Zavrieť

Porady

Môže exekútor zablokovať účet, na ktorý som mala disponičné právo?

Dobré ránko, vie mi niekto poradiť, či exekútor má právo zablokovať účet , ktorý nieje môj ale v minulosti som mala naň disponičné právo?Niekedy som mala disponičné právo na mamin účet, disponičné právo sme ale zrušili, môže účet zablokovať, aj keď už tam disponičné právo nie je?Ako je to s tým, že exekútor zablokuje účet na ktorý mi chodí len rodičovský príspevok a prídavky na dieťa? Som slobodná matka, žijem síce s partnerom, ale podľa mňa exekúcii nepodliehajú štátne dávky ako je rodičovský príspevok a rodinné prídavky. Dohodla som sa s exekútorom na mesačných splátkach, ale skôr ako mi poslal splátkový kalendár, tak mi zablokoval účet. Zablokoval aj účet v stavebnej sporiteľky, kde mám pôžičku a je tam sporiaci účet, teraz sa mi stavebná sporiteľňa ozvala, že ak exekútor neodblokuje ich účet, oni so mňou zrušia zmluvu a budú žiadať o výplatok celej sumy naraz. Má na to exekútor právo?
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Nároky na štátne sociálne dávky sú z exekúcie vylúčené. Štátne sociálne dávky sú najmä:

  • dávka v hmotnej núdzi a príspevky k tejto dávke – zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • prídavok na dieťa – zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení,
  • príspevky podľa zákona č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí, alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony v znení neskorších predpisov,
  • zaopatrovací príspevok – zákon č. 236/1998 Z. z. o zaopatrovacom príspevku,
  • príspevok na pohreb – zákon č. 238/1998 Z. z. o príspevku na pohreb,
  • príspevok podľa zákona č. 265/1998 Z. z. o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti,
  • rodičovský príspevok – zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku.

Podľa § 111 ods. 2 Exekučného poriadku exekúcii nepodlieha prídavok na dieťa a rodičovský príspevok. Tento si môžete požiadať vyplácať napríklad poštovou poukážkou.
V prípade, ak dôjde k situácii, že exekútor dlžníkovi zablokuje celý účet v banke, dlžník by mal opätovne kontaktovať banku a exekútora, prípadne im zaslať aj písomnú sťažnosť a žiadať odblokovanie účtu a umožnenie nakladať so sumou, ktorá zo zákona nepodlieha exekúcii.
Ak sa dlžník domnieva, že zo strany exekútora došlo k porušeniu zákona, môže sa so sťažnosťou obrátiť na Slovenskú komoru exekútorov. Tá je povinná vybaviť sťažnosť na činnosť exekútora bezodkladne, najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa jej doručenia. Túto lehotu možno predĺžiť, ak v jej priebehu nemožno zabezpečiť podklady na riadne vybavenie sťažnosti; o tejto skutočnosti však musí byť sťažovateľ upovedomený.
Naposledy upravil GabiZ : 05.10.11 at 05:11
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Zas a znova.
Exekútor vykonáva exekúcie prikázaním "neurčitej" pohľadávky z účtu. Blokuje teda bankový účet. Neskúma, nemá ako a ani povinnosť, pôvod finančných prostriedkov na účte. Je síce pravda, že niektoré pohľadávky nepodliehajú exekúcii. Avšak to znamená, že pri výkone exekúcie zrážkami z iných príjmov ich sociálka nechá nedotknuté.
Zo zákona sú z exekúcie vylúčené hotové peniaze vo výške 99,58 €. Povinný má možnosť podať návrh na vylúčenie vecí z exekúcie. O tomto návrhu rozhoduje súd.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Zas a znova.
Exekútor vykonáva exekúcie prikázaním "neurčitej" pohľadávky z účtu. Blokuje teda bankový účet. Neskúma, nemá ako a ani povinnosť, pôvod finančných prostriedkov na účte. Je síce pravda, že niektoré pohľadávky nepodliehajú exekúcii. Avšak to znamená, že pri výkone exekúcie zrážkami z iných príjmov ich sociálka nechá nedotknuté.
Zo zákona sú z exekúcie vylúčené hotové peniaze vo výške 99,58 €. Povinný má možnosť podať návrh na vylúčenie vecí z exekúcie. O tomto návrhu rozhoduje súd.

