Zavrieť

Porady

Nárok na vyššiu materskú 2012

Dobrý deň,
rada by som poprosila o radu. Od marca 2011 som zamestnaná, od júna 2011 som zmenila zamestnávateľa do teraz, od 15 augusta 2011 si platím DNP z rozdielu max VZ. Som tehotná a termín pôrodu mám 27.mája 2012. Chcela by som sa spýtať podmienka 270 dní z DNP má byť splnená k predp.dátumu pôrodu, alebo k nástupu na materskú?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Kika,
    to prvé zamestnanie sa Ti priráta k DNP, lebo je ukončené takže už aj pri nástupe na materskú budeš mať splnenú podmienku 270 dní aj z DNP.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    K datumu porodu.
    Ak tato podmienka nie je splnena k datumu nastupu na MD, caka sa do porodu, ci splnena bude a ak splnena je, tak je materska doplatena od nastupu na MD.
    Kedze u teba bude k DNP pripocitane ukoncene poistenie zo zamestnania v posl. 2 rokoch, tak podmienku urcite splnis.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    • najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
      • započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
      • započítava sa aj prerušené nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinnej dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
    • zamestnanec má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
    • nárok na materské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
    • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    ...ďakujem, ale upresním, že stále som zamestnaná. takže budem mať viac ako 270 dní povinné poistenie a DNP vychádza tesne 285 dní do dátumu pôrodu.

    Nárok na vyššiu materskú 2012

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.