Zavrieť

Porady

Koncoročné zúčtovanie nákladov na vozidlo - DPH

Dobrý ľudia pomôžte :-)

(Živnostník/Jednoduché účtovníctvo/Plátca DPH)

Auto v majetku používam aj na podnikateľské aj na služobné účely.
Podľa Daňového úradu mám všetky náklady, ktoré sa počas roka nedajú hneď rozúčtovať podľa knihy jázd (napr. servis a pod.) účtovať v plnej výške a koncom roka, keď už mám vypočítaný ročný pomer podnikat./súkromné km, tak ich koncoročne zúčtovať.

Otázka:
Kam v daňovom priznaní napísať túto opravu - je to oprava podľa §25 riadok 24, alebo §53 riadok 25, alebo sa to napíše úplne inde ?

Vopred ďakujem za radu.
Milan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    No mám za to, že váš postup nie je úplne v súlade so zákonom. Skúste si pozrieť napr. § 76 ods. 9 ZDPH a potom sa skúste spýtať.

    Poznámka:
    Mám za to, že je možné uplatniť daň "na výstupe" ... vo vašom prípade to bude asi najschodnejšie.
    Opravu základu dane nevykonávate. Nepatrí to podľa môjho názoru pod § 25 ZDPH ani 53. Je to dodanie za protihodnotu podľa § 8 ods. 3.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    mrpipo
    Dobrý ľudia pomôžte :-)

    (Živnostník/Jednoduché účtovníctvo/Plátca DPH)

    Auto v majetku používam aj na podnikateľské aj na služobné účely.
    Podľa Daňového úradu mám všetky náklady, ktoré sa počas roka nedajú hneď rozúčtovať podľa knihy jázd (napr. servis a pod.) účtovať v plnej výške a koncom roka, keď už mám vypočítaný ročný pomer podnikat./súkromné km, tak ich koncoročne zúčtovať.

    Otázka:
    Kam v daňovom priznaní napísať túto opravu - je to oprava podľa §25 riadok 24, alebo §53 riadok 25, alebo sa to napíše úplne inde ?

    Vopred ďakujem za radu.
    Milan
    Ja to vidím asi takto:
    Ide o § 49 ods. 5 a vy máte podľa neho 2 možnosti:
    -uplatniť daň na vstupe zo všetkých faktúr za auto a potom akokeby sebe refakturovať tú pomernú časť služby.Tz. dáte to na r. 2 a 3. To je ten § 8 ods. 3 akoby ste si dodali časť tej služby alebo majetku na vlastnú osobnú spotrebu.
    -alebo rovno už keď účtujete vstupnú faktúru krátiť DPH na vstupe o pomernú časť , ktorú použijete na osobnú spotrebu.V tomto prípade by som len uviedla zníženú vstupnú daň v DP.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ale zadávateľ robí "koncoročné zúčtovanie" a má podané minimálne 3 DP za rok 2005 (ak je štvrťročný platiteľ dane).

    Takže možnosť voľby vidím iba v roku 2006 a nie pri spomínanom zadaní otázky.

    Koncoročné zúčtovanie nákladov na vozidlo - DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.