S príspevkom súhlasím až na to, že v tomto prípade nemusí žiadať o vylúčenie vecí z exekúcie, čo sa týka rodinných prídavkov a rodičovského príspevku, pretože tie zo zákona nepodliehajú exekúcii a preto je možné podať exekútorovi námietku, prípadne sťažnosť, ako som uviedla. Samozrejme, že exekútor neskúma pôvod prostriedkov, práve preto ho treba na to upozorniť. Ostatné veci je možné vylúčiť z exekúcie návrhom na súd, ako je písané v príspevku 3.
0 0
majka79 majka79

majka79 je offline (nepripojený) majka79

Mne totiž zablokoval exekútor aj účet v stavebnej sporiteľni. Brala som odtiaľ pôžičku a tam je jeden účet sporiaci/ hoci tie peniaze nikdy nemôžem využiť ja, všetko slúži na splatenie úveru/ a ten exekútor zablokoval .Teraz sa mi ozvala stavebná sporiteľňa, že ak exekútor účet neodblokuje, tak mi tam zrušia zmluvu o úvere a budú ju odo mňa vymáhať celú. čiže začarovaný kruh.Nakoľko exekútor, teda tá pani čo pri ňom robí mi povedala, že ona sa so mňou nemá o čom baviť. Poslala mi splátkový kalendár, ktorý nezvládnem dodržiavať, pričom chcú splácať po 100 € mesačne a to ja nezvládnem. A povedala mi, že si mám najať advokáta, že ona sa so mnou baviť nebude.Ako mám teraz postupovať?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Čo sa týka účtu v stavebnej sporiteľni, tak tam je na zváženie podať návrh na vylúčenie vecí z exekúcie na súd, nakoľko tam hrozí, že by ste sa mohli dostať do ešte väčších problémov. Skutočnosť, že exekútor je ochotný pristúpiť na realizáciu exekúcie formou splátok, je dobrá vôľa exekútora a jeho ústretový krok voči povinnému. Ak by ste aj podali návrh na zmenu výšky jednotlivých splátok, to či tento návrh bude exekútor akceptovať alebo nie, je výlučne na jeho rozhodnutí (po prípadnej dohode s oprávneným).
Úlohou exekútora je vymôcť pohľadávku čo najrýchlejšie v prospech oprávneného, ktorý je v takomto prípade de facto jeho klientom.
Tiež si je treba uvedomiť, že exekútor má k dispozícii niekoľko spôsobov výkonu exekúcie (predajom hnuteľných alebo nehnuteľných vecí, prikázaním pohľadávky z účtu v banke, zrážkami zo mzdy a pod.). Exekútor môže v zásade využiť hociktorý zo zákonom prípustných spôsobov výkonu exekúcie, preto fakt, že exekútor je ochotný “dohodnúť sa” na splátkovom kalendári, je skôr výnimkou v prípade, ak exekútor môže iným spôsobom (napr. predajom nehnuteľnosti) uskutočniť vymoženie pohľadávky oveľa rýchlejšie.
Skúste písomne, zmierlivým spôsobom (bez akéhokoľvek nárokovania) požiadať exekútora o dohodu na kompromisnej výške splátok, ktorá by nebola pre Vás likvidačná. V štádiu exekúcie už väčšinou skutočne nie je priestor ani čas na “vyjednávanie” alebo voľbu, či a koľko zaplatiť.


0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Ako banka, resp. určia, ktoré peniaze podliehajú exekúcii a ktoré nie?
Tie prídavky majú relevanciu vtedy, ak je vydaný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov, ktorý je adresovaný sociálnej poisťovni. Vtedy sociálna poisťovňa z týchto príjmov zrážky vykonávať nebude.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
GabiZ Pozri príspevok
Čo sa týka účtu v stavebnej sporiteľni, tak tam je na zváženie podať návrh na vylúčenie vecí z exekúcie na súd, nakoľko tam hrozí, že by ste sa mohli dostať do ešte väčších problémov. Skutočnosť, že exekútor je ochotný pristúpiť na realizáciu exekúcie formou splátok, je dobrá vôľa exekútora a jeho ústretový krok voči povinnému. Ak by ste aj podali návrh na zmenu výšky jednotlivých splátok, to či tento návrh bude exekútor akceptovať alebo nie, je výlučne na jeho rozhodnutí (po prípadnej dohode s oprávneným).
Úlohou exekútora je vymôcť pohľadávku čo najrýchlejšie v prospech oprávneného, ktorý je v takomto prípade de facto jeho klientom.
Tiež si je treba uvedomiť, že exekútor má k dispozícii niekoľko spôsobov výkonu exekúcie (predajom hnuteľných alebo nehnuteľných vecí, prikázaním pohľadávky z účtu v banke, zrážkami zo mzdy a pod.). Exekútor môže v zásade využiť hociktorý zo zákonom prípustných spôsobov výkonu exekúcie, preto fakt, že exekútor je ochotný “dohodnúť sa” na splátkovom kalendári, to sa dá jedine so súhlasom oprávneného a pre exekútora to je pohodlnejšie ako predávať nehnuteľnosť, nakoľko to je spojené s veľkými finančnými a administratívnymi nákladmi a úspech nie je zaručený je skôr výnimkou v prípade, ak exekútor môže iným spôsobom (napr. predajom nehnuteľnosti) uskutočniť vymoženie pohľadávky oveľa rýchlejšie.
Skúste písomne, zmierlivým spôsobom (bez akéhokoľvek nárokovania) požiadať exekútora o dohodu na kompromisnej výške splátok, ktorá by nebola pre Vás likvidačná. V štádiu exekúcie už väčšinou skutočne nie je priestor ani čas na “vyjednávanie” alebo voľbu, či a koľko zaplatiť.


