Zavrieť

Porady

Podnikanie popri zamestnaní

Ahojte
Mám dilemu.Dnes som si založila živnosť,začína od 1.8.2011.Bude to popri zamestnaní.Viem,že prvý rok nemusím odvádzať do Soc.poisťovne nič ako živnostníčka.Dnes som ale zistila,že v auguste a v septembri mám nastúpiť na rehabilitácie a liečenie.Ako zamestnanec budem mať PN.Viem,že v tom čase nebudem môcť vykonávať ani živnosť.Ako je to potom s nahlásením na soc.poisťovnu?Musím doktorke oznámiť,že už mám aj živnosť?Lebo ja vlastne nebudem mať ako živnostníčka ešte nič zaplatené v soc.poisťovni,tak si myslím,že mi ani nemajú ako platiť PN.Len ako zamestnankyni,kde už za mna zamest.odvádza do soc.pois.Ako sa rieši táto situácia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ako SZCO nepotrebuješ mať vystavenú PN, nakoľko nemáš poistenie ako SZCO.

    Stačí mať PN ako zamestnanec vystavenú, resp. ak si mala v posledných 2 rokoch nejaké ukončené zamestnanie, tak by sa oplatilo možno DNP urobiť aby PN bola vyššia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Ahojte
    Mám dilemu.Dnes som si založila živnosť,začína od 1.8.2011.Bude to popri zamestnaní.Viem,že prvý rok nemusím odvádzať do Soc.poisťovne nič ako živnostníčka.Dnes som ale zistila,že v auguste a v septembri mám nastúpiť na rehabilitácie a liečenie.Ako zamestnanec budem mať PN.Viem,že v tom čase nebudem môcť vykonávať ani živnosť.Ako je to potom s nahlásením na soc.poisťovnu?Musím doktorke oznámiť,že už mám aj živnosť?Lebo ja vlastne nebudem mať ako živnostníčka ešte nič zaplatené v soc.poisťovni,tak si myslím,že mi ani nemajú ako platiť PN.Len ako zamestnankyni,kde už za mna zamest.odvádza do soc.pois.Ako sa rieši táto situácia?
    Potvrdenie o PN dáš mzdárke , za prvých 10KD dostaneš od zamestnáv. náhradu príjmu, ak PN bude trvať aj naďalej, už bude nemocenské.platiť SP.

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Toto viem,ale tu ide o tú živnosť.Doktorka mi vystaví akoby 2 PN.Jednu ako zamestnankyni a jednu ako živnostníčke.Ak by som nebola živnostníčka tak som PN a platí najprv zamestnávateľ a potom So.Pois.Ale ja som zároven aj živnostníčka a tomu nerozumiem.Pn budem takmer 2 mesiace.

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Takže by som doktorke nemusela hovoriť,že som aj živnostníčka?Stačí mi len bežná PN ako zamestnankyni? Moc ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Takže by som doktorke nemusela hovoriť,že som aj živnostníčka?Stačí mi len bežná PN ako zamestnankyni? Moc ďakujem
    odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Od roku 2007
    Tu ti už dobrovolné nem.poistenie nepomôže.
    Stačí ti dať si vystaviť jednu PN-ku, ktorú odovzdáš zamestnávatelovi. Na DNP nesplňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, do ktorého sa započítava aj ukončené nem. poistenie, napr. z iného zamestnania - čo nie je tvoj prípad.

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Ja som si ani nechcela dať niečo dobrovoľne platiť,len mi išlo o tento problém ako sa rieši.Ale moc ste mi pomohli.Viem že aj ked budem mať živnosť,stačí mi len 1 PN a až budem platiť odvody aj do SP za rok,tak potom sa to bude trošku ináč riešiť.Moc ďakujem

    Podnikanie popri zamestnaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.