Zavrieť

Porady

Znovuprihlásenie do SP - SZČO

Dobrý deň.Chcel by som vedieť ako je to s prihlásením SZČO do sociálnej poisťovne po ukončení a následnom otvorení živnosti. Vysvetlím môj prípad. Podnikám od roku 2008, povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne mi vznikla od 1.7.2009. Keďže som už dlhšiu dobu nemal žiadne zákazky tak som sa rozhodol 3.10.2011 živnosť ukončiť a tým pádom aj odhlásiť sa z platenia odvodov. Nakoľko sa mi po zhruba týždni naskytla možnosť znovu začať podnikať (nový odberateľ), otvoril som novú živnosť od 10.10.2011. Išiel som sa prihlásiť do soc. poisťovne ale tam mi vraveli, že mi od 10.10.2011 nevzniká povinnosť platiť odvody ako SZČO a povinnosť mi vznikne až od 1.7.2012 na základe príjmov za tento rok. Vie mi niekto vysvetliť prečo je to tak? Všade som čítal že SZČO budú platiť odvody vždy od otvorenia novej živnosti. Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

..MARIA Pozri príspevok
Dobrý deň, mám takýto problem.:,
Som živnostník už 15 rokov.v roku 2009 som podnikanie prerušil. V marci 2010 som podnikanie znova obnovil. Išiel som do soc. poisťovne, kde mi povedali, že vzhľadom na to že som nemal príjem tak ma musia prihlásiť ako dobrovoľného platcu. Po ukončení daňového obdobia/za rok 2010/ som zašiel zas do soc. poisťovne aj s daňovým priznaním. Pracovníčka soc. poisťovne si to pozrela, povedala mi že mám nejaký nedoplatok. ten som vyrovnal a poistné som naďalej platil , tak ako mi to vypočítali. Teraz v marci 2012 som dostal rozhodnutie zo soc. poisťovne, kde si žiadajú doplatenie poistného. cca 900 €. Som v šoku. ja som si poistne platil a oni chcú teraz duplicitu. Ked som išiel do poisťovne, tak mi povedali, že som sa neodhlásil z dobrovoľného poistného a tým pádom mi vznikol súbeh poistného- / dobrovoľné poistenie+ povinné poistenie/ Nechápem na čo sa predkladali potvrdenia k 01.07., ked ma na to neupozornili. Neviete mi prosím niekto poradiť, či je možné sa odvolať proti takémuto postupu, nemáte niekto s týmto nejakú skúsenosť. Veď je to nehorázne, aby som 2x platil to isté..
Za poradenie Vám vopred ďakujem.
no .. je to tak Asi s tým nič nenarobíš. Sú to dva samostatné poistné vzťahy.
V roku 2010 si sa nemusel prihlasovať vôbec .. no a kým sa oficiálne neodhlásiš, tak si stále aj dobrovoľne aj povinne poistený.
Naposledy upravil Katy a R : 20.04.12 at 17:20 Dôvod: rod
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

