Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nič sa nemení ......
ochranná doba ti ani nevznikla....a PN budeš mať platenú zo starého DNP....a z nového poistenia si nemusíš platiť fondy, predsa maróduješ....

§ 32Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.
(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Môžem poprosiť niekoho pouvažovať nad mojimi otázkami?
- 31. 1. mi zanikne DNP zo zákona, 270 dní mám dávno splnených. V ochrannej dobe nastúpim na materskú.
- Počas materskej uzatvorím nový balík DNP na maximálnu výšku. Poistné platiť nebudem. 26 týždňov nového balíka uplynie ešte počas materskej.

Otázka 1: Môžem hneď po uplynutí materskej čerpať z nového balíka PN, OČR?

Otázka 2: Ak po uplynutí materskej (a zároveň aj 26 týždňov nového balíka) DNP zruším, začala by mi ako opäť tehotnej plynúť ďalšia 8 mesačná ochranná lehota?

Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ áno
2/ áno, pri ukončení MD ti končí aj 26 týždňov poistenia?
0 0
lesik lesik

lesik je offline (nepripojený) lesik

No dobre, takze nove DNP počas PN si platit nebudem, budem oslobodena od platenie.
Takze z coho potom mi bude vypocitana vyska materskej ak by som otehotnela pocas roku 2012?
Ved predsa nebudem mat splnenu podmienku platby 270 dni pred nastupom na matersku dovolenku.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

budeš mať, podmienka 270 dní je za posledných dvoch rokoch....

a tebe bude plynúť ochranná doba, v prípade tehotenstva je 8 mesiacov....

alebo daj nejaké dátumy,......
0 0
lesik lesik

lesik je offline (nepripojený) lesik

Od 28.decembra 2010-december 2011 platba DNP, maximalna 49,13e a posledne tri mesiace 22,50 e

Januar 2012-februar popripade.marec 2012- PN a oslobodena od platby

Do 31 januara 2012 zrusene doterajsie DNP a zalozene nove DNP

Teoreticky marec-april 2012 (ak sa podari) otehotnenie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a budeš prerušovať poistenie, v januári sa odhlásiť a znovu prihlásiš s max. VZ .....
a predtým pôjdeš na PNS , platba nebude.....

ale tých 26 mesiacov je do cca 31 07 2012 (nepočítala som )...potom od vtedy ti plynie ochr. doba 8 mesiacov na nástup na MD.....

alebo ešte jedna možnosť, ty už máš ukončené DNP? ak nie tak od kedy si prihlásená ?

a pozri si aj toto

http://www.porada.sk/t183141-ukoncit...casne-dnp.html
0 0
lesik lesik

lesik je offline (nepripojený) lesik

Na DNP som sa prihlasovala 27.12.2010, takze fakticky 270 dni mam zaplatenych a ku 31.1. ci 1.2. by mi zaniklo a doteraz som nic neprerusovala.

Ci ak bude automaticky ukoncene DNP terajsie nemusim ho vlastne rusit,ale si dam len novu prihlasku?

Ale chcem sa vmestit do 31.1. a zrusit doterajsie DNP a zalozit nove s maximalnym vymeriavacim zakladom.

Myslim,ze aj ten sa menil.

Pre mna by bolo urcite vyhodnejsie ukoncit a zalozit nove do toho konca januara.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

lesik, prečítala si si príspevok RNDr. Janky Motyčkovej ?, vedela by si , že je možné do konca mesiaca január 2012 sa odhlásiť a prihlásiť na DNP, ostanú staré podmienky v platnosti, nanovo sa bude rátať 270 dní ......ale ak chceš môžeš sa znovu odhlásiť aj zároveň prihlásiť ( získaš nejakých 30 dní , ale či to bude aj pre teba výhodne? netuším..........
áno, menil sa aj max. VZ, teraz pre NP je 1153.50 €....

tým, že si sa znovu prihlásila na DNP 27 12 2011 budeš mať pre prípadnú DNP min. VZ do 26 týždňov od prihlásenia)
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Negoti Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na jednu záležitosť, neviem si s ňou rady, ale upozorňujem je to fikcia....

