Zavrieť

Porady

NEPOZNáM TEKVICU

Chcel by som ťa niekoho opýtať. Je to ozdobná alebo jedla tekvica?. Toto nepoznám tekvicu. Ani neviem ako sa to volá?. ĎAKUJEM ZA RADU.
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Je to jedlá tekvica, ktorá dozrieva neskôr. Mali ju jeden rok moji rodičia v záhrade. Je plazivá a má veľmi veľa plodov. Mala by ešte dorásť na väčšiu, ťažko sa dá rozrezať, má veľmi tvrdú kôru a keď dozreje má veľké čierne semená. Kúpila som takúto tekvicu pred pár rokmi v obchode , viem že už bola zima oktober-november. Jadierka som očistila a tie potom rodičia zasadili.
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

mohawk Pozri príspevok
Milas265- semená som kúpil v Lidl.
čo bolo napísané na balíčku? Prečítam názov z balíčka, vygúglim charakteristiku, neskúšam ako nepozorných žiakov. Vieš koľko existuje uznaných odrôd tekvicovitých raslín? Veľmi sa neseknem keď sa to bude blížiť k stovke, a koľko ich ešte neuznaných vyrobia včely za jednu sezónu?
0 0
mohawk mohawk

mohawk je offline (nepripojený) mohawk

Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

mohawk Pozri príspevok
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.
Dozrieva = nevariť
(jedine turecká sa nechá dozrieť na pečenie / obyčajná na jadierka)
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

mohawk Pozri príspevok
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.
Zrejme išlo o zmes okrasných tekvíc, takže každá by sa mala v stave zrelosti inak chovať. U týchto sa nepredpokladá iné využitie ako na ozdobu. V dobrých osivárskych firmách by nemalo dochádzať ani k náhodnému k primiešaniu nežiadúcich osív. Ale aj lietadlá by padať nemali.
0 0
platro platro

platro je offline (nepripojený) platro

Prosím Vás dajú sa pestovaň rôzne odrody tekvíc bez toho, aby sa prekrížili?
Lebo mne sa kazdý rok prekrízia a ked ich zasadím, tak mam vsetky rovnaka, také zelené tvrdé gule.
0 0
mohawk mohawk

mohawk je offline (nepripojený) mohawk

Jednoducho iba jeden druh pestovať!!. To sa ľahko povie však??
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

platro Pozri príspevok
Prosím Vás dajú sa pestovaň rôzne odrody tekvíc bez toho, aby sa prekrížili?
Lebo mne sa kazdý rok prekrízia a ked ich zasadím, tak mam vsetky rovnaka, také zelené tvrdé gule.
tekvicové alebo cukinové osivo je pomerne lacné. Izolačná vzdialenosť medzi jednotlivými odrodami je 800 - 1000 m. táto vzdialenosť musí byť dodržaná pri výrobe osia. Neboj sa dyňa červená a tekvica sa navzájom nekrížia. Tá ktorá je geneticky dominantná sa ti prenesie na ostatné tekvice.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Osobne milujem tekvice, ale nemám chuť kvôli jednému jedlu načínať niekoľkokilovú ozrutu. Preto už pár rokov pestujem okrasné tekvičky. Nie to náhodne prekrížené krpaté všeličo, ale kupujem čisté odrody. Môžem ubezpečiť, že všetky sú jedlé (a to nie len raz) rovnako ako veľkoplodé. A mladé sú jedlé aj tie krížence.
Naposledy upravil Silvernola : 11.09.11 at 10:15
0 0
mohawk mohawk

mohawk je offline (nepripojený) mohawk

Ale je to veľmi horké. No neviem ak bude staršie (mam na mysli kým nedozreje plod), možno im prejde chuť??.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Je to síce trochu , ale nechcem zakladať novú.
Sú názvy tekvica a dyňa synonymá? V angličtine aj češtine tiež existujú dva výrazy a aj u týchto rastlín rozlišujem 2 typy: letné s bielou dužinou (cukety, špargľová tekvica, „Kveta“, ...) a zimné s oranžovou dužinou a tvrdou kôrou, ktoré možno skladovať aj takmer rok. Ktoré sú ktoré?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pre mňa "dyňa" je červený melon.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

