Zavrieť

Porady

Zmena z neplátcu DPH na plátcu DPH a výsledna suma pre zákazníka

Ahojte, dúfam, že som otázku zaradila správne.

Priateľ je neplatca DPH, živnostník, montážne práce nábytku. Má zmluvu o sprostredkovaní služieb /neviem, či som to presne napísala/ s dodávateľom nábytku. Čiže predá sa tovar, zákazníkovi je vypočítaná suma montáže a následne montér /teda priateľ/ fakturuje zákazníkovi. Ide to mimo dodávateľa.

Teraz firma/dodávateľ žiada, aby všetci montéri pracujúci na živnosť/neplatcovia DPH sa stali plátcami DPH a faktúri pôjdu cez firmu, tiež plátcom DPH.
Čiže sumu za montáž vyplatí zákazník najprv firme a následne si montér vyfakturuje u firmy sumu za montáž.

Otázka:
Teraz ke´d namontoval za 100€ /cena práce/, vystavil faktúru s DPH pre zákazníka, následne všetky

Ako to bude po novom?
Povinnosti ohľadom plátcovstva som ešte nezisťovala, čiže kedy sa platí DPH, v akej výške... Zatiaľ by som potrebovala vedie´t, či on bude vystavovať firme faktúru bez DPH? Zákazník zaplatí sumu s DPH firme, napr 100€ s DPH, montér vyfakturuje firme tých 100€ alebo už len sumu bez DPH. Bude tým mať menšie zisky?

Aká suma zostane montérovi pri napr. 100€. Teraz odviedol v daňovom DPH... a bolo. Keď bude teraz paltca DPH ako to bude?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu, neviem sa z toho vymotať, účtovníčku ešte hľadáme, doteraz sme ju nepotrebovali.

Magda
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Len v krátkosti - keď montérova služba je v hodnote 100 Eur, ktoré fakturuje, tak keď by sa stal platiteľom DPH, vyfakturoval by 100 + DPH, t.j. 120. Takto by to malo byť. T.j. jemu ostane tých 100,- ktoré mu patria a 20 odvedie štátu. Odberateľ, nech už je to ktokoľvek, mu uhradí celých 120.

    Zmena z neplátcu DPH na plátcu DPH a výsledna suma pre zákazníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.