text
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Ako banka, resp. určia, ktoré peniaze podliehajú exekúcii a ktoré nie?
Tie prídavky majú relevanciu vtedy, ak je vydaný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov, ktorý je adresovaný sociálnej poisťovni. Vtedy sociálna poisťovňa z týchto príjmov zrážky vykonávať nebude.
Ale podľa zadávateľky sociálna poisťovňa ani zrážky nevykonáva. Prídavky posiela ďalej na účet. Práve tento účet je zablokovaný. Preto treba podať exekútorovi námietku, že na tomto účte sú prostriedky, ktoré nepodliehajú exekúcii podľa príslušného ustanovenia, aby mohlo dôjsť k odblokovaniu tohto účtu a to môže banka urobiť len na príkaz exekútora. Alebo treba ísť na sociálnu poisťovňu (opravujem ÚPSVaR) a tieto prostriedky žiadať vyplácať napríklad poštovou poukážkou.
Naposledy upravil GabiZ : 05.10.11 at 11:51
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Mgr.Shrek Pozri príspevok
text
...áno so súhlasom oprávneného, veď aj to som tam uviedla,v prvom odstavci, vždy musí exekútor jednať na základe súhlasu oprávneného.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

GabiZ Pozri príspevok
Ale podľa zadávateľky sociálna poisťovňa ani zrážky nevykonáva. Prídavky posiela ďalej na účet. Práve tento účet je zablokovaný. Preto treba podať exekútorovi námietku, že na tomto účte sú prostriedky, ktoré nepodliehajú exekúcii podľa príslušného ustanovenia, aby mohlo dôjsť k odblokovaniu tohto účtu a to môže banka urobiť len na príkaz exekútora. Alebo treba ísť na sociálnu poisťovňu a tieto prostriedky žiadať vyplácať napríklad poštovou poukážkou.
Gabi,
nejdem sa do toho miešať len uvediem na pravú mieru. SP nevypláca prídavky na deti, ani rodičovský príspevok - to robí úrad práce. Takže na mieste zadávateľky by som šla na UP a požiadala o vyplácanie týchto dávok šekom.

Ak so sociálnej poisťovne nemá zadávateľka žiaden príjem tak exekútor nemal dôvod oslovovať SP aby niečo zrážala.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

GabiZ Pozri príspevok
Ale podľa zadávateľky sociálna poisťovňa ani zrážky nevykonáva. Prídavky posiela ďalej na účet. Práve tento účet je zablokovaný. Preto treba podať exekútorovi námietku, že na tomto účte sú prostriedky, ktoré nepodliehajú exekúcii podľa príslušného ustanovenia, aby mohlo dôjsť k odblokovaniu tohto účtu a to môže banka urobiť len na príkaz exekútora. Alebo treba ísť na sociálnu poisťovňu a tieto prostriedky žiadať vyplácať napríklad poštovou poukážkou.
Prídavky na deti a rodičovský príspevok nevypláca Soc. poisťovňa, ale Úrad práce soc. vecí a rodiny.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Xanti Pozri príspevok
Gabi,
nejdem sa do toho miešať len uvediem na pravú mieru. SP nevypláca prídavky na deti, ani rodičovský príspevok - to robí úrad práce. Takže na mieste zadávateľky by som šla na UP a požiadala o vyplácanie týchto dávok šekom.

Ak so sociálnej poisťovne nemá zadávateľka žiaden príjem tak exekútor nemal dôvod oslovovať SP aby niečo zrážala.
...jasné, som reagovala na príspevok Mgr. Shreka, ktorý spomínal sociálnu poisťovňu a ani som si neuvedomila, že myslím na ÚPSVaR ale píšem o soc. poisťovni. Tak som to aj myslela, požiadať o vyplácanie prídavkov šekom,nie na predmetný účet. Skôr som sa zamerala na podstatu veci, ale ďakujem dievčatá za upozornenie, hoci asi malo patriť najskôr Shrekovi.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Ako banka, resp. určia, ktoré peniaze podliehajú exekúcii a ktoré nie?
Tie prídavky majú relevanciu vtedy, ak je vydaný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov, ktorý je adresovaný sociálnej poisťovni. Vtedy sociálna poisťovňa z týchto príjmov zrážky vykonávať nebude.
GabiZ Pozri príspevok
...jasné, som reagovala na príspevok Mgr. Shreka, ktorý spomínal sociálnu poisťovňu a ani som si neuvedomila, že myslím na ÚPSVaR ale píšem o soc. poisťovni. Tak som to aj myslela, požiadať o vyplácanie prídavkov šekom,nie na predmetný účet.
No a Shreki má pravdu aj v tom, že banka nevie povedať, že na tieto peniaze nesiahnite, lebo sú z UP. Banku to nezaujíma a exe len dá pokyn k zablokovaniu.

