Zavrieť

Porady

Určenie otcovstva, ako podať návrh

Dobrý deň,
Chcem podať návrh na určenie otcovstva a potom podať žiadosť o výživné. A ešte by som chcela podať návrh na oslobodenie od súdnych poplatkov.
Neviem ale, ako takúto žiadosť/návrh napísať. Rada by som podala návrh o určenie otcovstva aj teraz ešte pred pôrodom.
Som v 8.mesiaci tehotenstva , predpokladaný termín pôrodu mám 19.12.2011. To môže byť samozrejme aj skôr.
Nepoberám žiadne peniaze, dávku Materské mi Sociálna poisťovňa zamietla, nakoľko mi na dávku nevznikol nárok.
Momentálne som v evidencii na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. V evidencíí môžem byť až do pôrodu, ale z evidenice ma vyradia dňom narodenia dieťaťa. Teda najprv doručím úradu kópiu rodného listu dieťaťa.
Po narodení dieťaťa budem žiadať o Rodičovský príspevok a aj o Príspevok pri narodení dieťaťa, ktoré by som mala dostať.
Som slobodná budúca mamička, aby som to upresnila, s otecom ešte nenarodeného dieťaťa nie som vôbec v kontaktne, ani sa o mňa nezaujíma, takže som na všetko sama. Akonáhle sa dozvedel, že by sa mal starať o vlastné dieťa, ani sa neozval.
Najprv sa zdalo, že budeme spolu a nájdeme si podnájom, ale teraz tomu už tak nie je. Keď sme sa bavili o podnájme a o jeho platení, pýtala som sa bývalého priateľa, že či už začal aspoň na ten podnájom šetriť, lebo mňa prepustili kvôli tehotenstvu z práce a ostala som bez príjmu, on mi na to odpovedal, že VŠAK TY DOSTANEŠ AKOLO 800 EUR PôRODNÉ, TAKŹE Z PODNÁJMOM NEBUDE PROBLÉM. Zrejme si vážne myslel, a zrejme ešte stále myslí, že tie peniaze pôjdu na nejaký podnájom. Pekne sa mýli.Príspevok pri narodení dieťaťa síce dostanem, a mala by som dostať aj príplatok k tomuto príspevku vo výške viac ako 600 Eur, tam je však podmienka, aby sa dieťatko dožilo aspoň 28 dní, takže tie dostanem asi až vo februári 2012.
Zrejme vôbec neuvažuje nad tým, že bude treba nakúpiť veľmi veľa vecí pre ešte nenarodené dieťa a napríklad len samostnatné plienky sú veľmi drahé.

Otec ešte nenarodeného dieťatka nemá vôbec o mňa záujem. Naposledy mi zavolal začiatkom augusta 2011 a od júna 2011 som ho nevidela.
Chcela som sa s ním dohodnúť, aby na matrike podpísal vyhlásenie o otcovstve, ale dovolať sa mu nemôžem, pretože mobil má stále vypnutý.
Aj keď mi predtýmobčas zavolal ani raz sa neopýtal ako sa mám, alebo ako sa má malé, či som zdráva, či je všetko v poriadku, proste nič.
Aj to mi volal len preto, lebo odišiel z práce a nemal kde prespať. To ale nie je už môj problém.
On ani nevie, že ja nedostanem žiadne peniaze, ani Materské, ale iba príspevok od úradu práce 190 Eur, a to až po pôrode.
Nikdy sa zrejme nezamyslel nad tým, že bude treba kúpiť napríklad kočík a ďalšiu kopu vecí pre bábätko a to si teraz budem musieť platiť všetko sama.
To, či otec dieťaťa má alebo nemá prácu ja neviem. Snažila som sa s ním už viac krát skontaktovať, ale neúspešne.
Bývalý priateľ má ešte doma dvoch svojich vlastných synov, ktoré má z bývalo manželkou, s ktorom sa ešte ani nerozviedol, teda aspoň podľa toho, čo mi povedal.
Bude to veľmi ťažké, len dúfam, že sa s ním nebudem ťahať po súdoch s malým dieťaťom úlne zbytočne. Jediné riešenie je asi súdnou cestou, teda, ak bude ochotný dostaviť sa na súdne pojednavánie. Je dosť možné, že sa tomu bude vyhýbať a že otcovstvo zamietne.

Jediné čo dostanem, je 190 EUR mesačne z úradu práce, čo je veľmi málo pre obyčajného človeka, nieto ešte pre matku s malým dieťaťom.
Chcem podať návrh na určenie otcovstva a potom podať žiadosť o výživné. A ešte by som chcela podať návrh na oslobodenie od súdnych poplatkov.

Neviem ale, ako takúto žiadosť/návrh napísať. Rada by som podala návrh o určenie otcovstva aj teraz ešte pred pôrodom.
Vaše rady mi prosím píšte na l.salayova@gmail.com
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
nechám ti link na zákon o rodine,(je aktuálny) tak si pozri čím ti musí otec dieťaťa prispievať.....najmä § 74 príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke a samozrejme výživné....

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36#f6318927

jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

jurmiro
Predovšetkým otcovstvo k ešte nenarodenému dieťaťu je možné určiť len súhlasným vyhlásením rodičov pred orgánom matriky alebo súdom. Návrh na určenie otcovstva súdom možno podať až po narodení dieťaťa. Takže ak otec nie je ochotný otcovstvo uznať, treba počkať kým sa dieťa narodí ....

Pred narodením dieťaťa možno podať návrh, aby mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, uložil súd, aby

poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy (najdlhšie po dobu dvoch rokov) a poskytnúť jej
príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po
dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.

Určenie otcovstva, ako podať návrh

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.