Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť - poberateľ starobného dôchodku

Ako tak študujem Zákon o dani z príjmov, tak presne som to tam nepochopila. Totižto mám dohodára, dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok, a dala som mu podpísať aj vyhlásenie. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť ak poberá starob. dôchodok???
Usporiadat
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

pokiaľ bol poberateľom už pred 1.1.2005 tak nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Velettka
pokiaľ bol poberateľom už pred 1.1.2005 tak nemá nárok na nezdaniteľnú časť.

Doplním Velettku, keď mi to dovolí
a pokiaľ poberá star. dôchodok napr. od 1.2.2005, tak ešte má nárok na celý rok na nezdan. čiastku . a keď od 1.1.2005 poberá dôchodok menej ako 87936,- tak na rozdiel má nárok .teda 87936 - jeho dôchodok nižší/ než 87936/ = nezdan čiastka.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Čoooooo???
To myslíte vážne? A čo teraz????
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Chcela by som sa opýtať keď mám dôchodcu na HPP tak mi predloží potvrdenie o tom že je poberateľ dôchodku kvôli ročnému zúčtovaniu(nastúpil 5.9.2005.) a ako sa berú z tohto pohľadu dohodári
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
nikulik
Čoooooo???
To myslíte vážne? A čo teraz????

akože čooooooooooooooooooooooooooooooooo teraz??


Ty si mu dávala na celý rok nezdan. čiastku??????????
poberá star. dôchodok od 1.1.2005?????
môžeš mu to vyrovnať v ročnom zúčtovaní, ten nedoplatok mu môžeš zraziť do konca roka, v ktorom si mu vykonala ročné zúčt./ splátkach/
ale s tým musí súhlasiť! či nie?????? opravte ma prosím musí - nemusí???????s tým súhlasiť
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Má už 73 rokov, takže poberá už pred 01. 01. 2005, zamestnaný je od augusta myslim, takže v ročnom zúčtovaní to vyrovnám?
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

áno vyrovnaj to v ročnom zúčtovaní. Mal by ti podpísať žiadosť o ročné zúčtovanie. Tiež som bola na tvojom mieste, starobnému dôchodcovi som uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a potom som mu to vyrovnala pri ročnom zúčtovaní. Bohužiaľ stane sa, nestíhame všetko sledovať :-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Barbara
môžeš mu to vyrovnať v ročnom zúčtovaní, ten nedoplatok mu môžeš zraziť do konca roka, v ktorom si mu vykonala ročné zúčt./ splátkach/
ale s tým musí súhlasiť! či nie?????? opravte ma prosím musí - nemusí???????s tým súhlasiť
Môžeš mu to vyrovnať v ročnom zúčtovaní (ak bude ako), a zraziť v splátkach, pričom nie je potrebný súhlas zamestnanca ( § 131, ods.1 ZP ), pretože ide o plnenie bez právneho dôvodu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ešte doplním Tonka
Vypýtaj si od dôchodcu potvrdenie koľko mal dôchodok, ak mal nižší ako je odpočítateľná položka - môžeš mu rozdiel uplatniť.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Chcela by som sa opýtať na manželku takéhoto dôchodcu - dohodára. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu, ak mala vlastný príjem nižší ako 19,2 nás. živ. minima? Je tiež dôchodkyňa a jej dôchodok je nižší ako táto suma.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

SILVIA54
Chcela by som sa opýtať keď mám dôchodcu na HPP tak mi predloží potvrdenie o tom že je poberateľ dôchodku..... Nepredkladá potvrdenie ale ak poberá dôchodok od 1.1.05 a ten dôchodok je nižší ako 87.936 Sk, môže vyplníť Žiadosť o ročné zúčt.... a uplatniť si rozdiel medzi dôchodkom a ročnou nezdanit. čiastkou.

.....kvôli ročnému zúčtovaniu(nastúpil 5.9.2005.) a ako sa berú z tohto pohľadu dohodári
Otázku o dohodároch upresni alebo cez "rozšírené hľadanie" si nájdi čo potrebuješ. Denne o tom diskutujeme.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Muška
Ešte doplním Tonka
Vypýtaj si od dôchodcu potvrdenie koľko mal dôchodok, ak mal nižší ako je odpočítateľná položka - môžeš mu rozdiel uplatniť.
Tomu trošku nechápem, ak má dôchodok nižší napr. v decembri ako odpočitateľ. položka, tak čo? ako mu to môžem uplatniť?
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Ak je jeho sumár dôchodku za celý rok ktorý dostal menší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka, rozdiel si môže uplatniť pri ročnom zúčtovaní ako nezdaniteľnú čiastku.
Príklad:

dôchodca dostal za celý rok 2005 dôchodok 65.000,- Sk

Nezdaniteľná čiastka za r. 2005 je 87.936,-
Odrátaš od nej sumu dôchodku - 65.000,-
= 22.936,-
a rozdiel môžeš dať ako nezdaniteľnä čiastku pri ročnom zúčtovaní
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Mirkaska
Chcela by som sa opýtať na manželku takéhoto dôchodcu - dohodára. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu, ak mala vlastný príjem nižší ako 19,2 nás. živ. minima? Je tiež dôchodkyňa a jej dôchodok je nižší ako táto suma.
Čo myslíte??? Ja, že áno.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Mirka, môžeš - ale zasa len rozdiel
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Muška
Mirka, môžeš - ale zasa len rozdiel
OK, vďaka. Aj dôchodca je daňovník ako každý, nie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nikulik
Tomu trošku nechápem, ak má dôchodok nižší napr. v decembri ako odpočitateľ. položka, tak čo? ako mu to môžem uplatniť?
Poberateľ dôchodku nemôže počas roka uplatňovať nezdaniteľnú čiastku, teda neporovnávaš 1/12 dôchodku. Dôchodca svoju nezdaniteľnú čiastku (ak má ročný dôchodok nižší ako 87936 Sk) uplatňuje až v ročnom zúčtovaní dane.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Z toho som pochopila, že aj dohodárovi, a aj dohodárovi ktorý poberá starobný dôchodok robí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, pochopila som správne?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nikulik
Z toho som pochopila, že aj dohodárovi, a aj dohodárovi ktorý poberá starobný dôchodok robí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, pochopila som správne?
Zamestnávateľ robí obom "typom" dohodárov ročné zúčtovanie len vtedy, ak o to požiadajú a podpíšu Vyhlásenie...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ajobs
Zamestnávateľ robí obom "typom" dohodárov ročné zúčtovanie len vtedy, ak o to požiadajú a podpíšu Vyhlásenie...
Vyhlásenie nemusia podpísať (po skončení roka) ak predložili Žiadosť o vykonanie.... tam je všetko čo k roč. zúčt. treba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať