Zavrieť

Porady

Napadnutie darovacej zmluvy po smrti darcu.

Ahojte. Žijúci rodičia mi darovali rodinný dom, v ktorom bývajú oni aj ja so svojou rodinou. Môže po smrti jedného rodiča napadnúť darovaciu zmluvu môj súrodenec. Darovacia zmluva bola spísaná právnikom, súrodenec o nej vedel, len očakávam, že po smrti rodičov sa bude snažiť robiť problémy.
Usporiadat
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Darovaciu zmluvu môže napadnúť jedine darca, resp. súrodenec by mohol argumentovať, že darovanie prebehlo pod nátlakom ale šance na úspech v eventuálnom súdnom spore sú mizivé...

skôr by sa mohol domáhať po smrti darcu, o zápočet daru voči Vášmu dedičskému podielu, avšak toto je možné len v prípade, že je čo po poručiteľovi dediť...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Z danej situácie vyplýva, že súrodenec bol poručiteľmi (v tomto prípade jedným z rodičov) vylúčený z dedenia predmetnej nehnuteľnosti, má však právo darovaciu zmluvu napadnúť na súde návrhom na vyslovenie jej neplatnosti. Je však pravdepodobné, že súd rozhodne v jeho neprospech, pretože vlastník počas života môže disponovať so svojím majetkom podľa vlastného uváženia. Súdny spor by terajší majiteľ mohol prehrať len za predpokladu, že darovacia zmluva nemá zákonné náležitosti, respektíve bude formálne chybná (čo sa v tomto prípade nepredpokladá, keďže bola spísaná právnikom).
0 0
Zlatka777 Zlatka777

Zlatka777 je offline (nepripojený) Zlatka777

po smrti rodičov sa budú dať dediť jedine polia a peniaze. Mne sa jedná jedine o ten darovaný dom.
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

ja by som do tej zmluvy dala doživotné právo bývania a opateru rodičov,snáď by ten súrodenec uznal,že za čo bol ten dom darovaný....
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Zlatka777 Pozri príspevok
po smrti rodičov sa budú dať dediť jedine polia a peniaze. Mne sa jedná jedine o ten darovaný dom.
no tak môže sa stať, že zdedíš o to menej polí a peňazí, koľko bola hodnota domu v čase darovania...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Gina Er Pozri príspevok
ja by som do tej zmluvy dala doživotné právo bývania a opateru rodičov,snáď by ten súrodenec uznal,že za čo bol ten dom darovaný....
vidina peňazí je myslím vyššia ako morálne hodnoty...

žiaden súd by neprihliadal, pri eventuálnom prerozdelení dedičstva na doopatrovanie resp. doživotné užívanie...
0 0
Zlatka777 Zlatka777

Zlatka777 je offline (nepripojený) Zlatka777

tých peňazí na dedenie nebude toľko čo je hoden dom
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Zlatka777 Pozri príspevok
tých peňazí na dedenie nebude toľko čo je hoden dom
tak potom ukrivdený súrodenec bude určite nespokojný.....neviem,prečo toto rodičia robia,ale asi oni vedia....ťažko sa radí,keď do rodinných problémov nevidíme....to sú vždy ošemetné veci...možno by si sa mohla vzdať svojej časti peňazí v prospech súrodenca...ale...prečo by si to robila? pre pokoj v rodine?
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

decisz Pozri príspevok
Aj keď s nimi bývaš (predpokladám, že sa o nich a o dom staráš) , nemali by (bez dohody s deťmi) dať jednému a druhému nič.

Majú 2 deti !!
to je pravda,ale každý môže nakladať so svojim majetkom tak,ako sám uzná za vhodné.....
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Prečo by nemali?
Je to ich majetok, majú slobodnú vôlu, rozhodli sa. Tu nie je čo riešiť. Veď sa mohli rozhodnúť, že budú bývať s tým druhým dieťaťom . ... ale oni sa rozhodli takto. Mali nato proste svoje dôvody. Ten súrodenec sa s tým musí vyrovnať. No a keď nie tak nie. Na pokoj v rodine sú vždy potrebné kompromisy....
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

7lienka Pozri príspevok
Prečo by nemali?
Je to ich majetok, majú slobodnú vôlu, rozhodli sa. Tu nie je čo riešiť. Veď sa mohli rozhodnúť, že budú bývať s tým druhým dieťaťom . ... ale oni sa rozhodli takto. Mali nato proste svoje dôvody. Ten súrodenec sa s tým musí vyrovnať. No a keď nie tak nie. Na pokoj v rodine sú vždy potrebné kompromisy....
hmmm tak potom prečo mali rodičia dve deti, keď jednému dajú a druhému nie...
kompromisy sú pekná vec, ale treba si zapamätať, že peniaze nemajú súrodencov a ani rodinu... t.j. prečo by mal jeden súrodenec platiť hypotéku odtrhať sebe a deťom od úst, a druhý by mal dostať dom, len za doopatrovanie (čo tiež nie je celkom isté, že to tak bude...) v čom je ten jeden lepší ako ten druhý???

ak rodičia takto uvažujú nemali by mať viac ako jedno dieťa, resp. nadelovať rovnako a v rovnakom čase... pol domu ty pol domu druhý a nie tomuto teraz tebe až potom možno raz...
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Ice dive Pozri príspevok
hmmm tak potom prečo mali rodičia dve deti, keď jednému dajú a druhému nie...
kompromisy sú pekná vec, ale treba si zapamätať, že peniaze nemajú súrodencov a ani rodinu... t.j. prečo by mal jeden súrodenec platiť hypotéku odtrhať sebe a deťom od úst, a druhý by mal dostať dom, len za doopatrovanie (čo tiež nie je celkom isté, že to tak bude...) v čom je ten jeden lepší ako ten druhý???

ak rodičia takto uvažujú nemali by mať viac ako jedno dieťa, resp. nadelovať rovnako a v rovnakom čase... pol domu ty pol domu druhý a nie tomuto teraz tebe až potom možno raz...
Hoci som bol (po otcovi) ako obdarovaná strana a boli to vtedy iba role v družstve (2 synovia dostali / jeden nie), nerobilo to úúúúplne dobrú krv.
Potom to vyzerá, že rodičia majú 2 kategórie detí.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Zlatka777 Pozri príspevok
tých peňazí na dedenie nebude toľko čo je hoden dom
Odpoveď na Tvoje pochybnosti: môže...Ale ak aj k Tvojmu súrodencovi boli rodičia za svojho života rovnako štedrí a darovali mu nejaký iný dom /o čom pochybujem, lebo určite by si to spomenula/, ste si fifty-fifty a môžeš kľudne spávať.Mimotémy, ale nedalo mi: chcela by si byť svojím vlastným súrodencom? Lebo neviem, kto by Ťa za súrodenca chcel, ja teda určite nie... Zrejme to také čisté nebude, keď v Tebe vŕta červík pochybností a založila si túto tému... Ale chápem Ťa, však keď Ti rodičia silou-mocou ten dom nanútili a darovali Ti ho, nevzpriečiš sa predsa "pre pokoj v rodine" ich vôli... Hlavne, keď Ti záleží len na dome a o iné nestojíš, ako sama píšeš. Nebudem si radšej ani predstavovať, či máš /alebo ak budeš mať deti/, ako spravodlivo sa raz zachováš k nim Ty...
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

rudopp Pozri príspevok
Hoci som bol (po otcovi) ako obdarovaná strana a boli to vtedy iba role v družstve (2 synovia dostali / jeden nie), nerobilo to úúúúplne dobrú krv.
Potom to vyzerá, že rodičia majú 2 kategórie detí.
a zober si, že tá roľa je len číselný údaj na papieri, kde raz do roka dostaneš dajaké nájomné... pár sto eur, traktorom tade asi nebeháš...
čo narobí taký dom, keď v dnešnej dobe počúvaš z každého konca, o realitnom biznise a príjmov z prenájmov...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

... a ešte by bolo zaujímavé lokalizovať ten domček, či je trebárs na hraniciach s Ukrajinou, pod Tatrami alebo čoby kameňom dohodil do Rakús...
a keďže každý dom stojí na nejakom pozemku, určite sa darovacia zmluva vzťahuje aj naň, otázka je, koľkože m2 ten pozemoček má a v akej hodnote...
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Ice dive Pozri príspevok
hmmm tak potom prečo mali rodičia dve deti, keď jednému dajú a druhému nie...
kompromisy sú pekná vec, ale treba si zapamätať, že peniaze nemajú súrodencov a ani rodinu... t.j. prečo by mal jeden súrodenec platiť hypotéku odtrhať sebe a deťom od úst, a druhý by mal dostať dom, len za doopatrovanie (čo tiež nie je celkom isté, že to tak bude...) v čom je ten jeden lepší ako ten druhý???

ak rodičia takto uvažujú nemali by mať viac ako jedno dieťa, resp. nadelovať rovnako a v rovnakom čase... pol domu ty pol domu druhý a nie tomuto teraz tebe až potom možno raz...
no toto je vrcholne od veci koment,čo ty máš čo súdiť,prečo majú jej rodičia dve deti?? čo je ťa do toho,ako rodičia naložili so svojim majetkom? ako vieš,kto platí hypotéku?
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Oliwa Pozri príspevok
Odpoveď na Tvoje pochybnosti: môže...Ale ak aj k Tvojmu súrodencovi boli rodičia za svojho života rovnako štedrí a darovali mu nejaký iný dom /o čom pochybujem, lebo určite by si to spomenula/, ste si fifty-fifty a môžeš kľudne spávať.Mimotémy, ale nedalo mi: chcela by si byť svojím vlastným súrodencom? Lebo neviem, kto by Ťa za súrodenca chcel, ja teda určite nie... Zrejme to také čisté nebude, keď v Tebe vŕta červík pochybností a založila si túto tému... Ale chápem Ťa, však keď Ti rodičia silou-mocou ten dom nanútili a darovali Ti ho, nevzpriečiš sa predsa "pre pokoj v rodine" ich vôli... Hlavne, keď Ti záleží len na dome a o iné nestojíš, ako sama píšeš. Nebudem si radšej ani predstavovať, či máš /alebo ak budeš mať deti/, ako spravodlivo sa raz zachováš k nim Ty...
neskutočné.....prečo ju obviňujete? čo vy viete,ako to tam je? čo ak ona sa stará o nich,a jej súrodenec je príživník,alkoholik alebo droguje a robí dlhy? čo vy viete,či nechcú ochrániť majetok pred tým,aby ho nepremárnil?
to milujem takéto sprosté reči,fakt.....ani neviete,ako to tam je,tak sa k tomu nevyjadrujte.a nech by to bolo hocijako,nemáte právo súdiť.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pre takéto veci je vhodnejšie to riešiť kúpnou zmluvou. Potom je to nenapadnuteľné vôbec.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Gina Er Pozri príspevok
neskutočné.....prečo ju obviňujete? čo vy viete,ako to tam je? čo ak ona sa stará o nich,a jej súrodenec je príživník,alkoholik alebo droguje a robí dlhy? čo vy viete,či nechcú ochrániť majetok pred tým,aby ho nepremárnil?
to milujem takéto sprosté reči,fakt.....ani neviete,ako to tam je,tak sa k tomu nevyjadrujte.a nech by to bolo hocijako,nemáte právo súdiť.
si sa naježila

a čo ak to tak nie je? a súrodenec je slušný občan? a aj keby nebol, ja mám rada jeden meter pre všetkých, na rôzne metre som neskutočne alergická.

PS: veď nikto nesúdi, len si dovoľuje povedať svoj názor, to je celé
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mzdarka renca Pozri príspevok
si sa naježila

a čo ak to tak nie je? a súrodenec je slušný občan? a aj keby nebol, ja mám rada jeden meter pre všetkých, na rôzne metre som neskutočne alergická.

PS: veď nikto nesúdi, len si dovoľuje povedať svoj názor, to je celé
Aj keby bol slušný, tak je to vecou darcov komu darujú svoj majetok. A po smrti darcu si už súrodenec môže pískať. Tak je to v paragrafoch. Pokiaľ ide o morálku, tak do toho nech kecá ten, kto pozná situáciu. Ale aj tak mu to nebude nič platné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať