Zavrieť

Porady

Ako si uplatnit vzniknutu skodu?

Ahoj, potrebujem poradit v takejto veci. Asi pred rokom som si na dobierku objednal fotoaparat za 300 €. Balik som vyplatil, rozbalil ale namiesto fotaka tam bolo len drevene polienko. Vsetko som to riesil cez policiu, policia vypatrala pachatela, vzniesla obvinenie a on bol pravoplatne odsudeny. Co ale bude dalej? Ako si mam narokovat na uhradenie vzniknutej skody? Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Náhradu škody si môžete uplatniť v rámci občianskeho súdneho konania, ale aj trestného konania. Častokrát sa však v rámci trestného konania stáva, že súd odkáže poškodeného s nárokom na náhradu škody na občiansko-právne konanie, teda nerozhodne o náhrade škody, ale iba o trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaného. Ako teda znel rozsudok? Uplatňovali ste si už v trestnom konaní náhradu škody? Je potrebné podať na súd návrh na náhradu škody v občiansko-právnom konaní. V rámci občianskeho súdneho konania už nebude potrebné špeciálne preukazovať zodpovednosť žalovaného za spôsobenú škodu, ak jeho vina bola dokázaná v trestnom konaní, a to za podmienky, že rozsudok o odsúdení za spáchaný trestný čin nadobudol právoplatnosť. Bude iba nevyhnutné v rámci dokazovania na tento právoplatný rozsudok odkazovať. Predmetom dokazovania v občianskom súdnom konaní bude výška Vami uplatnenej náhrady škody a ďalších nárokov.

    seal79 je offline (nepripojený) seal79

    seal79
    Dakujem za radu. Akym sposobom si to vsak mam uplatnit v ramci obcianskeho sudneho konania? Kam dorucit navrh?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    V rámci občiansko súdneho konania sa návrh podáva na príslušný okresný súd.

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Len na doplnenie - príslušným súdom je všeobecný súd odporcu - škodcu vo Vašom prípade, teda súd kde má tento bydlisko, alebo kde sa zdržuje. V prípade náhrady škody môže byť príslušným aj súd, v obvode ktorého došlo ku skutočnosti, ktorá zakladá nárok na náhradu škody. Vo Vašom prípade sa mi javí ale jednoduchšia prvá možnosť.

    Ako si uplatnit vzniknutu skodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.