Zavrieť

Porady

Koľko mincí je obchodník povinný zobrať a podľa a podľa akého zákona

Ahojte poraďáci. Stretol som sa s problémom zvaný mince. Podľa akého zákona sa určuje povinnosť obchodníka prebrať väčšie množstvo mincí.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    milionar Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci. Stretol som sa s problémom zvaný mince. Podľa akého zákona sa určuje povinnosť obchodníka prebrať väčšie množstvo mincí.
    Vopred ďakujem.
    Tvoja otázka vyzerá jednoducho, ale dopátrať sa k usmerneniu je dosť komplikované. Treba najprv vychádzať zo zákona o zavedení meny EUR č. 659/2007, ktorým sa menil zákon o národnej banke Slovenska č. 566/1992, konkrétne § 17a:

    (1) Pri peňažných platbách v hotovosti je v Slovenskej republike zakázané bez zákonného dôvodu odmietnuť prijatie zákonných platidiel3b) v ich nominálnej hodnote vrátane viazania prijatia zákonných platidiel na iný ako zákonný dôvod alebo iného obdobného narušovania obehu zákonných platidiel; týmto nie je dotknuté vykonávanie platieb v cudzej mene podľa osobitných predpisov ani právo účastníkov právnych vzťahov dohodnúť sa na platbách v cudzej mene. Pri peňažných platbách v hotovosti je platiteľ povinný umožniť príjemcovi skontrolovať si pri preberaní bankoviek a mincí ich správny počet a pravosť, pričom na požiadanie príjemcu je platiteľ povinný roztriediť bankovky a mince podľa ich nominálnej hodnoty; to sa vzťahuje aj na bankovky a mince v cudzej mene.

    (2) Právnické osoby a fyzické osoby v Slovenskej republike sú pri peňažných platbách vykonaných odo dňa zavedenia eura povinné prijímať zákonné platidlá, môžu odmietnuť prijatie zákonných platidiel a prijaté zákonné platidlá dávajú späť do peňažného obehu podľa osobitných predpisov platných v eurozóne pre eurobankovky a euromince3c) a v rozsahu vymedzenom týmito osobitnými predpismi3c) aj za podmienok ustanovených týmto zákonom alebo inými osobitnými predpismi.

    (3) Národná banka Slovenska, ako aj banky, iné úverové inštitúcie, pobočky zahraničných bánk, pobočky iných zahraničných úverových inštitúcií, zahraničné banky a iné zahraničné finančné inštitúcie, ktoré vykonávajú bankové činnosti na území Slovenskej republiky (ďalej len "banka"), iné vykonávacie inštitúcie pre prevody peňažných prostriedkov a poštové podniky sú povinné pri peňažných platbách prijímať eurobankovky a euromince bez obmedzenia nominálnej štruktúry alebo celkového počtu prijímaných eurobankoviek a euromincí.3d) Právnická osoba a fyzická osoba okrem Národnej banky Slovenska a banky môže odmietnuť prijatie platných euromincí3d) aj vtedy, ak ide o zberateľské euromince; to rovnako platí aj vtedy, ak ide o poškodené eurobankovky alebo poškodené euromince, ktorých výmeny za nepoškodené eurobankovky a nepoškodené euromince sa v Slovenskej republike uskutočňujú za podmienok vymedzených v § 17b.

    Tam je zašitý odkaz 3c), ktorý pod čiarou odkazuje na iné právne predpisy EU. Medzi nimi je aj Nariadenie Rady EU č. 974/98, ktoré v článku 11 uvádza:

    Od 1. januára 2002 účastnícke členské štáty vydajú mince označené v euro alebo centoch a vyhovujúce nominálnym hodnotám a technickým špecifikáciám, ktoré môže stanoviť Rada v súlade s druhou vetou článku 105a ods. 2 zmluvy. Bez toho, aby bol dotknutý článok 15, tieto mince sú jedinými mincami, ktoré majú vo všetkých týchto členských štátoch postavenie zákonného platidla. S výnimkou vydávajúceho orgánu a osôb osobitne určených vnútroštátnymi právnymi predpismi vydávajúceho členského štátu, žiadna strana nie je povinná prijať pri akejkoľvek jednej platbe viac ako 50 mincí.

    Takže ak nie si NBS alebo iná banka, ale fyzická či právnická osoba, s odvolaním sa na tento článok môžeš obmedziť prijímanie platieb v minciach na počet 50 kusov mincí.

    Iné legislatívne usmernenie o počte prijímaných mincí som v našich zákonoch nenašiel.

    P.S: Ako perlička - raz (bolo to niekedy okolo roku 1997) som bol s kamarátom v Tatroch na týždeň v hoteli. On robil krupiéra v jednej herni a pri platení účtu cca 5000 SKK vytasil plátené vrece s 10 korunovými mincami, či môže účet zaplatiť tak. Recepčná síce vytreštila oči, ale platbu prijala.
    Naposledy upravil Chobot : 11.10.11 at 08:07

    Koľko mincí je obchodník povinný zobrať a podľa a podľa akého zákona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.