Zavrieť

Porady

Zmeny v danovom zakone - sro alebo zivnost ?

Ahojte.
Kedze tu mame danovu reformu, zaujimalo by ma, ci sa mi viac oplati byt zivnostnikom alebo prejst na SRO(nezamestnany) ?

Ide mi o nasledovne: ako zivnostnik zaplatim 41% z prijmov, samozrejme si odratam naklady a nezdanitelne minimum. Pri prijme 10 000€ mi to vyslo ze zaplatim 1465€, takze mi ostane 8535€. Dobre pocitam?

Ak by som bol majitel srocky v ktorej by som nebol zamestnany, len si vyplacal podiel na zisku, z podielu na zisku po novom zaplatim kolko?
- Prepdokladam ze po odpocitani dane z prijmu mam 8100€. Socialku ako nezamestnany nezaplatim, takze odvediem len 9% zdravotnu, takze mi ostane 7371€. Dobre pocitam?

Co v pripade ze som zivnostnik a majitel sro. Zaplatim odvody zo zivnosti ale z podielu na zisku sro uz nic, alebo aj to sa mi tam zaratava? Zo zivnosti platim dan z prijmu, socialku a zdravotnu, zo sro len dan z prijmu a asi aj nzovu zdravotnu? Cize ak mam z zivnosti 10k prijem a zo sro 8100€ po odpocitani dani z prijmu, tak z zivnosti mam cisteho 8535€ a z sro mam 7371€, spolu 15 906€ z 20 000€ tj 20,47% ?

Ako je po novom vyhodnejsie existovat?
Naposledy upravil Yivo : 31.08.11 at 15:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Atomer.sk je offline (nepripojený) Atomer.sk

    Systém na tvorbu eshopov a web stránok. ...viac Atomer.sk
    V rozhodovani treba brat este v uvahu, ze zivnostnik ruci celym svojim majetkom.

    zvladnemto je offline (nepripojený) zvladnemto

    zvladnemto
    Ak berieme tvoju modelovú situáciu , že príjem SRO je 10000€ a nemáš žiadne iné príjmy tak by si sa mohol zamestnať na dohodu a uplatniť si nezdaniteľnú čiastku. Tým pádom by si mál náklad ročne cca 3500€ a základ dane by bol už len 6500€ takže daň by bola 1235€. A odvody do SP z dohody cca 35€. Takže by ti z 10 000€ - 1235€ - 35€ = 8730€.

    Opravte ma či počítam správne. Tiež by som rád vedel čo je výhodnejšie a ako čo najlepšie optimalizovať dane.

    Ďakujem

    Zmeny v danovom zakone - sro alebo zivnost ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.