..MARIA Pozri príspevok
Dobrý deň, mám takýto problem.:,
Som živnostník už 15 rokov.v roku 2009 som podnikanie prerušil. V marci 2010 som podnikanie znova obnovil. Išiel som do soc. poisťovne, kde mi povedali, že vzhľadom na to že som nemal príjem tak ma musia prihlásiť ako dobrovoľného platcu. Po ukončení daňového obdobia/za rok 2010/ som zašiel zas do soc. poisťovne aj s daňovým priznaním. Pracovníčka soc. poisťovne si to pozrela, povedala mi že mám nejaký nedoplatok. ten som vyrovnal a poistné som naďalej platil , tak ako mi to vypočítali. Teraz v marci 2012 som dostal rozhodnutie zo soc. poisťovne, kde si žiadajú doplatenie poistného. cca 900 €. Som v šoku. ja som si poistne platil a oni chcú teraz duplicitu. Ked som išiel do poisťovne, tak mi povedali, že som sa neodhlásil z dobrovoľného poistného a tým pádom mi vznikol súbeh poistného- / dobrovoľné poistenie+ povinné poistenie/ Nechápem na čo sa predkladali potvrdenia k 01.07., ked ma na to neupozornili. Neviete mi prosím niekto poradiť, či je možné sa odvolať proti takémuto postupu, nemáte niekto s týmto nejakú skúsenosť. Veď je to nehorázne, aby som 2x platil to isté..
Za poradenie Vám vopred ďakujem.
Bohužial, nič s tým neurobíš. Dobrovolné poistenie sa nedá zrušiť spätne, končí najskôr doručením odhlášky na reg.liste fyzickej osoby. Zo zákona zaniklo až k 31.1.2012. Nedoplatok treba uhradiť (dohodni sa na splátkach), aby ťa neprekvapila exekúcia.
2 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, ale potom nechápem načo sa do socialnej poisťovne predkladali potvrdenia k 01.07.- vtedy sa mení aj výška poistného, vidia, že živnostnik má prijem to majú problem ho o tomto upovedomiť, aby sa odhlásil??? Toto je dobrý chyták, ako nahrabať peniaze do socialnej poisťovne..))))
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
..MARIA Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, ale potom nechápem načo sa do socialnej poisťovne predkladali potvrdenia k 01.07.- vtedy sa mení aj výška poistného, vidia, že živnostnik má prijem to majú problem ho o tomto upovedomiť, aby sa odhlásil??? Toto je dobrý chyták, ako nahrabať peniaze do socialnej poisťovne..))))
Tie potvrdenia z daňového priznania, ktoré sa do SP predkladali nemali žiadny súvis s dobrovoľným poistením - tie boli na to, aby sa určila nová výška povinného poistného od 1.7.
Áno, máš pravdu,,,takto ´ošklbali´ zopár poistencov. Ale ozaj s tým už nič nenarobíš, niekto mal (alebo aj má) ozaj súbeh povinného a dobrovoľného poistenia, čiže platí 2x to isté, ale s tým že vie prečo to tak robí (nejaká ´zábezpeka´ pri dočasnej platobnej neschopnosti). Máš pravdu, že tetušky ťa mali ozaj upozorniť na to (keď si tam bol osobne a konzultovali tam s tebou aktuálnu situáciu), že ak ti vzniklo povinné poistenie od toho 1.7., tak ak neplánuješ platiť 2x tak to dobrovoľné musíš zrušiť, že sa to automaticky vznikom povinného neodhlási...
Teraz ti už zostáva ozaj len vyžiadať si ten splátkový kalendár a platiť im to v splátkach, lebo defakto si pochybil ty, že si sa z dobrovoľného poistenia neodhlásil
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

..MARIA Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, ale potom nechápem načo sa do socialnej poisťovne predkladali potvrdenia k 01.07.- vtedy sa mení aj výška poistného, vidia, že živnostnik má prijem to majú problem ho o tomto upovedomiť, aby sa odhlásil??? Toto je dobrý chyták, ako nahrabať peniaze do socialnej poisťovne..))))
Nie je to chyták, dobrovolné poistenie je možné platiť aj v súbehu s povinným poistením živnostníka a veľa poistencov platenie najmä dobrovolného nem.poistenia využívalo. Ak si nerobíš účto sama, na nutnosť odhlásiť sa po vzniku povinnej registrácie ťa mala upozorniť tvoja účtovníčka.
Snaž sa uhradiť čím skôr nedoplatok a over si v poisťovni, či tvoje poistenie k 31.1.2012 skutočne zaniklo. Zrejme máš celý balík, nielen nemocenské.
Ak by si ochorela a máš splnenú podmienku 270 dní dob.nem.poistenia, stačí sa prihlásiť pred začiatkom PN-ky na jeden deň dobr.poistenia z celého balíka a budeš mať nárok na nemocenské zo živnosti aj z dobrovolného nem.poistenia. Len sa nezabudni po skončení PN-ky odhlásiť, aby si si zase nevyrobila sekeru. Nárok ti ale vznikne len v prípade, ak budeš mať pred začiatkom PN-ky uhradené všetky nedoplatky..
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať