Zavrieť

Porady

Je možné uspieť v žiadosti o vrátenie daru???

Dobrý deň,

Dočítala som sa, že d a r c a sa môže domáhať
vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo
členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré
mravy.
----------------------------------------------------
Mama sa vydala a rodičia jej (dňa 28.05.1992) prepísali
družstevný byt, ktorý v tom čase vlastnili. Neskôr
(dňa 16.04.2007) aj s manželom tento byt od družstva
odkúpila.- V spomínanom 3 izbovom byte sme bývali* 6ti - mama, otec, 4
deti (narodené v manželstve).

*
- Otec bol o d s ú d e n ý za :
° prečin ublíženia na zdraví
(podľa § 156 ods. 1,2 písm.a/Tr. zákona č 300/2005
Z.z. v znení zák. č. 650/2005 Z.z.)
° prečin nebezpečného vyhrážania
(podľa § 360 ods. 1,2 písm. b/Tr. zákona, č. 300/2005
Z.z. v znení zákona č. 650/2005 Z.z.)na úhrnný trest odňatia slobody v trvaní 1 /jeden/ rok. Následne mu súd ustanovil skúšobnú
dobu probačného dohľadu v trvaní 2 /dva/ roky.- Toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňa 21.7.2008.

- Zároveň ho súd v y l u č u j e z užívania
bytu(podľa § 146 ods. 2 Občianskeho zákonníka).
- Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňa 28.11.2008.

- Dňa 6.3.2009 bolo manželstvo mojich rodičov
r o z v e d e n é.

-------------------------------------------------------
Na súde je podaná žiadosť o vysporiadnie BSM a odporca (otec)
žiada polovicu.

Chcem sa teda opýtať, či je možné, prípadne či si
myslíte, že uvedené skutočnosti sú
dostatočné dôkazy pre súd, aby sme podali žiadosť o vrátenie daru.

Môžu túto žiadosť podať matkiní rodičia, aj keď vlastnili a previedli dcére (avšak už za jej manželstva) družstevný byt?)

- Doložiť vieme :
° list vlastníctva
° list (maminho octa) adresovaný OSBD v Senici
° zápisnica o dohode o odovzdaní a prevzatí bytu
zo dňa 25.04.1984° zápisnica o dohode o odovzdaní a prezvatí bytu
zo dňa 25.02.1992° dohoda o prevode členských práv zo dňa 25.02.1992
° zmluva o prevode vlastníctva družstevného bytu zo dňa16.04.2007

---------------------------------------------------------

Za Váš čas a ústretovosť vopred ďakujem,
Katarína.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak tie prečiny boli voči mame alebo inému príbuznému, je tu dôvod na vrátenie daru. Ak nie, museli by sa nájsť iné závažné dôvody.

    Právo žiadať vrátenie daru sa premlčuje po troch rokoch odvtedy, čo sa darca o hrubom porušovaní dozvedel. To by však musel obdarovaný premlčanie namietať. Dozvedeli sa to vtedy, keď tie prečiny vykonal; v prípade potreby by mohli tvrdiť, že až rozhodnutím súdu - teda ešte by to bolo v lehote do 28. 11. 2011.

    Rodičia im (obom) darovali členské práva a povinnosti spojené s nájmom družstevného bytu. Nájom družstevného bytu už neexistuje, členské práva aj ak existujú (ak zostali členmi družstva), členský podiel sa platil nanovo. Ak predmet darovania už obdarovaný nemá, musí vydať pe)ažnú náhradu. Hodnota členských práv spojených s nájmom družstevného bytu sa rovná trhovej hodnote takého bytu vo vlastníctve v danej lokalite.

