Zavrieť

Porady

Úroky - § 5 alebo § 7 zákona o dani z príjmov?

Dobrý deň prajem!

Mohla by som Vás poprosiť o radu?

Zamestnanec poskytol zamestnávateľovi pôžičku. Dohodli si aj úrok (v bežnej výške - žiadne zvýhodnenie či nezvýhodnenie).

Nie som si však istá, či pre zamestnanca je vyplatený úrok:

- príjmom podľa § 5 (príjmy zo závislej činnosti) zákona o dani z príjmov alebo
- príjmom podľa § 7 (Príjmy z kapitálového majetku) zákona o dani z príjmov.

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Podľa mňa podľa § 7 ods. c.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

určite to nie je príjem zo závislej činnosti. Nie je to odmena za prácu, je to úrok za požičané peniaze, takže jednoznačne §7
1 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Ďakujem prenádherne za pomoc! Veľmi ste mi pomohli!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
§ 7/1/c t.j. § 7 ods. 1 písm. c)
2 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Jana Acsová Pozri príspevok
§ 7/1/c t.j. § 7 ods. 1 písm. c)
Dakujem velmi, velmi pekne!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Janarma Pozri príspevok
Dakujem velmi, velmi pekne!
ZP ti ich z DP dopočíta fondy....
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Mila123 Pozri príspevok
ZP ti ich z DP dopočíta fondy....
Dakujem pekne.

To platí od 1.1.2011, prosím?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Janarma Pozri príspevok
Dakujem pekne.

To platí od 1.1.2011, prosím?
áno od 01012011
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Mila123 Pozri príspevok
áno od 01012011
Dakujem este raz velmi pekne!
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Jana Acsová Pozri príspevok
§ 7/1/c t.j. § 7 ods. 1 písm. c)
A prosím Vás, poradíte mi ešte, či musí zamestnávateľ robiť zrážku dane podľa § 43 zákona o dani z príjmov, keď uhrádza tieto úroky poskytovateľovi pôžičky - svojmu zamestnancovi?

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Janarma Pozri príspevok
A prosím Vás, poradíte mi ešte, či musí zamestnávateľ robiť zrážku dane podľa § 43 zákona o dani z príjmov, keď uhrádza tieto úroky poskytovateľovi pôžičky - svojmu zamestnancovi?

Ďakujem veľmi pekne!
Prosím pekne o pomoc... Poradíte mi?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Áno, musí. § 43 ods. 6 a 10.
Oprava, pozri príspevok č. 18.
Naposledy upravil ego.mc : 31.10.11 at 15:35 Dôvod: oprava
1 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

ego.mc Pozri príspevok
Áno, musí. § 43 ods. 6 a 10.

Dakujem pekne za radu!

Len by som upresnila, že ten zamestnanec - poskytovateľ pôžičky je občan SR a zamestnávateľ je slovenská spoločnosť. Aj vtedy sa musí vyberať zrážková daň z úrokov z pôžičky?

A ako je to potom, ak napr. slovenská s.r.o. platí úrok z pôžičky inej slovenskej s.r.o. alebo banke či a.s. atd. - aj vtedy sa musí vyberať daň zrážkou?

Prosím, pomôžete nám?

A nevzťahuje sa ten § 43 ods. 6 písm. b) len na daňovníka z členského štátu Európskej únie a daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v ďalších štátoch tvoriacich Európsky hospodársky priestor?

Veď v § 43 ods. 3 nie sú úroky z pôžičiek spomenuté, sú len spomenuté v § 43 ods. 2 a ten platí pre daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou. Alebo sa mýlim?

Prosím, prosím, pomôžete mi? Veľmi pekne prosím....
Naposledy upravil Janarma : 28.10.11 at 16:45
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Janarma Pozri príspevok
Dakujem pekne za radu!

Len by som upresnila, že ten zamestnanec - poskytovateľ pôžičky je občan SR a zamestnávateľ je slovenská spoločnosť. Aj vtedy sa musí vyberať zrážková daň z úrokov z pôžičky?

A ako je to potom, ak napr. slovenská s.r.o. platí úrok z pôžičky inej slovenskej s.r.o. alebo banke či a.s. atd. - aj vtedy sa musí vyberať daň zrážkou?

Prosím, pomôžete nám?

A nevzťahuje sa ten § 43 ods. 6 písm. b) len na daňovníka z členského štátu Európskej únie a daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v ďalších štátoch tvoriacich Európsky hospodársky priestor?

Veď v § 43 ods. 3 nie sú úroky z pôžičiek spomenuté, sú len spomenuté v § 43 ods. 2 a ten platí pre daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou. Alebo sa mýlim?

Prosím, prosím, pomôžete mi? Veľmi pekne prosím....
Este som nasla na Internete takyto priklad:
-----------------------------------------------------------------------
"Príklad 14
Fyzická osoba – občan s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, požičala spoločnosti s ručením obmedzeným na základe zmluvy o pôžičke peňažné prostriedky. Spoločnosť pri vyplácaní úrokov z pôžičky zráža daň vo výške 19 %. Postupuje spoločnosť správne?
Spoločnosť nepostupuje správne, keď z vyplateného úroku z pôžičky zráža daň. Dani vyberanej zrážkou podliehajú u daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou len príjmy taxatívne vymenované v § 43 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Úroky z pôžičiek nie sú v uvedenom ustanovení uvedené. Daň z úrokov z pôžičiek sa vyberá zrážkou len u daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou.
V danom prípade mala spoločnosť vyplatiť úroky v brutto výške. Pre občana je vyplatený úrok z pôžičky príjmom z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov, ktorý si občan zdaní v podanom daňovom priznaní."
-----------------------------------------------------------------------

Nie je tam vsak ziadny datum, takze sa obavam, ci to uz nie je stare... Prosim, uz nie je spravny ten nazor uvedeny v priklade 14?

Prosim, pomozete nam?

Dakujem Vam vsetkym za rady!
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

A teraz som sa vyľakal, lebo ak má ego.mc pravdu, tak ako je to potom, ak platí slovenska firma úroky z pôžičky?

To vždy, keď má firma na účte 562 nejaké úroky z pôžičky a tie uhrádza, musí vyberať z vyplatených úrokov daň zrážkou???

Prosím, poradíte nám?
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Prosím, prosím, poradíte nám vo vyššie uvedenom?

Prosím, a má niekto na 562 úroky z pôžičky? Ako to robíte? Máme zo všetkých úrokov z pôžičiek, ktoré máme na 562,vyberať zrážku dane pri ich úhrade? Aj keď sa jedná o úroky platené medzi slovenskými subjektami?

A od kedy to, prosím, platí? Od 1.1.2011?

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
ego.mc Pozri príspevok
Áno, musí. § 43 ods. 6 a 10.
Ospravedlňujem sa, v príspevku č. 13 som napísal hlúposť.
V § 7 ods. 3 (kde je stanovené, z akých príjmov sa vyberá daň zrážkou) úroky z pôžičky uvedené nie sú.
Takže správne má byť:
Nie, zamestnávateľ daň nezráža.
1 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

ego.mc Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, v príspevku č. 13 som napísal hlúposť.
V § 7 ods. 3 (kde je stanovené, z akých príjmov sa vyberá daň zrážkou) úroky z pôžičky uvedené nie sú.
Takže správne má byť:
Nie, zamestnávateľ daň nezráža.
Dakujem velmi pekne za pomoc!
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Jana Acsová Pozri príspevok
§ 7/1/c t.j. § 7 ods. 1 písm. c)
príjem z úroku je 100€, môže si uplatniť nejaké oslobodenie ako napr. 500€ pri prenájme? ďakujem
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

gokko Pozri príspevok
príjem z úroku je 100€, môže si uplatniť nejaké oslobodenie ako napr. 500€ pri prenájme? ďakujem
Nie nemôže. Keď si pozrieš tlačivo daňového priznania sám zistíš že nemôže, nepustí vyplniť kolonku výdavky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať