Zavrieť

Porady

Osekat staru omietku na rodinnom dome?

Pekny den prajem,

mam na Vas otazku - kupili sme starsi rodinny dom - dom je postaveny v 30 rokoch - s velmi kvalitnej palenej tehly (americania dotovali) a obvodove mury maju hrubku 50cm.
V samotnych muroch nie su praskliny, 3 roky sa v nom nebyvlo a nie su tak isto znamky ziadnych plesni. Z vonku je vidiet po obvode v muroch - "ter papier".
Otazka ( otazky )teda znie:
- je zapotreby osekat staru omietku ?
- je zapotreby podrezavanie alebo staci taka ta bublinkova folia po obvode muriva?

Pytam sa hlavne kvoli tomu ze mi pride velmi zdlhave osekavanie omietky v celom dome (neviem si predstavit kolko casu s tym stravim) a chcel by som sa tomu vyhnut.


Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pokiaľ nie sú omietky poškodené nerovné plesnivé tak je zbytočné s nimi čokoľvek robiť.Max ak je tam veľa vrstiv farby tak ju odstrániť a naniesť novú štukovú omietku prípadne niektorú zo sádrových stierok.To samé sa týka tej bublinkovej fólie (nopová fólia).Zbytočná vec pokiaľ nemáte vlhký dom.

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    Ja som prerábal dom z 50ych a vnútorné omietky sme obili až na kváder. Nikdy som to neľutoval.
    1. presne vieš čo máš v stene
    2. vyčistenie stien od bordelu a špiny - špric
    3. nová omietka
    4. keď to budeš robiť po starom, tak vápno na hotové omietky pod farbu = dezinfekcia

    Na druhej strane, namakáš sa ako kôň.

    A jeden z dôvodov kompletnej výmeny omietok môže byť aj ten, že by si chcel vymeniť aj elektroinštaláciu. A to by som tiež odporúčal. V modernej kuchyni potrebuješ 20 zásuviek na spotrebiče o príkone pár tisíc W, toľko voľakedy stačilo na pol dediny. Chcem tým povedať že tieto staré inštalácie nie sú stavané na 21. storočie.

    DSC35840.JPG  
    DSC35986.JPG  
    1/1

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Zabudli ste napísať čo idete robiť,napr zateplovať,nadstavovať?

    adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

    adis_benji
    Netusil som ze je dolezite popisat co idem robit.

    ALE ... bude sa jednat o celkovu rekonstrukciu, voda, kanalizacia, plyn, kurenie, okna, horna deka, strecha.

    Zrejme som zabudol povedat ze spodna deka nie je robena skvarou a parketami ale cele spodne podlazia zaliate betonovou dekou s izolaciu.

    adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

    adis_benji
    OK.

    sme rozhodnuty dat dole celu staru omietku po tehly.
    Otazne je ci to dat robit potom strojovo alebo sa najdu ludia co to spravia rucne a tak isto v takej kvalite a v podobnom casovom horizonte.
    Tiez je otazne kolko by som usetril ked strojove omietanie je cca 8E aj s materialom.

    Ako pozerma na tie foto - maju sa robit najprv omietky a az potom zaliat betom na podlahu??? Ja som mal v plane - osekat, nova elektrika, kanalizacia,kurenie, nasledne zaliat podlahu a az potom omietky (aby sa nedonicili trubky na podlahovom kureni pri skakani po nich)

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    adis_benji Pozri príspevok
    OK.
    Ako pozerma na tie foto - maju sa robit najprv omietky a az potom zaliat betom na podlahu??? Ja som mal v plane - osekat, nova elektrika, kanalizacia,kurenie, nasledne zaliat podlahu a az potom omietky (aby sa nedonicili trubky na podlahovom kureni pri skakani po nich)
    Toto bol práve jeden z dôvodov, prečo som robil podlahu nakoniec. Čiže:
    - hrubá omietka
    -> elektrika
    -> jemná omietka
    -> podlahovka
    -> poter

    Ale netvrdím že je to jediný správny postup.

    Či ručne alebo strojovo - ja som vsadil na ručnú kvalitu a navyše keď som si to hodil do čísel, vyšlo ma to OVEĽA lacnejšie. Samozrejme ale trvá to dlhšie než strojom. Nemôžeš mať rýchlo, dobre a lacno všetko spolu - vždy iba dve veci z tých troch.

    Ešte k podlahe, je tu jedna dôležitá vec, a síce, že poter, ktorým zaleješ podlahovku, by mal byť oddilatovaný od steny dilatačným pásom, totižto tá podlahovka má síce malú, ale predsa len nejakú tú roztiažnosť a neviem si predstaviť, že by som ťahal omietky na doraz do poteru.

    viď http://www.univenta.sk/dwn/Sanon-podlahovka.pdf
    strana 15, je tam prierez. Myslím že to dáva zmysel.
    Inak je to VEĽMI užitočný dokument.

    Naštuduj si o podlahovke všetko čo sa dá - máš len jeden pokus.
    DSC37996.JPG  
    DSC38363.JPG  
    1/1

    adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

    adis_benji
    To dolfort: na stranke ti nefunguju potvrdzovacie emaili. Chceli sme pozriet foto tvojej rekonstrukcie.

    A ked uz som u toho kolko ta stala a co si robil svojpomocne - po znamosti?

    dakujem

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    adis_benji Pozri príspevok
    To dolfort: na stranke ti nefunguju potvrdzovacie emaili. Chceli sme pozriet foto tvojej rekonstrukcie.

    A ked uz som u toho kolko ta stala a co si robil svojpomocne - po znamosti?

    dakujem
    dik za upozornenie, opravim to. zaktivoval som ti oba maily s ktorymi si sa registroval.

    zvysok: SS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.