Zavrieť

Porady

"Jednoosobová sro" - treba zamestnať manželku?

Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. čítam príspevky o "nepovinnosti" zamestnania manželky v prípade živnostníkov. Ja mám ale otázku, či musím zamestnať vo svojej novovzniknutej sro manželku, ktorá má svoju živnosť a bude mi vypomáhať v oblasti administratívy. Pozeral som aj zákon o nelegálnej práci a tam sa píše, že za nelegálnu prácu sa považuje ak pre fyzickú osobu vykonáva prácu manželka. Ale sro nie je FO, takže predpokladám správne, že ju musím zamestnať minimálne na dohodu? Ďakujem
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24 Pozri príspevok
A kde je ten rozdiel teda? Doma mu môžem pomáhať, ale na verejnosti nie? Administrativne práce sa stavím robia doma...*
Normálne som v šoku z tohto.*

Napadá ma tisíc príkladov, obr-3,14čovín pri ktorých porušujem zákon teda? Ja som vlastne jeden nelegálne sa pohybujuci clovek....vyvrhel zákona....
vsetko sa da, len to nesmies robit na pracovisku ... jasne, ze fakturu, cestak, zmluvu .... moze vypracovat manzelka/priatelka ... ide o to, ze nemoze sediet v kancelarii a tam to robit ... a samozrejme sa na danych papieroch neobjavi jej meno

... no a manzel/priatel, zatial mozu navarit, povysavat, vyniest smeti ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Zdá sa mi choré, že napríklad.... celá partia sme bývali do záverečnej v kaviarni priateľovej, a keď sa zatváralo a priateľ upratoval, tak proste ľudia z partie chytili stoly, doniesli ich dnu, alebo vyložili stoličky... proste pomohli kamošovi, ktorý uzatváral svoj podnik.... to keby nás niekto našiel ako proste skladáme stoličky.... No... mňa tie naše slovenské zákony neprestanú udivovať ...*
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

A teda ako živnostníkovi môže manželka pomáhať, ale spoločníkovi v s.r.o už nie... hm... rozmýšľam, že kde sa u nás vzali dve definície manželok.... Dobrý deň, som Zuzana manželka spoločníka... A vy ste? Ja som katka, manželka živnostníka... Vy máte šťastie....*
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

u nas este nemame institut manzelky pravnickej osoby
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

A manželka zamestnanca je ako chápaná? Keď je spoločník zároveň zamestnancom u seba, tak mu môže manželka pomáhať? Alebo to je už dupľovaná nelegálna výpomoc?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Tak teda nech zadávateľ zamestná manželku na dohodu na 1h mesačne, za 1€. Nech si evidujú SP a DU takehoto človeka.. *
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

no ja by som to riesila radsej fakturaciou, lebo ked dana sro nema ziadnych inych zamestnancov, tak by to boli zbytocne papierovacky a hlasenia na urady
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

No alebo. nech fakturuje 1€. Alebo nech fakturuje tolko kolko si moze dovolit... nech robia danovu optimalizaciu. To urcite vyjde štát lepšie ako to že mu utrie stôl... ach jaj. škoda reči, takýto zákon
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zuzka rád by som videl ako si zamestanec berie napríklad do Volksvagenu manželku na výpomoc, lebo vraj nestíha.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zk24 Pozri príspevok
Zdá sa mi choré, že napríklad.... celá partia sme bývali do záverečnej v kaviarni priateľovej, a keď sa zatváralo a priateľ upratoval, tak proste ľudia z partie chytili stoly, doniesli ich dnu, alebo vyložili stoličky... proste pomohli kamošovi, ktorý uzatváral svoj podnik.... to keby nás niekto našiel ako proste skladáme stoličky.... No... mňa tie naše slovenské zákony neprestanú udivovať ...*
A keby si tam spadla zo schodov a zlomila si nohu, alebo nebodaj chrbticu? To by bol pracovný úraz? Alebo čo?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jasné, extrém je extrém... Mňa len zarazilo, že to že som pomohla priateľovi utrieť stoly na jeho prevádzke kým som na neho čakala, tak som tým porušovala zákon. Vozila som ho aj z práce domov. A občas keď zavolal, že mu chýba mlieko tak som mu ho bola kúpiť. Kde je tá hranica? Čo môžem a čo nemôžem?*

Takisto mi teda nesedí... robím účtovníctvo ako s.r.o. Som tu na porade, kde mi veľa ľudí radí a pomáha. to nie je porušovanie zákona? To nie je výpomoc? Keď pomáham niekomu s účtovníctvom...trebárs priateľovi, tak je to nelegálne, ale keď mu budem diktovať čo má robiť, a on to bude ťukať sám, tak už je to OK? Alebo keď si pýta radu, nemôžem mu poradiť...*

Ja som rada, že som sa zas niečo nové naučila... Ale musím povedať že ma to normálne iba vytočilo *
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

marjankaj Pozri príspevok
A keby si tam spadla zo schodov a zlomila si nohu, alebo nebodaj chrbticu? To by bol pracovný úraz? Alebo čo?
Nie, veď a zákazník nemôže padnúť zo schodov?*
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať