Zavrieť

Porady

Zakon o povinnom cisteni kominov

Dobry den,
viete mi prosim poradit, ktory zakon uklada povinnost spolocenstvu vlastnikov bytov cistit prieduchy kominov, ktore sa pouzivaju na vykurovanie tuhym palivom?
Mame v bytovom dome niekolko kachli a krbov, ale uz cele roky neboli cistene kominy, ti, co si prikuruju drevom krboch sa boja, ze to raz zacne horiet a zhori cely dom. Predseda nasej samospravy to vsak stale zahrava do autu a "zabuda" na to, tak chceme podat podat pisomnu ziadost s odvolanim sa na tento zakon.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    V súčasnosti platná vyhláška § 19 a 20.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Zákon o vlastníctve bytov vo svojom § 2 ods. (5) definuje spoločné zariadenia domu. "Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky." Aj napriek výslovnému určeniu spoločných zariadení na spoločné užívanie je rovnako ako u spoločných častí domu vzhľadom na ustanovenie § 19 a ustanovenie § 5 ods. 1 písmeno c) možné konštatovať, že sa spoločné zariadenia domu môžu vyskytovať ako zariadenia spoločné všetkým vlastníkom (absolútne spoločné) a zariadenia spoločné len niektorým vlastníkom (relatívne spoločné), napríklad práčovne, komíny, antény či výťahy použiteľné len vlastníkmi niektorých bytov alebo nebytových priestorov. Toto je potrebné vedieť a mali by ste to mať niekde zadefinované (zvyčajne v zmluve o prevode bytu podľa spomenutého § 5 ods.1 písm. c) tohto zákona).

    Inak správca má povinnosť ak sa jedná o spoločné zariadenie domu využívané všetkými vlastníkmi domu podľa § 6 ods. (2): "Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa písm. a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva... (to znamená, že by mal poznať príslušnú legislatívu týkajúcu sa údržby, revízii a pod. na zariadenia v predmetnom dome).
    Naposledy upravil GabiZ : 21.09.11 at 10:14

    Jennny1404 je offline (nepripojený) Jennny1404

    Jennny1404
    Este by som sa predsa opytala, nasla som tam v pohode lehoty, ale kde sa uvadza, ze je povinnostou spolocenstva vlastnikov bytov komin udrziavat?
    Lebo hoci su kominy spolocne, predseda sa tavri, ze nehc si cistenie kominov zaplatia sami ti, co do nich kuria.

    Jennny1404 je offline (nepripojený) Jennny1404

    Jennny1404
    Gabi, dakujem krasne.
    Nnas predseda, coby predseda samospravy to uz roky tiahne tak, ze si absolutne nie je vedomy, za co vsetko je zodpovedny, nejako to okolo neho plynie vsetko bez pruseru a nie a nie ho odvolat , ma na svojej strane par skalnyhc, nechapem to, ale ma . A hlavne to nikto iny nehcce robit.

    Zakon o povinnom cisteni kominov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.