Zavrieť

Porady

Firemné auto

Tak už po prečítaní príspevkoch v téme "Zasa na tému automobil v podnikaní" neviem a som v koncoch.
Takže keď je auto na firmu a je súkromné auto, platí čo? Mohol by to niekto prosím Vás odborne zhrnúť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Neviem či to bude odborne ale podstata je:
    Súkromné auto využívané pre potreby firmy nemáš zaevidované v majetku firmy = dávaš do nákladov paušálne náhrady. Inak nemáš nárok na iné výdavky, ktoré máš s autom, myslím servis, opravy atď. Je treba písať KJ kde neeviduješ stav tachometra, pretože ho používaš aj na súkromné účely.

    Firemné auto, máš zaevidované v majetku firmy na inv. karte v dlhodobom majetku. Do výdavkov Ti ide všetko čo súvisí s prevádzkou auta pre potreby firmy, to je všetok servis, opravy, atď. Do nákladov cez UUO si dávaš odpisy. Ďalej do nákladov si dávaš nákup PHM na základe bločku z čerp. stanice. Píšeš KJ, kde stav tachometra Ti musí sedieť so stavom km v KJ. Pokiaľ by si na tomto aute robila aj súkromné cesty, treba ich tam tiež evidovať a na konci roka vypočítať kolko % bolo súkromných. A o toto % potom si povinná krátiť odpisy, nákup PHM a inú údržbu auta.

    Asi v kocke a v rýchlosi asi všetko. Niekto ďalší doplní
    Však sa pýtaj ďalej.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    No veď presne sme sa o tomto minule bavili, no po prečítaní témy "Zasa na tému automobil v podnikaní" som ostala zmätená. Takže môžem ísť na tabuľku.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    otázka
    No veď presne sme sa o tomto minule bavili, no po prečítaní témy "Zasa na tému automobil v podnikaní" som ostala zmätená. Takže môžem ísť na tabuľku.
    A čo je v tej téme iné aspoň pár riadov čo ťa zmiatlo... ?

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Hneď prísp.č.2, ja keď chcem sem niečo napísať, tak píšem len vtedy, ak som o tom na 100% presvedčená. No každý je omylný a pravdou je aj to, že som tie linky v ďalších prísp.nečítala. Spanikárila som.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    ja by som mal asi taku hlupu otazku, neviem ci som dobre pochopil sukromnu a pracovnu cestu
    ak ide zivnostnik z domu do prace a z prace domov - je to sukromna cesta
    ak ide zivnostnik z prace vybavovat veci na urady, kupit tovar a podobne - pracovna cesta
    ak ide zivnostnik rano z domu na urad a z uradu do prace - je to cele prac cesta?

    Majopa je offline (nepripojený) Majopa

    Majopa
    Čo je to doma ?
    Ak mám doma aj sídlo firmy a chodím niekde do kancelárie autom (prevádzka), je to potom služobná cesta.
    Akú adresu máte na živnostenckom liste?
    My máme domácu. A prevádzka je tiež riadne zaevidovaná.


    duficek
    ja by som mal asi taku hlupu otazku, neviem ci som dobre pochopil sukromnu a pracovnu cestu
    ak ide zivnostnik z domu do prace a z prace domov - je to sukromna cesta
    ak ide zivnostnik z prace vybavovat veci na urady, kupit tovar a podobne - pracovna cesta
    ak ide zivnostnik rano z domu na urad a z uradu do prace - je to cele prac cesta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.