Zavrieť

Porady

Prekročenie štandardnej dĺžky štúdia na VŠ

Vopred sa ospravedlňujem že svoju otázku píšem sem.

Jedná sa o to že...2 roky som študoval denné štúdium na VŠ. Avšak škola mi nevyšla a rozhodol som sa že budem pokračovať na druhej. Avšak odzačiatku.
Viem že školné hradí štát 3+2 teda 3 roky na bc a 2 na ing. 2 roky som si však už zabil, tento prvý bude zdarma a ďalšie dva budú už platené.

Školné na jeden rok je 450 eur. Ok vedel som že budem platiť a rátal som s tým to je v poriadku. Ale ako to je so zdravotným poistením? Kamarát mi hovoril že 2 roky si ho budem musieť hradiť sám. Ešte rok nazad to bolo 29 eur, teraz to je 47. Už to ma vyjde za rok viac ako školné! Okrem toho čo ak zase zdravotku zdvihnú to sa predsa nedoplatím a môžem vyhlásiť bankrot

Neviem som z toho nešťastný tolko peňazí som nerátal že to bude stáť, tá zdravotka ma prekvapila bol som v tom že si mám hradiť len školné. Neviete ako to teda je? Resp ako by sa dalo zdravotke potom vyhnúť? Študujem dennou formou :P
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    novice Pozri príspevok
    ivka70

    takže zdravotné si hradím sám? dosť kruté. na zdravotnom preondím viac ako na školnom, neskutočné.
    precitaj si citaciu co som uviedla vyssie - nie neplatis, od 1.5.2011 je to zmenene

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Pokiaľ ja viem, tá prekročená dľžka štúdia na VŠ sa týka, ak by si niektorý rok na tej istej VŠ opakoval.....ak by si ukončil prvú VŠ s titulom bc. a išiel na druhú, inú, iný typ, nemáš s tým problém, aj rodiačia majú nárok na PnD a DB, ale iba do 25. roka veku....a ZP je novelizované......neboj do 25. roka veku ti platí štát.....a do 30. roka veku myslím iba vtedy, keby si študoval doktoranské štúd.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    novyuser Pozri príspevok
    Ludia, ja neviem ci len nechapete problematike alebo co, ale on neukoncil uspesne ziadne studium, skratka, na jednej skole chodil 2 roky, a skoncil tam (neuspesne), bez titulu, teraz ide inam, a kedze nas stat hradi 3+2 roky studia (na I. a II. stupen studia), tak ma este 1 rok, ktory za neho bude hradit stat pre bakalarske studium, navyse standardnej dlzky studia sa plati podla poplatok ktore ma stanovene fakulta , teda skolne.

    Co sa tyka zdravotnej poistovne, mne povedali ze vsetko mimo 3+2 si platim, dokonca rodicia nemaju ani narok na prispevok na dieta, na roky studia ktore prekracuju standardnu dlzku studia. Kto sa chce hadat, prosim mozte ist na pobocku vasej ZP, a ist argumentovat ze mate narok, mna tam jasne zotreli ze ak prekrocim 4. rok platim ako skolne, tak aj ZZP, ktore, dakujme tejto vlade stuplo z 29.-€ na 46,54€.
    od 1.5 je zmeneny zakon o zdrav. poisteni, v sucasnosti platne znenie:

    (7) Štát je platiteľom poistného za
    a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia, 30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v dennej forme štúdia,




    povodne znenie:
    (7) Štát je platiteľom poistného za
    a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na
    účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia
    26 roku veku, ktorá študuje na prvej vysokej
    škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania
    druhého stupňa, štúdium ktorého podľa študijného
    programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem
    externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj
    v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných
    skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium
    tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis
    na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa bol vykonaný
    do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo
    získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
    v dennej forme štúdia,
    Naposledy upravil avalik : 11.07.11 at 19:44 Dôvod: oprava

    novice je offline (nepripojený) novice

    novice
    vďaka za odpoveď. myslíš že to tak je? ty si to pochopil ako keby som prvú školu ukončil asi, ale ja som ju neukončil resp ukončil neúspešne. preto sa bojím že 2 roky na BC. si platím aj zdravotku aj školné (so školným som rátal). tá zdravotka je totiž drahšia ako školné keďže ju nehorázne zdvihli, to by ma zničilo. Nehovoriac keby ju dali ešte vyššie. Teraz mám 22 rokov.

    ja som našiel toto :P
    Ďalej je potrebné upozorniť na dôležitú skutočnosť, že za absolventa jednej vysokej školy (držiteľa jedného vysokoškolského diplomu II. stupňa) už štát poistné neplatí ani vtedy, ak sa prihlási na štúdium na ďalšej vysokej škole, aj keď ešte nedosiahol vekovú hranicu 26 rokov. Štát neplatí poistné ani za študenta, ktorý prekročil štandardnú dĺžku štúdia

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ja som našiel toto :P
    Ďalej je potrebné upozorniť na dôležitú skutočnosť, že za absolventa jednej vysokej školy (držiteľa jedného vysokoškolského diplomu II. stupňa) už štát poistné neplatí ani vtedy, ak sa prihlási na štúdium na ďalšej vysokej škole, aj keď ešte nedosiahol vekovú hranicu 26 rokov. Štát neplatí poistné ani za študenta, ktorý prekročil štandardnú dĺžku štúdia[/QUOTE]
    V tvojom prípade ? si už absolvent II. stupňa VŠ?????
    rád by si si to povedal, ale nie si, tak určite nebudeš platiť ani školné a ani ZP...
    moja dcéra študuje na VŠ tak som si zisťovala aké má možnosti, keby bola neúspešná , na tej kt. študuje.....

    novice je offline (nepripojený) novice

    novice
    No dovolím si nesúhlasiť. Pretože to školné si budem platiť predsa určite keďže som prekročil tú štandardnú dlžku BC. štúdia...teda to bude 5 rokov miesto 3.
    Tá zdravotka to sa hádať nebudem bodaj by to bolo tak ako píšete vy.

    Nejde predsa asi o to či mám alebo nemám nejaký titul. Proste som prekročil, resp prekročím štandardnú dĺžku štúdia a budú odomňa chcieť aby som si platil školné aj zdravotné poistenie.

    Nemám v ruke žiadny titul nič, proste som zabil 2 roky na jednej VŠ a idem na druhú. Ani som ale len netušil ako je to so zdravotným poistením, školné je jasná vec, o tom som čítal aj tu

    ekonomika.sme.sk/c/5780589/prehlad-poplatkov-pri-prekroceni-standardnej-dlzky-studia-a-pri-subeznom-studiu.html

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    novice Pozri príspevok
    No dovolím si nesúhlasiť. Pretože to školné si budem platiť predsa určite keďže som prekročil tú štandardnú dlžku BC. štúdia...teda to bude 5 rokov miesto 3.
    Tá zdravotka to sa hádať nebudem bodaj by to bolo tak ako píšete vy.

    Nejde predsa asi o to či mám alebo nemám nejaký titul. Proste som prekročil, resp prekročím štandardnú dĺžku štúdia a budú odomňa chcieť aby som si platil školné aj zdravotné poistenie.

    Nemám v ruke žiadny titul nič, proste som zabil 2 roky na jednej VŠ a idem na druhú. Ani som ale len netušil ako je to so zdravotným poistením, školné je jasná vec, o tom som čítal aj tu

    ekonomika.sme.sk/c/5780589/prehlad-poplatkov-pri-prekroceni-standardnej-dlzky-studia-a-pri-subeznom-studiu.html
    ideme sa hádať????

    ak si chceš platiť aj školné aj ZP bude ti vďačný aj MZ aj MŠ......
    robím aj mzdárku a nie jeden rok.....a už som ti písala....

    Pokiaľ ja viem, tá prekročená dľžka štúdia na VŠ sa týka, ak by si niektorý rok na tej istej VŠ opakoval.....ak by si ukončil prvú VŠ s titulom bc. a išiel na druhú, inú, iný typ, nemáš s tým problém, aj rodiačia majú nárok na PnD a DB, ale iba do 25. roka veku....a ZP je novelizované......neboj do 25. roka veku ti platí štát.....a do 30. roka veku myslím iba vtedy, keby si študoval doktoranské štúd.
    Prekročená dľžka štand. štúdia je vtedy keby si robil napr. 5 rokov Bc. popr. Ing. či Mgr. viac ako 2 roky, , ale to platí na jeden a tej istej škole.....

    novyuser je offline (nepripojený) novyuser

    novyuser
    Ludia, ja neviem ci len nechapete problematike alebo co, ale on neukoncil uspesne ziadne studium, skratka, na jednej skole chodil 2 roky, a skoncil tam (neuspesne), bez titulu, teraz ide inam, a kedze nas stat hradi 3+2 roky studia (na I. a II. stupen studia), tak ma este 1 rok, ktory za neho bude hradit stat pre bakalarske studium, navyse standardnej dlzky studia sa plati podla poplatok ktore ma stanovene fakulta , teda skolne.

    Co sa tyka zdravotnej poistovne, mne povedali ze vsetko mimo 3+2 si platim, dokonca rodicia nemaju ani narok na prispevok na dieta, na roky studia ktore prekracuju standardnu dlzku studia. Kto sa chce hadat, prosim mozte ist na pobocku vasej ZP, a ist argumentovat ze mate narok, mna tam jasne zotreli ze ak prekrocim 4. rok platim ako skolne, tak aj ZZP, ktore, dakujme tejto vlade stuplo z 29.-€ na 46,54€.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mila123 nemas pravdu, novice ako zadavatel otazky ma pravdu, ma to zistene spravne.

    2 roky Bc. studia uz absolvoval, to je jedno, ze neuspesne, na novom Bc. studiu ma narok este na 1 rok neplateneho studia a pocas tohto roka aj na DnP a DB, potom dalsie 2 roky do ukoncenia Bc.studia uz narok na DnP ani na DB nema a rovnako ani na bezplatne studium.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ivka70 Pozri príspevok
    Mila123 nemas pravdu, novice ako zadavatel otazky ma pravdu, ma to zistene spravne.

    2 roky Bc. studia uz absolvoval, to je jedno, ze neuspesne, na novom Bc. studiu ma narok este na 1 rok neplateneho studia a pocas tohto roka aj na DnP a DB, potom dalsie 2 roky do ukoncenia Bc.studia uz narok na DnP ani na DB nema a rovnako ani na bezplatne studium.
    oponujem ti....

    novice je offline (nepripojený) novice

    novice
    ivka70

    takže zdravotné si hradím sám? dosť kruté. na zdravotnom preondím viac ako na školnom, neskutočné.

    novyuser je offline (nepripojený) novyuser

    novyuser
    oponuj mu, ale s faktami v ruke, nie je nic horsie ako platit penale poistovni, ti su schopni z centov urobit po 5 rokoch exekuciu, pricom keby aspon zaslali upomienku, ale nic.

    Ale co sa tyka tej platby zdravotnej poistovne, celkom ma to potesio, je pravda ze som sa tam bol pytat asi rok dozadu, tato zmena ma potesila, samozrejme skolnemu sa nevyhneme, ale radsej 500 ako 500+ 12*46...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    novice Pozri príspevok
    ivka70

    takže zdravotné si hradím sám? dosť kruté. na zdravotnom preondím viac ako na školnom, neskutočné.
    Tiez si myslim, ze zdravotne poistenie po zmene zakona by si nemal platit do 30 rokov.
    keby si studoval po 30tke na dennom studiu, potom ano.

    poslala by som si v tomto zmysle otazku na zdravotnu poistovnu (kludne aj na viacere ZP )
    Naposledy upravil ivka70 : 12.07.11 at 08:06

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mila123 Pozri príspevok
    oponujem ti....
    A cim chces oponovat?
    Rada sa poucim, ale daj nejaky argument.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.