Zavrieť

Porady

Práca v zahraničí, úrad práce, zdravotné poistenie

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako mám riešiť záležitosti ohladne úradu práce a zdravotného poistenia. Mám 19 rokov a nedostala som sa na vysokú školu, chcem si nájsť prácu na plný úväzok v Prahe (v nejakom nákupnom centre alebo fast food-e) a budúci rok skúsiť VŠ znova. Momentálne som v zahraničí a vrátiť by som sa mala až koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ako mám riešiť mesiac september z ohľadu zdravotného poistenia a úradu práce ? Ak mi budú v novej práci v Prahe platiť zdravotné odvody, potrebujem platiť aj tie na slovensku? Zvyknú vôbec v takej práci platiť takéto odvody ?
Vopred ďakujem za pomoc, Nori.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Norzsi Pozri príspevok
    Ešte som to nezisťovala. Pozerala som si zatial prácu v McDonalde alebo obchodoch ako napríklad Zara. Písali tam o 13. plate, stravných lístkoch a všetko je práca na plný úväzok. Myslím si, že je to na pracovnú zmluvu. Ak po roku túto prácu nechám alebo prejdem na čiastočný úväzok, znova sa musím zaregistrovať na Slovensku ?
    Pokial budeš pracovať na prac.zmluvu, nie je dôležitá výška úväzku.
    Pozor na dodržanie 8-dňovej lehoty na splnenie ozn.povinnosti (do 8.9.2011). Inak si budeš chýbajúce obdobie od 1.9. doplácať v slov.ZP ako samoplatitel.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Norzsi Pozri príspevok
    Takže v prípade, že som teraz odcestovaná a mesiac september ešte nebudem na Slovensku ani nebudem mať prácu, musím si zaplatiť tento mesiac ako samoplatiteľ ? Ak do 8.10.2011 uzavriem pracovnú zmluvu tak za mesiac október už platiť nemusím ?
    ano, v jednom aj druhom prípade platí 8-dňová lehota na splnenie ozn.povinnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Norzsi Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať ako mám riešiť záležitosti ohladne úradu práce a zdravotného poistenia. Mám 19 rokov a nedostala som sa na vysokú školu, chcem si nájsť prácu na plný úväzok v Prahe (v nejakom nákupnom centre alebo fast food-e) a budúci rok skúsiť VŠ znova. Momentálne som v zahraničí a vrátiť by som sa mala až koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ako mám riešiť mesiac september z ohľadu zdravotného poistenia a úradu práce ? Ak mi budú v novej práci v Prahe platiť zdravotné odvody, potrebujem platiť aj tie na slovensku? Zvyknú vôbec v takej práci platiť takéto odvody ?
    Vopred ďakujem za pomoc, Nori.
    Máš/budeš mať s českým zamestnávatelom uzatvorenú riadnu pracovnú zmluvu ?
    Ak ano, treba odovzdať kopiu v prísl. zdr.poisťovni na Slovensku a vrátiť slovenský preukaz poistenca.

    Norzsi je offline (nepripojený) Norzsi

    Norzsi
    Ešte som to nezisťovala. Pozerala som si zatial prácu v McDonalde alebo obchodoch ako napríklad Zara. Písali tam o 13. plate, stravných lístkoch a všetko je práca na plný úväzok. Myslím si, že je to na pracovnú zmluvu. Ak po roku túto prácu nechám alebo prejdem na čiastočný úväzok, znova sa musím zaregistrovať na Slovensku ?

    Norzsi je offline (nepripojený) Norzsi

    Norzsi
    Takže v prípade, že som teraz odcestovaná a mesiac september ešte nebudem na Slovensku ani nebudem mať prácu, musím si zaplatiť tento mesiac ako samoplatiteľ ? Ak do 8.10.2011 uzavriem pracovnú zmluvu tak za mesiac október už platiť nemusím ?

    vnagyova je offline (nepripojený) vnagyova

    vnagyova
    Ahoj Veronika.

    Možno by si mi vedela poradit. od 1.9.2011 nastupujem pracovat pre cesku firmu, kde mam riadnu zmluvu a budu mi platit vsetky odvody, zdravotne a aj socialne poistenie.
    Tu na slovensku mám ale zivnost, ktoru nechcem rusit. To znamena ze socialku a zdravotne poistenie si musim dalej platit aj tu na SR?

    Ďakujem za odpoved.

    Vladka

    viera_j je offline (nepripojený) viera_j

    finanční účetní Brose CZ viera_j
    Ja som mala podobny pripad, odkazali ma urad socialniho zabezpeceni v prahe, kde urcia, kde je stredisko zaujmov (dlhodobe bydlisko, rodina apod) a urcia, kde je clovek povinny odvadzat odvody. Odvadzat sa musia iba v jednom clenskom state. Odvadzat v oboch statoch sa nesmie. . .

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ahojte, dnes sa mi dostala do rúk hráčska zmluva profesionálneho futbalistu s kubom v ČR.
    Dovtedy mal zmluvu so slovenským FK a bol ako SZČO vedený na DU,ZP a SP a platil tu dane aj odvody.
    Na Slovensku iné aktivity nemá. Aké povinnosti mu z toho vyplývajú ?
    zmluvu má do r. 2013
    je potrebné odhlasiť SP aj ZP a nahlásiť si tieto odvody v Čechách ? a na DU podľa mňa tiež treba ukončiť registráciu, lebo už nemá slovenskú hráčsku zmluvu ?
    bude potrebné posúdiť jeho daňovú rezidenciu ? na Čechách má od klubu poskytnutý byt. trvalý pobyt, rodičov má na Slovensku. Na základe čoho sa prihlási ako rezident v Čechách ? neviem nájsť k tomu dostatok informácií, pomôžete mi ??
    ahoj Vladka, chcem sa ta opytat, ako si danu zalezitost vyriesila, som zatial vedena ako zivnostnicka na Slovensku, ale tiez mam od pondelka nastupit na trvaly uvazok v cechach, a zivnosti sa nechcem zbavit.. ako riesit doktorov a poistenia? :/

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Ahojte, ako je to prosím v prípade, keď bol zamestnaný v UK, tam za neho platil z-ľ odvody a tu sa neodhlásil /!/ zo ZP a pokračoval v platení ZP aj u nás? Teraz sa vrátil na Slovensko, chce tu zostať pracovať. Ďakujem

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    robin1 Pozri príspevok
    Ahojte, ako je to prosím v prípade, keď bol zamestnaný v UK, tam za neho platil z-ľ odvody a tu sa neodhlásil /!/ zo ZP a pokračoval v platení ZP aj u nás? Teraz sa vrátil na Slovensko, chce tu zostať pracovať. Ďakujem
    cim skor navstivit ZP aj s dokladmi

    pozri aj tu: http://www.porada.sk/t180470-zdravot...ml#post1895175

    Zuzka.s je offline (nepripojený) Zuzka.s

    Zuzka.s
    Dobry den prajem,
    som studentka VS,ktora pobera rodicovksy prispevok na dieta som zial sama. Naskytla sa mi moznosti, pracovat tyzdenne v Rakusku 15hodin, po troch mesiacoch by to bolo viacej. Chcem Vas velmi pekne poprosit, ci mi viete poradit, ako to bude s mojim prispevkom. Pridem o nho?Musim to nahlasit socialke, zdravotnej poistovni?Danove priznanie musim potom podavat v rakusku,alebo aj na slovensku?Absolutne sa nevyznam do tejto problematiky a nechcem spravit nejaky zly krok. Tak mi prosim napiste)

    *Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.