veronikasad Pozri príspevok
Pre mňa "dyňa" je červený melon.
A pre niekoho zas žltý. Práve tá nejednoznačnosť ma irituje
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Silvernola Pozri príspevok
A pre niekoho zas žltý. Práve tá nejednoznačnosť ma irituje
Aj mňa, ale nepomôžeme si niekedy to bol melón vodový dnes je to dyňa červená (vždy to bude u mňa melón), čo bola dyňa cukrová je dnes melón cukrový(a toto vždy bude u mňa dynka) len sa snažíme odborne vyjadrovať aby sme vedeli že hovoríme o tom istom.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Pre mňa
Patizón
Cuketa
Tekvica
Melón (vodový / červený ( v Taliansku sú aj žlté) / grécky )
Dyňa (cukrová / voňavá )

Nech jazykovci mudrujú ako chcú.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

mohawk Pozri príspevok
Kúpil som ako zmiešane v baleni. Išlo o OKRASNE TEKVICE, ale toto sa mi NEPOZDÁVA ako okrasná tekvica. Skôr úžitková tekvica alebo cuketa. Vedla rastie cuketa ale Podlhovasté. Tieto som spolu pestoval s okrasnou, zmiešané. V baliku na fotke som reagoval že je tam obrázok toho spominaneho. Niektorá tekvica alebo cuketa už žltne. Stráca tmavozelená farba.
Veď je to jasné do balíčka "natasali" "nepredajné" semienka "pozametané"
čo porozsýpali na baliacej linke... a dali tomu pekný obal...
Treba si kúpiť overené odrody na "papanie"....a keď chceme semienka,tak
niekde na nete je návod ako to opeliť a následne zamedziť "cudziemu"
peľu....atď....ja som lenivý a kupujem overené "značky"...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Milas265 Pozri príspevok
Veď je to jasné do balíčka "natasali" "nepredajné" semienka "pozametané"
čo porozsýpali na baliacej linke... a dali tomu pekný obal...
Treba si kúpiť overené odrody na "papanie"....a keď chceme semienka,tak
niekde na nete je návod ako to opeliť a následne zamedziť "cudziemu"
peľu....atď....ja som lenivý a kupujem overené "značky"...
Nemáš šancu si to opeliť sám prv ako včela. Len ak by si bol odborník
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

pavol54 Pozri príspevok
Nemáš šancu si to opeliť sám prv ako včela. Len ak by si bol odborník
Zakryješ neotvorený kvet sieťkou a nemá šancu fčelička .
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Silvernola Pozri príspevok
Je to síce trochu , ale nechcem zakladať novú.
Sú názvy tekvica a dyňa synonymá? V angličtine aj češtine tiež existujú dva výrazy a aj u týchto rastlín rozlišujem 2 typy: letné s bielou dužinou (cukety, špargľová tekvica, „Kveta“, ...) a zimné s oranžovou dužinou a tvrdou kôrou, ktoré možno skladovať aj takmer rok. Ktoré sú ktoré?
zimné s oranžovou dužinou a tvrdou kôrou, je Tekvica hokaido, ale nevedela som, že ju možno skladovať tak dlho. To som rada, hodí sa mi to, lebo ona napriek tej tvrdej kôre sa veľmi rýchlo urobí, či už upečie , alebo podusí. Doporučujem ju pripravovať mladým mamičkám pre kojencov, keď prechádzajú na pevnú stravu, použiť ju namiesto zemiakov. Je chutná a ľahšie straviteľná.
odskúšané...
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Tiez sa mi nechce zakladat novu temu. Takze, prosim vas, co je na obrazku? A hlavne na co to pouzit. Napriek tomu, ze to vypada ako uhorka, od uhorky to ma daleko. Jeden koren sa tahal pomaly cez pol sklenika, nerodil cele leto, az teraz, ked sa poroztahoval. Je to nieco vychodoazijske. Semiacka sme dostali v obale so znakovym pismom. (To mate ako pomocku )

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  120920112930.jpg
Zobrazení: 42
Veľkosť:  57.4 KB
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať