Zavrieť

Porady

ako uctovat nakup obrazov od nepodnikatelov?

dobry den,
ako mam uctovat nakup obrazov od nepodnikatelov? na jednej strane mam vydavok z pokladne, resp. bank. uctu a na druhej strane?

vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    real-art-gallery.com Pozri príspevok
    dobry den,
    ako mam uctovat nakup obrazov od nepodnikatelov? na jednej strane mam vydavok z pokladne, resp. bank. uctu a na druhej strane?

    vdaka
    tie obrazy nebudú tovarom? ale asi majetkom spoločnosti?mýlim sa?
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    uctovnictvu sa nerozumiem..
    ja tie obrazy kupujem od maliarov a nasledne predavam dalej, ako to vsak mam uctovat ak mam maliarov co nepodnikaju?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    real-art-gallery.com Pozri príspevok
    uctovnictvu sa nerozumiem..
    ja tie obrazy kupujem od maliarov a nasledne predavam dalej, ako to vsak mam uctovat ak mam maliarov co nepodnikaju?
    jednoducho....kúpno-predajnou zmluvou a dokladom o zaplatení (príjmovým pokladničným dokladom), popr. komisionálnym predajom.....

    superoman je offline (nepripojený) superoman

    superoman
    real-art-gallery.com Pozri príspevok
    uctovnictvu sa nerozumiem..
    ja tie obrazy kupujem od maliarov a nasledne predavam dalej, ako to vsak mam uctovat ak mam maliarov co nepodnikaju?
    tak potom na druhej strane bude obstaranie tovaru alebo priamo ucet tovar (na sklade), ci su to maliari nepodnikajuci alebo podnikajuci je jedno. dufam, ze som spravne pochopil, co sa pytas?
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    A/ momentalne rozmyslam nad tym ze kupim konkretny obraz od maliara (o ktory ma zaujem moj klient), a ten potom predam klientovi.
    v tomto pripade mi teda len staci vydavkovy pokladnicny doklad a kupno-predajna zmluva, potom musim zauctovat obraz ako tovar, a nasledne vystavujem klientovi fakturu, vsak?

    a ako by to bolo v pripade komisionalneho predaja? podpisel jednu zmluvu o komisionalnom predaji s maliarom? a co dalej?

    dakujem vam za rady

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    real-art-gallery.com Pozri príspevok
    A/ momentalne rozmyslam nad tym ze kupim konkretny obraz od maliara (o ktory ma zaujem moj klient), a ten potom predam klientovi.
    v tomto pripade mi teda len staci vydavkovy pokladnicny doklad a kupno-predajna zmluva, potom musim zauctovat obraz ako tovar, a nasledne vystavujem klientovi fakturu, vsak?

    a ako by to bolo v pripade komisionalneho predaja? podpisel jednu zmluvu o komisionalnom predaji s maliarom? a co dalej?
    dakujem vam za rady
    ďalej? peniaze maliar dostane až by si ten obraz predal....
    a keď predávaš tovar (v tvojom prípade obrazy) musíš mať ERP......

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    real-art-gallery.com Pozri príspevok
    co je ERP?
    a čo tak google ? nefunguje ???
    elektr. registr. pokladňa.....
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    pokladnu potrebujem ak vystavujem faktury?

    vacsina platieb bude kartou alebo prevodom, tam hadam neni treba pokladna..
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    podla zakona pokladnicu potrebujem len ak by som narabal s hotovostou a predaval na dobierku.. lenze na to mam kuriersku firmu a vacsina penazi ide aj tak cez bankove prevody a online terminal na platby kartami...

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    Moje odporúčanie. Najprv si ujasni či aké účtovníctvo vedieš. Ja si osobne myslím, že ak to máš v predmete činnosti tak účtuj ako nákup tovaru a následný predaj, prípadne ako sprostredkovanie predaja a v takom prípade budeš účtovať len províziu za sprostredkovanie predaja.
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    ano, je to moj predmet podnikania, maloobchod/velkoobchod + sprostredkovanie predaja..

    mna len zaujma ci uctovne je rozdiel
    A. ak kupim a nasledne predam obraz na zaklade kupno-predajnej zmluvy
    B. ak predavam komisionalnym predajom..

    ako som uz hore spomenul, uctovnictvu sa nerozumiem..

    vopred vdaka

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    No takže možnosti sú dve
    1. kúpiš obraz za svoje to znamená nákup tovaru v jednoduchom účtovníctve ide o výdavok ovplyňujúci základ dane
    2. Predáš obraz - tovar a teda budeš mať príjem, ktorý ovplyvňuje základ dane. Nepredáš ho nebudeš mať príjem, ktorý by ovplyvňoval ZD
    Druhá možnosť
    Sprostredkuješ predaj obrazu to znamená, že kupujúci a predávajúci budú o sebe vedieť a ty nebudeš predávajúci, ale sprostredkovateľ predaja a účtovať budeš iba provízii a prípadných nákladoch, ktoré si uplatníš popri nej.
    Osobne sa domnievam, že ak si FO bude jednoduchšie viesť jednoduché účtovníctvo, vykonávať to ako sprostredkovateľ predaja obrazov a prípadne si uplatniť paušálne výdavky namiesto vedenia účtovníctva budeš viesť len evidenciu podľa § 6/10 . Ak budeš vystupovať ako predávajúci budeš musieť viesť účtovníctvo, pretože daňovým výdavkom bude nákup obrazov a keby si uplatńival iba paušálne výdavky tak by to pre Teba bolo daňovo nevýhodné, lebo by si si kúpnu cenu nemohol ako daňový výdavok uplatniť.
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    ahojte,
    ako to bude s danou pri kupe obrazov od umelcov nepodnikatelov?

    som zivnostnik, mam ICO a DIC. nie som platca DPH.
    staci mi kupno-predajna zmluva a potvrdenie o zaplateni prevodom z bank. uctu?

    rozumiem tomu spravne ze ked nie som evidovany ako platca DPH, tak len raz rocne zaplatim dan zo zisku?

    a co umelec nepodnikatel? aku ma danovu povinnost?

    Vdaka
    real-art-gallery.com real-art-gallery.com
    ked kupujem a predavam obrazy /ziadne sprostredkovanie/ tak musim viest uctovnictvo? nemozem si len uplatnit pausalne vydavky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.