Zavrieť

Porady

český občan v HPP v SR a odpoč. položka

Prosím vás, zamestnávam občana ČR v slovenskej firme. Má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka, na daňový bonus?
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    brikina Pozri príspevok
    Prosím vás, zamestnávam občana ČR v slovenskej firme. Má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka, na daňový bonus?
    Vďaka
    Ak je zamestnancom slovenskej firmy a tá postupuje podľa slovenských zákonov, tak zamestnanec, ak splní podmienky stanovené zákonom, má nárok aj na nezdaniteľnú čiastku aj na daňový bonus.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    záleží aj na tom, či tu zamestnanec u niekoho býva, alebo prekračuje hranicu denne

    § 2
    Základné pojmy
    Na začiatok

    Na účely tohto zákona sa rozumie

    a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,

    b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,

    c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

    d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

    1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
    2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

    e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

    1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,
    2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    bude to daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, kľudne mu uplatňuj nezdaniteľnú čiastku, pravdaže po podpise vyhlásenia.

    Zamestnanec bude podávať daňové priznanie tu na SR z príjmov v SR, aj v Čechách, kde sa mu príjem zo SR započíta (nepoznám ich daňové zákony, ale určite nebude zdaňovať príjmy zo SR)

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Ďakujem za odpoved, len sa spýtam - aké zákony myslíš pod pojmom : "splní podmienky stanovené zákonom". vďaka

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    brikina Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoved, len sa spýtam - aké zákony myslíš pod pojmom : "splní podmienky stanovené zákonom". vďaka
    ....a našincov podľa čoho posudzuješ? 595/2003

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    iste, podla tohto zákona, len som si nebola istá, ci sa tou odpovedou myslí tento zákon, alebo mám dat pozor ešte na niečo iné. Prvýkrát zamestnávam cudzinca, tak som obozretná

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    tak teraz som sa zamyslela, lebo:

    je to čech, na SR je od 1.8.2011 a ostáva tu žiť. Momentálne tu nemá trvaly pobyt, ale je pravdepodobné, že do konca novembra ho bude mat, lebo o mesiac sa žení. Na zdravotnú poisťovnu sa prihlásil 17.8.2011, pracovný pomer vznikol 18.8.2011.

    Tak a teraz čo to je? alebo kto to bude podla zákona? ako mám posúdiť tento rok?

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    brikina Pozri príspevok
    tak teraz som sa zamyslela, lebo:

    je to čech, na SR je od 1.8.2011 a ostáva tu žiť. Momentálne tu nemá trvaly pobyt, ale je pravdepodobné, že do konca novembra ho bude mat, lebo o mesiac sa žení. Na zdravotnú poisťovnu sa prihlásil 17.8.2011, pracovný pomer vznikol 18.8.2011.

    Tak a teraz čo to je? alebo kto to bude podla zákona? ako mám posúdiť tento rok?
    Ahojte, vrátim sa k tomuto prípadu, lebo si chcem odsuhlasit moj postup.
    Tomuto pánovi som odovzdala potvrdenie o príjme a teraz si ide podat DPFO na uzemí SR. Aj ked je to občasn Českej republiky, tak od 1.1.2011 do 22.7.2011 pracoval v anglicku, odkial máme potvrdenia o príjme a zaplatenej dani. Znamená to, že DP si podáva len tu na území SR?

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Ahojte,
    zrekapitulujem poznatky, ktoré som tu uviedla a poprosím Vás o radu.

    1. Pán X je občan Českej republiky, kde mal počas celého roka aj trvalý pobyt.
    2. od 1.1.2011 - 21.7.2011 pracoval v zamestnaní vo Veľkej Británii
    3. od 1.8.2011 sa nachádza na území SR a od 18.8.2011 sa zamestnal do HPP a to trvá až do 31.12.2011

    podľa mňa je pán X na území SR NEREZIDENT - áno?
    Podáva DP na Slovensku len z príjmov zo Slovenska - áno?
    Podáva DP v Českej republike, kde priznáva celosvetové príjmy /teda aj zo SR aj z Veľkej Británie/ - áno?
    Vo Veľkej Británii už nemusí nič, kedže tam to má už všetko uzavreté dostal ten dokument P45 - alebo?

    PROSÍM poradte, či uvažujem správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.