Zavrieť

Porady

Drobnochov, možno následný predaj produktov z dvora.

Zdravím vospolok,
rád by som sa poradil v takejto veci. Zdedili sme RD s pozemkom (cca 30ár) + možnosť obhospodarovania ďalších pozemkov na dedine do 20km od mesta. Otázka je vlastne jednoduchá? Čo s tým? Ako to čo najekonomickejšie využiť. Či niečo chovať, alebo pestovať, prípadne vyrábať niečo? Mám skúsenosti s chovom králikov, ošípaných, hydiny.

Rozmýšľal som nad chovom králikov, buď mäsové plemená na mäso (Francúzsky baran, Belgický obor) alebo s chovom Angorských králikov na srsť. No zatiaľ som však nenašiel kontakt na výkupcu srsti.

Alebo do úvahy prichádza aj chov ošípaných, vietnamských prasiatok alebo mangalíc. Dalo by sa odchovať 4-5 kusov ročne do jatočnej veľkosti. Avšak toto je náročnejšie, už by bolo nutné dokupovať krmivo, resp. začať obhospodarovať väčší kus zeme, a nastupuje otázka či sa aspoň vrátia náklady.

Prípadne hydina - sliepky, morky, kačky - na mäso, na vajíčka, ale to skôr asi len pre vlastnú potrebu.

Alebo voľačo iné? Neviem či má vôbec zmysel takto uvažovať, bol by som len rád, ak by sa takto voľačo ušetrilo do rodinného rozpočtu, (znížením výdavkov napr. na potraviny) resp. aby to na seba zarobilo. Budem vďačný za každý názor.

Neviem či som to zaradil do správnej kategórie, ak nie tak sa ospravedlňujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    khg je offline (nepripojený) khg

    khg
    Zdravim,
    s niecim podobnym mam skusenosti aj ja. Je tazko pisat ci sa take nieco oplati ci nie, ak chces zaistit aby mala rodina co jest bez toho aby si musel kupovať "kvalitne" mäsove vyrobky z polska tak sa ti urcite oplati sa dotoho pustit. ak by si chcel popritom aj nieco zarobit neoplati sa ti chovať 2 prasiatka 5 zajacov....tu su moje nazory
    -neviem ako si nato s priestormy, ale je jedno ci chovas 1 prasa alebo 20, čas straveny s ich krmenim je ten isty
    - zajace by som nedporucal cistokrvne, mal som tiez baranov ale su strasne nachylny na choroby, z vlastnej skusenosti viem ze neni nad taky "dedinsky mix" ktory sice nebude mat cez 1,5 kg cistej vahy ale zase prezije vsetko
    - 30 arov je na sejbu obilia malo, ak nemas vybavenie na pracu/traktor,pluh,brany,sejacka.../tak sa ti neoplati platit ludom za sluzby, lacnejsie ta vyde ak kupis niekde obilie priamo " z kombajna"
    - ak by si mal pozemkov viace porozmyslaj nad SHR, a dotacie na polnohospodarsku pôdu

    fakt tazko podarit, clovek si musi najsko ujasnit kolko casu a financi chce dotoho vrazit...
    Tak hlavnou motiváciou je pre mňa zabezpečiť jedlo, resp. určitú časť potravín pre rodinu. No ceny niektorých komodít sú tak nízke, že je ozaj otázne či sa tomu oplatí venovať. Teda ak nezohľadňujem kvalitu. Na druhej strane, ak si zrátam našu ročnú spotrebu napr. len "blbých" zaváraním, tak ich cena v obchode by bola vysoko cez 200e. A to je len maličkosť, zaváraniny. Zaujali ma tie dotácie na pôdu aj pre fyzické osoby. No je to len pre vlastníkov pôdy, alebo aj pre užívateľov, teda týkalo by sa ma to ak by som vzal pôdu do prenájmu? Nebol by som si tak istý, že čas strávený pri kŕmení 1 či 20 prasiat je ten istý....Pri samotnom kŕmení možno, ale príprava krmiva zaberie omnoho viac času a námahy. Priestorovo to vyzerá, ako som už písal, max. na 4-5 kusov dochovaných do jatočnej hmotnosti ročne. Čo sa týka techniky, okrem hlbokej orby a zožatia si viem zabezpečiť všetko sám.

    Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

    Ajk&
    Ja toto robím, ale v malom (nebudem predsa živiť mojimi poplatkami úradnícku mašinériu): z každého niečo a 10 á záhrada uživí cca 10 ľudí (my s manželom, dve deti s rodinami po 2 deti). Prebytky predávam po známych, priateľov, kolegov detí a pod. Predávam aj zavareniny, tabak, zmrazené mäso, zabíjačku, zemiaky - aby sa mi vrátili náklady na semená, vodu, plyn..... Môžem sa ja vykašľať na povolenie, na platenie daní............ Na 30 ároch pri dome by som asi robila to isté, ostatné pozemky by som nechala na pasenie sa cca 3 kôz s kozliatkami ktoré mi pritiahnu rodiny známych s deťmi. Mne nikto nedokáže že na tom zarábam a mám platiť dane.

    khg je offline (nepripojený) khg

    khg
    nikto nekaze platit dane, o dotacie na pôdu moze poziadat aj fyzicka osoba ale musi mat min. 1 hektar pôdy, potom môze poziadat o dotaciu na plochu ktora je NEZDANITELNA... Jasne, neoplati sa statu davat nic, radsej to takto "rozpredat" znamim....ale ked clovek ziska trosku prehlad, tak sa da ešte od štatu vytiahnut nejake to euro a nezaplatit mu nic

    Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

    Ajk&
    Toľko času stratím vypisovaním okolkovaných žiadostí a mne zatiaľ moja práca stojí. Nepotrebujem byť pod kontrolou nikoho.

    khg je offline (nepripojený) khg

    khg
    ak je fakt hlavna motivacia kvalitne surovyny pre rodinu, treba do toho ist, neda sa porovnavat maso kupene v obchodoch a to co si clovek doma vychova.... a nejake to prasiatko naviac sa da vzdy dobre predat ja som si raz robil aj taku statiskiku aka je vynosnost chovu prasiec, nechcem trepat, ale pri jednom kuse je zisk cca 100€ ale neratal som vlastnu pracu len to com musel zaplatit...
    co sa tyka krmenia, dufam ze neplanujete "zarabat" nejake dobroty alebo krmit chlebom....prasatu staci stali prisun sucheho srotu + vody /osobne mam kupeny taky smiesny krmny box na 40 kg z ktoreho si prasa samo pusta vodu ci srot/ jedine treba obilie srotovat
    nato aby clovek mohol poberat dotacie nemusi tu pôdu vlastnit, staci mu zmluva o prenajati, ale potrebuje mat aspon 1 ha role v celku a potom si môze prihlasovať role od rozmeru 0,3 ha
    dalej co sa tyka tych 30 arov, neodporucoval by som tam davat obilie, lacnejsie vide ked si zbozie kupite u nejakeho sukromnika, treba tam skôr zasadit zemiaky atd

    Zewa je offline (nepripojený) Zewa

    Zewa
    ak je to v teplejsej oblasti krajiny, mozno by stalo za rozmysel urobit tam foliovniky a pestovat kvety napriklad, alebo nejake bylinky celorocne/sezonne a predavat prebytky na trznici a cast pody si nechat na vlastnu obzivu - zahradka pre rodiny.

    Maťko1975 je offline (nepripojený) Maťko1975

    Maťko1975
    dotácie na pôdu vybavíte na PPA ako priamu platbu, sú tam podmienky, minimálne 1 ha plochy ( nemusí byť majiteľ, rozhoduje kto obrába a nie zelinu, presne satelit určí čo je tuná pestované ), ten 1 ha môže byť vyskladaný z viacerých pozemkov, no viacerých, najviac troch, keďže sa do toho počíta len pozemok s plochou min. 30 árov, menšie nemožno započítať, dotácie sa iste dajú vybaviť na prístrešky a podobné veci, no treba len čítať výzvy a operačné programy, inak zákon hovorí jasne, kto chová viac ako 1 ošípanú, je povinný sa registrovať v CEHZ, inak ak ho chuj sused udá tak môže rátať s problémami a závisť je sviňa, skúste zabíjať aby vás bolo vidno a sliny pôjdu dole dedinou, to že v zime a mraze beháte okolo svíň a hydiny nikto nevidí, inak tým, že niekomu PPA dá platbu na plochu sa to nekončí, treba si naštudovať zákon, je nutné viesť rozličné evidencie ( hnojenie, sadenie, oranie a pod. ) a kontroly chodia, už sme mali 3 kontroly, ich nezaujíma či niekto platí dane, problém je v tom, že vám dá PPA 100,- EUR a pokuta môže byť podľa zákona oveľa vyššia, EÚ nič nikomu zadarmo nedá, len MY jej

    khg je offline (nepripojený) khg

    khg
    Noo mne sa zda ze to s tymy platbami na plochu je inak, aby niekto mohol o ne požiadať musi mať min. 1ha pôdy v CELKU a až potom môze naberať pozemky s min. rozlohov 0,3ha
    ak chce mať clovek pokoj, musi oznamiť ze nepouziva ziadne postreky, nehnoji chemickymy hnojivami ale iba prirodnym hnojom z vlastjen "produkcie"
    ale inač mate pravdu...stači si zaregistrovať 10 sliepok a kontroli si uz len podavaju "klučku", mam doma nejake HD a neustale dačo žiadaju, od odberu krvy zvierat až po welfare....

    Drobnochov, možno následný predaj produktov z dvora.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.