Shreki, tú SP napísal len ako príklad. Aspoň ja som to tak pochopila.

Naozaj pre zadávateľku nie je iná možnosť len si nechať vyplácať dávky z UP na ruku teda šekom.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Jedna vec je pravda. Ak chceme zadávateľke pomôcť, tak sa vyjadrujme presne a teda treba presne napísať, kam a za kým treba ísť (nie príklady). Som rada, že sa prídavky dali na pravú mieru, ale aj tak si myslím, že je najjednoduchšie požiadať o vyplácanie prídavkov iným spôsobom, prípadne podať námietku exekútorovi a až potom voliť cestu návrhu na súd o vyňatie vecí z exekúcie.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Xanti Pozri príspevok
No a Shreki má pravdu aj v tom, že banka nevie povedať, že na tieto peniaze nesiahnite, lebo sú z UP. Banku to nezaujíma a exe len dá pokyn k zablokovaniu.

Jasné, že to banka povedať nevie. Preto som písala hneď na začiatku: "V prípade, ak dôjde k situácii, že exekútor dlžníkovi zablokuje celý účet v banke, dlžník by mal opätovne kontaktovať banku a exekútora, prípadne im zaslať aj písomnú sťažnosť a žiadať odblokovanie účtu a umožnenie nakladať so sumou, ktorá zo zákona nepodlieha exekúcii."

Shreki, tú SP napísal len ako príklad. Aspoň ja som to tak pochopila.

Naozaj pre zadávateľku nie je iná možnosť len si nechať vyplácať dávky z UP na ruku teda šekom.
v texte.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No najjednoduhšie je požiadať o zasielanie poštou. Súd trvá dlho si myslím.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Xanti Pozri príspevok
No najjednoduhšie je požiadať o zasielanie poštou. Súd trvá dlho si myslím.
Práve preto sa snažím poukázať na iné spôsoby, ako návrhom na súd, ale asi sa zle vyjadrujem, lebo v mojich príspevkoch je v podstate všetko, čo sa tu už opakuje, až na ten omyl so sociálnou poisťovňou.
0 0
majka79 majka79

majka79 je offline (nepripojený) majka79

Ďakujem Vám za rady. Dnes som bola na UP a dala som posielať prídavky aj rodičovský na priateľov účet. Len s exekútorom nieje možná komunikácia, nakoľko tá pani, čo zdvíha telefóny, mi povedala, že ona mi nieje povinná nič povedať, a že si mám najať advokáta, s ním komunikovať bude, ale so mnou nie.A v Stavebnej sporiteľni mi povedali, že pokiaľ exekútor siahne na peniaze, čo im splácam pôžičku, tak oni so mnou zrušia zmluvu. Čiže budú chcieť všetko vyplatiť naraz. A bude to horšie ako to je. Na advokáta peniaze nemám, čiže neviem,ako mám postupovať. Splácať mu to budem, aj keď v menších splátkach,nakoľko 100 € mu ozaj nemôžem mesačne dať.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Majka. požiadaj o splátkový priamo oprávneného ak exekútor s tebou nechce konať.
Zamestnanec exekútorského úradu, resp. súdny exekútor je povinný v prvom rade komunikovať s tebou, ako účastníkom exekučného konania a nie s tvojím právnym zástupcom. Dohodnite si so súdnym exekútorom stretnutie a nahliadnutie do spisu. Ak Vám zamestnankyňa robí problémy, tak podajte sťažnosť. V tomto prípade to bude schodné, ale fakt v tom prvom prípade to ako schodné nevidím, ako som už uviedol vyššie.
PS: to s tou sociálkou som uviedol ako príklad, netušil som kto vypláca rod. príspevok.
1 0
majka79 majka79

majka79 je offline (nepripojený) majka79

a ešte sa chcem spýtať, v minulosti som mala disponičné právo k maminmu účtu, to sme už dávnejšie zrušili, predpokladám, že jej účet nemôže zablokovať, aj keď som v minulosti disponovala aj jej účtom a mala k nemu prístup?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať