prípadne 211/355 - pri splatení vkladu.

    Peňažné prostriedky si ani zakladateľ nemôže zobrať, len tak bez dôvodu a preto sa pýtam na základe čoho si ich previedli na svoj účet? Keďže nič zatiaľ nepožičali tak vrátená pôžička to nemôže byť.
    Katija
    Opravujem. Nie je to účet 355, ale 353.
    Naposledy upravil Katija : 12.01.06 at 15:45 Dôvod: Oprava čísla účtu.

    Roxi je offline (nepripojený) Roxi

    Roxi
    Stretla som sa s možnosťou dohody o započítaní, t.j. 249/353, ale časť ZI musí byť splatená v hotovosti, alebo na účet. 30% ??? nie som si istá

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    To Romina7:
    Nájdi si 1. príspevok a čítaj si. Je to o začiatku účtovania v novozaloženej s.r.o. Určite si tam nájdeš mnohé úkony čo treba na začiatku urobiť.

    http://www.porada.sk/t13296-p13-tovanie-v-sro.html

    Keď ešte nebudeš vedieť, pýtaj sa ďalej. Ale hlavne nauč sa vyhľadávať podľa kľúčového slova a sama nájdeš mnohé odpovede na svoje otázky.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Roxi
    Stretla som sa s možnosťou dohody o započítaní, t.j. 249/353, ale časť ZI musí byť splatená v hotovosti, alebo na účet. 30% ??? nie som si istá
    Je to stanovené v OZ takto.
    "§ 111
    (1) Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 100 000 Sk."
    Katija

    Základné imanie formou pôžičky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.