1/ 31 01 2012 si založím DNP s VZ max. 1153.50 €(už mám dávno splnených 270 dní) , po nových 270 dní mi poistenie SP zruší 26.10.2012 poistenie, potom mám možnosť znovu sa poistiť s celým balíkom poistenia- a predpokladám, že táto záležitosť sa nebude brať ako prerušenie poistenia.....
2/ od 01 07 2012 budem povinne poistená osoba ako SZČO -ak podám DP do 02 04 2012.....ak podám do 30 06 2012 tak som povinne poistená od 01 10 2012 ......
3/ nástup na MD mám od 01 11 2012, ochranná doba z DNP mi plynie ....

teraz ma zaujíma ako sa mi bude rátať MD, keď od 01 10 2012 mám nové poistenie, povinné, je prednostnejšie ako DNP, t.j. od 10/2012 budem mať preplatok na DNP....VZ z povinného bude z minima (338.98 €) má to vôbec vplyv na dávky nemocenského poistenia ? a ešte jedna záležitosť, z povinného poistenia nie je nárok na MD, netrvalo 270 dní....

ďakujem za všetky názory.....
ozaj nikto????
0 0
lesik lesik

lesik je offline (nepripojený) lesik

Pockaj,ale teraz fakt nerozumiem...

Neprihlasim sa do 31.1. 2012 na nove DNP. Otehotniem v aprili 2012. Bude mi vypocitana materska z terajsieho DNP?

Ukoncim DNP a zalozim nove v januari 2012. Zvolim si vymeriavaci základ aky chcem ja.Otehotniem v aprili 2012.

Aky je medzi tymto rozdiel? Ci plati 270 platenia DNP pocas dvoch rokov alebo 270 dni platenia si DNP pred porodom?

Ja som sa neprihlasila znovu na DNP 27.12. 2011 ale pisala som,ze som si ho zakladala 27.12. 2010
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Mila123 Pozri príspevok
1/ áno
2/ áno, pri ukončení MD ti končí aj 26 týždňov poistenia?
Asi by som sa snažila prihlásiť na nový balík počas MD tak, aby sa mi celých 26 týždňov "vošlo" do materskej - nemusela by som platiť poistné. Je to však hypotetická situácia, ktovie, čo bude po voľbách. Ďakujem, Mila :-)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

lesik Pozri príspevok
Pockaj,ale teraz fakt nerozumiem...

Neprihlasim sa do 31.1. 2012 na nove DNP. Otehotniem v aprili 2012. Bude mi vypocitana materska z terajsieho DNP?

Ukoncim DNP a zalozim nove v januari 2012. Zvolim si vymeriavaci základ aky chcem ja.Otehotniem v aprili 2012.

Aky je medzi tymto rozdiel? Ci plati 270 platenia DNP pocas dvoch rokov alebo 270 dni platenia si DNP pred porodom?

Ja som sa neprihlasila znovu na DNP 27.12. 2011 ale pisala som,ze som si ho zakladala 27.12. 2010
nebude ti vyplatená MD v ochr. dobe, k 31 01 2012 musíš byť tehotná, inak nestíhaš nastúpiť do 8 mesiacov na MD.....
ak nie si tehotná, odporúčam založiť si nové DNO do konca 1/2012 so starými podmienkami a s VZ aký chceš, najlepšie s max.
a ten dátum som prehliadla...
a aký je rozdiel medzi 270 dňami?
žiaden, najprv (aj ja som si myslela), že SP prepočíta 270 dní poistenia a 2 roky na DNP a ukončí ho.....ale teraz sa MSVaR a SP dohodli, že budú počítať novú dobu 270 dní (nie za posledných 2 rokov), ak som dobre pozerala zákon, tam je písané, stále o 270 dňoch ale chýbajú tam roky....tak asi aj preto to robia.....
0 0
lesik lesik

lesik je offline (nepripojený) lesik

Ved toto iste som si aj myslela.

Proste ak nebudem do 31.1. v stave pozehnanom tak DNP je pre mna bezpredmetne.

A preto si zalozim nove DNP a zvolim si max.vymeriavaci zaklad a potom len treba cakat na rastuce brusko

Vdaka za trpezlivost.

Zelam vsetko dobre.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, chcela by som si overiť, či dobre chápem. Som nezamestnaná a od 1.10.11 si platím DNP, podľa nového sa mi zo zákona ukončí po 270 dňoch niekedy 16.7.2012. Chcem otehotnieť, no v prípade, že by sa veľmi nedarilo. Je možné si tú dobu na tehotenstvo predĺžiť takouto formou? Napr. 9.1.12 po 101 dňoch DNP, by som ukončila terajšie DNP a uzatvorila by som nové z max.VZ 1153,50 30.1.2012, aby sa mi predĺžila doba na otehotnenie. Ak je to správne, tak po 270 dňoch 14.11.12 by sa mi zo zákona ukončilo DNP a vznikla by mi 8 mesačná ochranná doba na nástup na materskú s nárokom na ňu z max. VZ 1153,50 EUR? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

chápeš to správne.....

len si prepočítaj ešte raz dobu 270 dní.....prihlásením k 31 01 20112 je to niekedy 26 10 2012.....
1 0
dracicaaa dracicaaa

dracicaaa je offline (nepripojený) dracicaaa

no ja som si tiez zakladala poistenie s priblizne s tym istym datumom no na socialnej poistovni mi povedali ze to 6 mesiacov nemozem zrusit a ani zmenit vyšku vymeriavaceho zakladu..... tak ako to vlastne je..? uz mi z toho pekne hrabe,,,, :-)
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ďakujem za odpoveď, je to 26.10.12 zlé som to porátala. Mne sa jedna hlavne o to, aby sa mi predĺžila doba na možnosť otehotnieť. Pretože ma čakajú ešte rôzne vyšetrenia. Nebola som si istá či by mi nerátali aj terajšiu dobu DNP, tých 101 dní, čo by som mala do 9.1.12. Podmienka 6 mesiacov je podmienkou 26 týždňov, po túto dobu nie je možné zmeniť VZ. No zrušiť môžeme kedykoľvek a začať takisto.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

pekny vecer poradaci,
musim sa ist k Vam poradit lebo uz mam vo vsetkom velky chaoz ale verim ze mi poradite spravne.
8.augusta 2011 som splnala uz podmienku 270 dni platenia DNP tak som ho zrusila.teraz som na RD pri prvom dietati ale planujeme druhe aby sa narodilo nejak v roku 2013.teraz mi poradte ci som nasledovne veci pochopila sprave:
1. ak sa znovu poistim do 31.1.2012 este do stareho systemu DNP s maximalneho vymer.zakladu co je suma okolo 50€ tak toto by mi skoncilo nejak v oktobri 2012.dovtedy by som chcela otehotniet a nasledne by mi este bezala 8 mesacna ochranna lehota aby som nastupila na metersku co je 6 tyzdov pred porodom. chapem to spravne??? lebo vsade citam ze do tych 270 dni sa pocitaju uz aj skoncene DNP ci sa nahodou nestane ze k 31.1.2012 mi to ukoncia ze uz mam davno splnenu podmienku aj ked si teraz este zalozim nove DNP..??

2. este sa chcem spytat ked v oktobri uz splnim tych 270 dni a budem uz tehotna zacne mi plynut 8 mes. ochranna lehota tak vtedy uz DNP nemusi bezat ked zase som nasla ze DNP musi behat do dna nastupu na matersku???co v obdobi ked splnim 270 dni az do nstupu na matersku vtedy si budem musiet platit ten drahy balik co bude od 1.2.2012 alebo vtedy uz nemsuim mat DNP?
dakuejm za odpovede,verim ze mi pomozete
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať