Zavrieť

Porady

ahojte, moho by mi to prosim nikto správne zaúčtovať lebo si niesom isty dikes...

Prijali sme faktúru od dodávateľa v celkovej hodnote 1200 EUR. Dodávateľ je platcom DPH.


ako to zaúčtujem ak nám dodávateľ poskytol zľavu v hodnote 120 EUR s DPH.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alusa783 Pozri príspevok
ok dakujem
ešte poprosím jednu odpoved aký je rozdiel či to zaučtujem 221/548
alebo 221/648
teoreticky efekt bude rovnaký či?
V podstate nijaký, ale u fa na vstupe účtujeme 548, a u výnosových 648.
0 0
Bdlka Bdlka

Bdlka je offline (nepripojený) Bdlka

Ahojte, možno netrafím tému, ale vlastne tiež neviem zaúčtovať. týka sa to finančnej náhrady za neposkytovanie stravných lístkov pre jedného bývalého zamestnanca, ktorý to teraz vymáha cez svojho advokáta. vyplatený už bol v hotovosti, ale dostali sme akúsi dohodu o urovnaní dlhu, ktorú neviem ako nahrať do účtovníctva, aká bude predkontácia. s takýmto prípadom som sa ešte nestretla. vdaka.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

ahojte je sa tiež potrebujem uistit či jej toto spravne učtovné napíšem to z pohladu oboch firiem
A zaplatí niečo miesto firmy B
A - 378/221
B - 321,518/379

postupenie pohladavky kde A preberá pohladaku ktoru bude mat voči B
A - 548/379 (vooči firme od ktorej je postupená pohľ)
A - 378/648 voči B

B - 321/379

ako učtovat ked A najskôr zaplatí niečo miesto B a až potom sa spraví postupenie?
zaučtované už bude u A - 378/379 môžem tak vlastne si len vynulujem učty na ktoré som učtovala hore vyšie ano?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prečo to takto komplikovane postupujete? Nestačilo by aby firma A-B si medzi se bou poslali peniaze a potom bude 221/378 u jednej a 379/221 u druhej?
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

myslím že takto priamo sa to neda urobit už len z toho že su tam velké časové rozostupy skusim to ešte raz opýsať trochu inak
A - je firma ktorá ma peniažky a zaplatí dake faktury ktoré ma platit firma B ( B ma zaplatit firme C) - vysledok A zaplatí C
o par mesiacov prebehne postupenie pohľadavky z firmy C na firmu A (za tie uhradené faktury) takže firma C vypadáva a zostane už len že firma A ma dostat peniaze od B

neviem to napísat jednoducho je to vlastne klasické postupenie až na to že uhrady sú skôr ako dojde k podpisu zmluvy
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vôbec mi to tak nevychádza, ved C vypadne práve preto, že má uhradené faktúry, ak postúpi pohľadávku, má znova otvorené faktúry voči B, či?
podľa mňa
A zaplatí C,............378 voči B / 221
B.........má stále 321 voči C
C prijme peniaze 311/221 a je vonku, aj ked tie peniaze dostala od A, vypadáva.
K postúpeniu by malo dojst pred vyplatením, vtedy by u C bola táto záležitosť "čistejšia"
==================
Takže po zaplatení podľa mňa " hre zostáva A a B",
Na základe oznámenia A voči B, musí B vziať na vedomie, že plnenie z 321 voči C sa mení na plnenie voči B. Ak si B preúčtuje 321/379............OK, a aj keby nie, nič také sa nestane, ak nie je prelom roka. Na prelome roka na základ inventarizácie by som to chcela vidieť preúčtované.
==============
O riešení sa bavíme, pokiaľ ešte B nezaplatila, ak zaplatila, myslím, že nie je čo riešiť, zaúčtuje A aj B tak ako som napísala. priložiť k BU-výpisu korešpondenciu, aby sa vysvetlilo, prečo šli peniaze na iný účet, než je na faktúrach.
Záver
v jednoduchosti je krása ...................../účtovníctva/
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

ano tak by to bolo fajn ale problém je že to postupenie musí prebehnut či chcem alebo nie aby sa to ukázalo v nákladoch firmy A (a kedže firma B nikdy nezaplati firme A) tak to aj zostane jej nakladom
jediné čo ma v tom metie je to že su tie uhrady skôr ako postupenie (ja viem že ked C už ma zaplatené od hocikoho tak už vlastne nemá čo postupovat ale tak ked sa 2 ja podnikatelia dohodnu da sa všetko)
keby som to robila bez postupenia tak to vo firme A vysí do nekonečna iba ako pohľadávka ale mi to potrebujeme aj ako naklad
takže môže sa to učtovat ako to čo som písala na začiatku? napísala si že je to len zbytočne komplikované ale nepovedala si že je to zle či?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať