Zavrieť

Porady

Zneužívanie zo strany väčšinového spoluvlastníka - pomoc

Dobrý deň


Obraciam sa na Vás o poradu vo veľmi súrnej veci. Som menšínovým spoluvlastníkom domu z dvoma podlažiami. Vačšinový obýva spodne a ja vrchné podlažie. Predchádzajúci vačšinový spoluvlastníci si prerobili spodné podlažie tak, že ked ja teraz chcem prerobiť horné budem musiem zasiahnuť aj do dolného. Upozorňujem, že nebola som v minulosti ani len upozornená, že sa tam niečo prerába. Pred samotnou prerábkou som sa, ale poradila so známymi ako to spraviť a upozornili ma keďže ide o podielové spoluvlastníctvo mal by sa aj väčšinový vlastník na tom spolupodieľať, tak len zhodnotím dobrovoľne nehnuteľnosť. Tento spoluvlastník chce len prerobiť strechu, ale ostatné veci nechce / ako spoločná elektrika pripojka, komín,vodovodné potrubie a pod. tvrdí, že ako vačšinový vlastník ma na to právo a ma prehlasoval a prehlasuje vo všetkom. Ja som sa preto rozhodla, že nemá pre mňa zmysel byť v takomto spoluvlastníctve a chcem ho vysporiadať. Navrhla som mu všetky riesenia ako odkúpim dom od neho alebo mu ho ja predám svoj podiel. Nesúhlasil ani z jedním riešením. Tak som mu podedala, že navrhnem vysporiadanie súdom.. vysmial sa mi a chce po mne aby som mu ihned prispela na strechu inak ma zažaluje za bezdôvodné obohatenie. Strecha potrebuje opravu to je pravda ,ale aj ďalšie veci sú neodkladne hlavne elektrina bez nej tam nemá zmysel byť, on elektrinu brerobil tak, že ja ak chcem mať vlastnú musím si spraviť na vlastné náklady vlastnú prípojku aj napriek tomu, že je všetko spoločné. Ja chcem aby sa najskôr spravila elektrina a rozvody nakoľko rozvody sú aj na povale pod strechou a keď prerobím najskôr strechu a potom elektrinu tak ju potom možem poškodiť a takáto rekonštrukcia nemá zmysel. Preto chcem vysporiadať spoluvlastníctvo a budem súhlasiť z akýmkoľvek riešením.On,ale keď sa dozvedel, že ho chcem vysporiadať prišiel s „ nápadom strechy“ a týmto che docieliť aby mi už neostali finančné prostriedky na vysporiadanie. Idemu o tom aby som ten podiel dala len za symbolickú cenu a takto zneužíva to že je väčšinový vlastník. Poraďte čo mám spraviť chcem ho vysporiadať, nakoľko ide o dvoch cudzích spoluvlastníkov a takéto nažívanie nemá už absolútne zmysel ale on ma chce finančne týmto spôsobom oslabiť a v tichosti donútiť aby som mu to dala zadarmo alebo za symbolickú cenu a pritom vie, že to chcem vysporiadať.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    nevyčerpala si všetky možnosti, lebo keď on neodkúpi tvoj podiel, tak mu povedz, že svoj podiel predáš cudziemu, napr. nejakému rómovi.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Ako som ja vyriešila skoro taký ako ty podiel? ja som mala síce 50% i môj brat tiež 50 % a riešenie? predaj celkom cudzím ľuďom, aj za cenu, že som mala cez 100 m2 byt. plochy a cca 450 m2 záhrady (svoj podiel) a k cene bytu cca 70 m2 som musela prihodiť iba 200 000 SK (pred 4 rokmi keď ešte o kríze nik nechyroval)......ale som spokojná.....mám svätý pokoj a ten je na nezaplatenie....bol iba jeden problém v dome, že bol veľký, 2-bytový ...

    prudky je offline (nepripojený) prudky

    Vylúčený člen prudky
    alenasvk Pozri príspevok
    Dobrý deň


    Obraciam sa na Vás o poradu vo veľmi súrnej veci. Som menšínovým spoluvlastníkom domu z dvoma podlažiami. Vačšinový obýva spodne a ja vrchné podlažie. Predchádzajúci vačšinový spoluvlastníci si prerobili spodné podlažie tak, že ked ja teraz chcem prerobiť horné budem musiem zasiahnuť aj do dolného. Upozorňujem, že nebola som v minulosti ani len upozornená, že sa tam niečo prerába. Pred samotnou prerábkou som sa, ale poradila so známymi ako to spraviť a upozornili ma keďže ide o podielové spoluvlastníctvo mal by sa aj väčšinový vlastník na tom spolupodieľať, tak len zhodnotím dobrovoľne nehnuteľnosť. Tento spoluvlastník chce len prerobiť strechu, ale ostatné veci nechce / ako spoločná elektrika pripojka, komín,vodovodné potrubie a pod. tvrdí, že ako vačšinový vlastník ma na to právo a ma prehlasoval a prehlasuje vo všetkom. Ja som sa preto rozhodla, že nemá pre mňa zmysel byť v takomto spoluvlastníctve a chcem ho vysporiadať. Navrhla som mu všetky riesenia ako odkúpim dom od neho alebo mu ho ja predám svoj podiel. Nesúhlasil ani z jedním riešením. Tak som mu podedala, že navrhnem vysporiadanie súdom.. vysmial sa mi a chce po mne aby som mu ihned prispela na strechu inak ma zažaluje za bezdôvodné obohatenie. Strecha potrebuje opravu to je pravda ,ale aj ďalšie veci sú neodkladne hlavne elektrina bez nej tam nemá zmysel byť, on elektrinu brerobil tak, že ja ak chcem mať vlastnú musím si spraviť na vlastné náklady vlastnú prípojku aj napriek tomu, že je všetko spoločné. Ja chcem aby sa najskôr spravila elektrina a rozvody nakoľko rozvody sú aj na povale pod strechou a keď prerobím najskôr strechu a potom elektrinu tak ju potom možem poškodiť a takáto rekonštrukcia nemá zmysel. Preto chcem vysporiadať spoluvlastníctvo a budem súhlasiť z akýmkoľvek riešením.On,ale keď sa dozvedel, že ho chcem vysporiadať prišiel s „ nápadom strechy“ a týmto che docieliť aby mi už neostali finančné prostriedky na vysporiadanie. Idemu o tom aby som ten podiel dala len za symbolickú cenu a takto zneužíva to že je väčšinový vlastník. Poraďte čo mám spraviť chcem ho vysporiadať, nakoľko ide o dvoch cudzích spoluvlastníkov a takéto nažívanie nemá už absolútne zmysel ale on ma chce finančne týmto spôsobom oslabiť a v tichosti donútiť aby som mu to dala zadarmo alebo za symbolickú cenu a pritom vie, že to chcem vysporiadať.
    Ďakujem za odpoveď.
    Čo bolo - bolo.
    Terazky treba riešiť stav a budúcnosť.

    Chceš ukončiť spoluvlastníctvo ?

    1, Prelistuj zákon
    č. 40/1964
    § 139
    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

    § 140
    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo ...........

    § 141
    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    § 142
    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom

    2, Rob iba potrebné kroky v súlade so zákonom

    3, Priprav sa na dlhšiu trať



    PS1
    Chceš ukončiť spoluvlastníctvo ????
    Skús poradie :

    dohodu
    a, www.vzory-zmluv-zadarmo.sk

    predaj
    b, ponúknuť mu svoj podiel na odkúpenie

    súd
    (http://ficek.sk/majetkove-vysporiada...lastnictva.htm )
    c, daj podanie, kde môžeš aj tú historiu spomenúť a že chceš, aby súd :
    - určil že on od teba odkúpi
    - nariadil predaj.

    PS2
    Co je psáno, to je dáno.

    PS3
    Možno sa ti to zdá, ale toto nebude súrna záležitosť.
    Naposledy upravil prudky : 12.07.11 at 06:44

    alenasvk je offline (nepripojený) alenasvk

    alenasvk
    Ďakujem za odpoveď

    Myslím, ze som už vyčerpala všetký možnosti, napísala som mu už štyri listy aj spožiadavkou, že sa chcem osobne stretnúť, ale nereaguje, takže jedine súd.

    § 139
    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

    S tým to asi moc nepochodím nakoľko výmena strechy nie je dôležitá vec, pretože bude tvrdiť, že je to neodkladná záležitosť/ isto si zoženie posudok/ a s časti bude mať aj pravdu aj keď rok-dva by ešte asi vydržala.[B]Som len naštvaná, že tento inštitút zneužije aj keď vie, že moja investícia do strechy je pre mňa zbytočná, nakoľko som už 100% rozhodnutá ukončiť spoluvlastníctvo.V najbližších dňoch navštívim advokata a dohodnem postum vysporiadania. / on v dome chce zostať len chce moj podiel " cca skoro zadarmo"/a pre mňa to budú vyhodené prostriedky a riešiť dva súdy to je na mna moc. Mám strach, že po tej streche si vymyslí ďalšiu neodkkladnú žaležitosť a dokial sa domôžem vysporiadania tak ma to zrujnuje.Ak sa vyskytnú nové skutočnosti dam vedie ako to dopadlo, Ak Vás napadne ako zabrániť investicíí na strechu do vysporiadania budem rada za každú radu.
    Ďakujem

    prudky je offline (nepripojený) prudky

    Vylúčený člen prudky
    Barbara Pozri príspevok
    nevyčerpala si všetky možnosti, lebo keď on neodkúpi tvoj podiel, tak mu povedz, že svoj podiel predáš cudziemu, napr. nejakému rómovi.
    Len nesmie za nižšiu cenu, ako on odmietne

    prudky je offline (nepripojený) prudky

    Vylúčený člen prudky
    alenasvk Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď

    Myslím, ze som už vyčerpala všetký možnosti, napísala som mu už štyri listy aj spožiadavkou, že sa chcem osobne stretnúť, ale nereaguje, takže jedine súd.

    § 139
    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

    S tým to asi moc nepochodím nakoľko výmena strechy nie je dôležitá vec, pretože bude tvrdiť, že je to neodkladná záležitosť/ isto si zoženie posudok/ a s časti bude mať aj pravdu aj keď rok-dva by ešte asi vydržala.[B]Som len naštvaná, že tento inštitút zneužije aj keď vie, že moja investícia do strechy je pre mňa zbytočná, nakoľko som už 100% rozhodnutá ukončiť spoluvlastníctvo.V najbližších dňoch navštívim advokata a dohodnem postum vysporiadania. / on v dome chce zostať len chce moj podiel " cca skoro zadarmo"/a pre mňa to budú vyhodené prostriedky a riešiť dva súdy to je na mna moc. Mám strach, že po tej streche si vymyslí ďalšiu neodkkladnú žaležitosť a dokial sa domôžem vysporiadania tak ma to zrujnuje.Ak sa vyskytnú nové skutočnosti dam vedie ako to dopadlo, Ak Vás napadne ako zabrániť investicíí na strechu do vysporiadania budem rada za každú radu.
    Ďakujem
    Ak chceš odísť - nerieš technické problémy (strecha áno - v posudku sa zhodnotí aj tvoj podiel / nemusíš investovať).
    Ponúkni mi využiť predkupné právo - advokát vysvetlí, ako to právne platne urobiť.

    Nevzdychaj - znalci sa síce rôznia, ale majú mantinely.

    alenasvk je offline (nepripojený) alenasvk

    alenasvk
    Dik za snahu, to znamená...možno to bude hlúpa otázka, že (strecha áno - v posudku sa zhodnotí aj tvoj podiel / nemusíš investovať), ked som mu oznámila zámer ,že chcem zo spoluvlastnictva "odisť" nemusím prispieť na strechu?

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..myslím, že toho róma s 12 deťmi by mohla do svojej časti nasťahovať ako podnájomníka...(ako ťah to mám odskúšané, keď susedia riešili mňa a môjho psa, prišla rodina známych,zhodou okolností rómov, s deckami pred činžák--ani nemusím pokračovať...

    alenasvk je offline (nepripojený) alenasvk

    alenasvk
    O tom predaji som uvažovala,ale problém je v tom, že dom má veľkú hodnotu cca 2000 000 Sk a moj podiel je v hodnote cca 869000 Sk k tomu je pozemok 1000 m2 ten mám v podiele 1/2 to je v pohode je to realne deliteľné/ je to aj rozdelé,ale nie ešte právne,na tej strane mám ešte stavbu ta je čisto moja.Nejaký "rom" mi za to nedá ani len 400 000 Sk myslim dom,pochybujem, že niekto pri zmysloch by to toho išiel vyhodené peniaze a pod cenu sa mi ist nechce.Ja som mu povedala nech má celý dom aj s polkom pozemku a bude pokoj nechce reps.chce ale za par...Preto súd,ale medzi tým z jeho strany vydieranie zo strechou.

    alenasvk je offline (nepripojený) alenasvk

    alenasvk
    Ani prenajat ho nemožem potrebujem suhlas druhého spoluvlastníka a len by to skomplikovalo situaciu , v tom prípade by som musela dať na strechu.je to zamotané a momentálne tahám za kratší koniec.On bude hrať divadlo, že chce ostať v spoluvlastníctve a uplatniť možnosť využiť § prípad hodný osobitého zretela" bude tvrdiť , že nemá kde bývať má už vela rokov asi 63 a pod. Podielové spoluvlastníctvo je proste dielo "diablovo"

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    alenasvk Pozri príspevok
    Dobrý deň


    Vačšinový obýva spodne a ja vrchné podlažie. Predchádzajúci vačšinový spoluvlastníci si prerobili spodné podlažie tak, že ked ja teraz chcem prerobiť horné budem musiem zasiahnuť aj do dolného.
    Ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.