    Rodičia môžu žiadať od manželov vrátenie daru vo forme peňažnej náhrady. V takom prípade sa vlastne bude kompenzovať vyplácanie z bytu dcérou vrátením náhrady za dar.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Presne tak. Na súd to treba dať čo najskôr. Ak previedli členské práva na oboch, treba žiadať dar späť od oboch. Pri vyporiadaní BSM sa to nahlási ako pohľadávka starých rodičov, nech im súd dá tento dlh každému uhradiť polovicu.
    Samozrejme dcére potom vyhlásia, že im to vrátila, jeho dlh môžu urovnať s dcérinym dlho, čo ho bude vyplácať z bytu.

    Nech ale dcéra neplatí za neho (ani akože), lebo by to od neho nikdy nedostala. Jednoducho nech trvá na tom, rozdeliť dlh rodičom na oboch.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ketrin Technická Pozri príspevok
    - - Moji rodičia ostali členmi družstva. Členský podiel sa neplatil nanovo, matkini rodičia im previedli svoj podiel.
    ?
    Ten členský podiel prechádza (pri prevode družstevného bytu do vlastníctva) do ceny bytu - o to platia menej pri odkupovaní. Teda každý, kto chce po prevode zostať členom družstva, musí platiť členské znova. To viem určite.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ketrin Technická Pozri príspevok
    K obsahu príspevku č. 8 :
    Pýtala som sa mamy a povedala, že nevie, či niečo platili, ale ak tvrdíte že hej, tak to je úplne možné.

    Tie ceny ma trochu domotali. Ak by súd jednal vo veci vrátenia daru, tak pôjde o (aktuálnu? vtedajšiu?) hodnotu bytu, alebo o sumu, za ktorú moji rodičia byt odkúpili od družstva (toto je nejakých 9.000Sk), alebo...???


    "Ak previedli členské práva na oboch, treba žiadať dar späť od oboch."
    - Takže mám do žiadosti uviesť obidvoch. To mám (starí rodičia) napísať dve žiadosti, jednu matke a jednu otcovi?
    Aký dôvod majú uviesť ohľadom ich dcéry? U otca kvôli porušeniu dobrých mravov, ale v tomto prípade?
    A ak matka bude súhlasiť s vrátením, tak aký spôsob dohody máme uviesť (napr. že sa zaviaže mesačne splácať nejakú sumu? Ale má min. príjem a živí všetky 4 deti, tak si podala žiadosť o zvýšenie výžitného. Odporcovi bolo zvýšené výživné na dve mal. deti., ale uvádza, že jeho príjem je minimálny a podal odvolanie. Nemôže potom toto odporcov právny zástupca nejako použiť? (že matka má na splácanie, alebo, že súhlasila s vrátením daru?)
    Byt je v BSM, bud predmetom vyporiadania. Vychádzam z § 145 obč.z. "(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne." Keby mali vrátiť byt napr. aj za manželstva, nemohli by vrátiť polovicu ...

    Keďže teraz sú rozvedení a nemajú rozdelené BSM, nech napíšu každému osobitne že žiadajú vrátenie daru z dôvodu správania sa obdarovaného a žiadajú finančnú kompenzáciu z BSM.,,, Aj pri podaní na súd to treba napísať tak, aby teda aj v prípadne iného rozhodnutia súdom a zamietnutia voči ich dcére, súd zamietol len jednu časť výroku, nie voči nemu.
    Návh sa podáva súdu v obvode odporcu. Ak by však patril inde, súdy si to dopošlú.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak to bol druzstevny byt, kde podiel v druzstve darovali rodicia len matke a nie manzelom, tak byt mohla odkupit len matka, lebo bola jedinym podielnikom druzstva (otec nebol) a na liste vlastnictva by mala byt len matka ako vlastnik.
    Byt nie je sucastou BSM.

    Otec by v takom pripade mal narok na polovicu penazi, investovanych do bytu pocas manzelstva, teda aj na polovicu kupnej ceny bytu aj na polovicu investicii.
    Nema vsak narok na vlastnictvo bytu.

    Ako teda vyzera list vlastnictva k predmetnemu bytu?

    (dufam, ze sa nemylim )
    Maminí rodičia v tom čase tomu nevenovali pozornosť a zmluvu nedali právne ošetriť, takže právne to darovali vlastne obom. Na liste vlastníctva sú uvedení obaja.
    Právnik (ktorého už teraz nemáme) po preskúmaní materiálov povedal, že odporca (otec) na to nemá morálne právo, ale právne hej. Potom som sa dočítala o tejto možnosti vrátenia daru, ktorú nám nikdy nik nespomenul. Vidím v tom jedinú (ale rada si nechám ukázať aj inú, ak existuje) možnosť... teda, či by to šlo raziť cez to hrubé porušenie dobrých mravov.
    Byt predsa je súčasťou BSM.

    - Peniaze investované do bytu,kúpnu cenu a investície by mu mama vyplatila. Tam síce potom budú ďalšie dokazovačky, lebo ich finančne dotovali matkiní rodičia, čo odporca samozrejme popiera a pod, ale tu už som odbočila od otázky.
    - Tie prečiny, za ktoré ho uznali vinným a následne odsúdili, boli spáchané na mal. deťoch a čiastočne na manželke.
    Na základe toho bol vylúčený z bytu a taktiež mu súd zakázal styk s dvomi mal. deťmi a s ďalšími dvomi ho oprávnil sa stretávať len každý párny týždeň v sobotu od 14.30 do 16.30 za prítomnosti matky.

    - Mama o našej situácii svojich rodičov informovala iba okrajovo (stále verila, že sa s odporcom nejako dohodne), takže naozaj tieto skutočnosti vedia krátko.

    - Moji rodičia ostali členmi družstva. Členský podiel sa neplatil nanovo, matkini rodičia im previedli svoj podiel.


    Prosím Vás, poraďte mi ešte ako teraz postupovať.

    Mám teda napísať výzvu na vrátenie daru (starí rodičia ju samozrejme podpíšu) a poslať ju odporcovi, uviesť nejakú lehotu (15 dní??), a ak na ňu nezareaguje, tak potom to podať na súd?
    K obsahu príspevku č. 8 :
    Pýtala som sa mamy a povedala, že nevie, či niečo platili, ale ak tvrdíte že hej, tak to je úplne možné.

    Tie ceny ma trochu domotali. Ak by súd jednal vo veci vrátenia daru, tak pôjde o (aktuálnu? vtedajšiu?) hodnotu bytu, alebo o sumu, za ktorú moji rodičia byt odkúpili od družstva (toto je nejakých 9.000Sk), alebo...???


    "Ak previedli členské práva na oboch, treba žiadať dar späť od oboch."
    - Takže mám do žiadosti uviesť obidvoch. To mám (starí rodičia) napísať dve žiadosti, jednu matke a jednu otcovi?
    Aký dôvod majú uviesť ohľadom ich dcéry? U otca kvôli porušeniu dobrých mravov, ale v tomto prípade?
    A ak matka bude súhlasiť s vrátením, tak aký spôsob dohody máme uviesť (napr. že sa zaviaže mesačne splácať nejakú sumu? Ale má min. príjem a živí všetky 4 deti, tak si podala žiadosť o zvýšenie výžitného. Odporcovi bolo zvýšené výživné na dve mal. deti., ale uvádza, že jeho príjem je minimálny a podal odvolanie. Nemôže potom toto odporcov právny zástupca nejako použiť? (že matka má na splácanie, alebo, že súhlasila s vrátením daru?)
    Ešte sa chcem opýtať na jednu vec :
    Matkiní rodičia sa odsťahovali (žijú v Rumanovej, pri Nitre).
    Kde môžu podať túto žiadosť o vrátenie daru? Na ktorom súde, v akom meste?

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Podľa mňa by si mala ísť za právnikom. Myslím, že dar v súčasnosti nie je možné vrátiť, pretože už neexistuje.

    marlo79 je offline (nepripojený) marlo79

    marlo79
    Ohladom BSM len tolko:
    Nasi sa sudili 12rokov co bolo nenormalne..... takze vela stastia a nervov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.