Zavrieť

Porady

Porušovanie domovej slobody

V pripade násilného vniknutia do rekreačného zariadenia , napríklad chaty, a následnej krádeže z tejto nehnuteľnosti dá sa kvalifikovať trestný čin: porušovanie domovej slobody a krádež aj ked nehnuteľnosť nie je ešte skolaudovaná? Policajt sa mi stále oháňa argumentom , že nehnuteľnosť nemá súpisné číslo a nie je skolaudovaná , takže podľa neho nejde o porušovanie domovej slobody, aj ked mi páchateľ na chate vyvalil sklenenú výplň na garáži a potom následne vylomil násilne zámok na garážovej bráne - takýmto spôsobom vnikol dnu a odcudzil mi osobné veci v značnej hodnote.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času
Policajt sa mýlil. Či už z nevedomosti, alebo úmyselne, ale určite pravdu nemal. Pokiaľ nehnuteľnosť obývaš, tak v prípade vniknutie neoprávnenej osoby sa jedná o porušovanie domovej slobody a to, či je nehnuteľnosť skolaudovaná a nemá popisné číslo na to nemá vôbec žiadny vplyv.

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Stanislav 1975
deha Pozri príspevok
V pripade násilného vniknutia do rekreačného zariadenia , napríklad chaty, a následnej krádeže z tejto nehnuteľnosti dá sa kvalifikovať trestný čin: porušovanie domovej slobody a krádež aj ked nehnuteľnosť nie je ešte skolaudovaná? Policajt sa mi stále oháňa argumentom , že nehnuteľnosť nemá súpisné číslo a nie je skolaudovaná , takže podľa neho nejde o porušovanie domovej slobody, aj ked mi páchateľ na chate vyvalil sklenenú výplň na garáži a potom následne vylomil násilne zámok na garážovej bráne - takýmto spôsobom vnikol dnu a odcudzil mi osobné veci v značnej hodnote.
ja súhlasím s policajtom- ak to nemá číslo a nieje to skolaudované, tak sa stále jedná o rozostavanú stavbu...
Marian 13 Ja teda s názorom policajta na túto vec rozhodne nesúhlasím
Marian 13 Ja rozhodne s názorom policajta na túto vec nesúhlasím

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j
Porušovanie domovej slobody

§ 194 TZ

Objekt: ochrana slobody človeka v zmysle domovej slobody

Objektívna stránka: neoprávnené vniknutie alebo neoprávnené zotrvanie v obydlí iného človeka. Tr. čin je spáchaný v obydlí iného, ak je spáchaný v dome alebo v byte iného, alebo v priestoroch slúžiacich na bývanie, vrátane priestorov a pozemkov k nim patriacich, ak sú ako súčasť obydlia uzavreté. ( § 122 ods. 5 TZ ). Ochrana sa poskytuje tým priestorom, ktoré človek využíva na bývanie, záleží na spôsobe používania ( domácnosť, súkromie )
Za domov sa považujú aj záhradkárske chaty ( nie však záhradkárske kôlne, altánky, prístrešky a iné neuzavreté objekty, neobývané, rozostavané a opustené objekty ).
Bytom sú obytné priestory s príslušenstvom, chránená je aj hotelová izba slúžiaca na prechodné ubytovanie, izba v študentskom internáte, nie však spoločná nocľaháreň, ani prevádzkárne či kancelárie alebo miestnosti iného druhu. ( R 8/1990 , R 16/1993, R 1/1980, R 36/1988 )
Oprávnený užívateľ ( nájomca ) domu alebo bytu je chránený proti komukoľvek, je chránený aj proti vlastníkovi (R 16/1995 )
Neoprávneným vniknutím je nežiadúci vstup do domu alebo bytu, uskutočnený bez súhlasu alebo dokonca proti vôli oprávneného užívateľa, ktorým sa v podstate zasahuje do domovej slobody.
Neoprávnené zotrvanie v obydlí iného znamená, že páchateľ neoprávnene zotrváva ďalej v obydlí iného, aj ked tento prejavil výslovný alebo konkludentný nesúhlas s ďaľším zdržiavaním sa páchateľa vˇjeho obydlí a prejavil vôlu aby páchateľ odišiel resp. ho ku tomu vyzval.
V kvalifikovanej skutkovej podstate zvyšujú závažnosť páchateľovho konania osobitné kvalifikačné pojmy a obzvlášť priťažujúce okolnosti, krorými sú najmä: závažnejší spôsob konania ( napr. so zbraňou ), prekonanie prekážky, kt. má zabrániť vniknutiu ( rozbitie dverí , vybitie okna, prekonanie balkónového zábradlia ), ak tr. čin spáchajú najmenej 2 osoby, osobitný motív.
Najprísnejšia trestná sadzba tohto tr. činu a to od 3 do 8 rokov hrozí páchateľovi, ak spácha tr. čin voči chránenej osobe alebo ako člen nebezpečného zoskupenia

Subjekt: všeobecný, dosiahnutý vek 14 rokov a príčetnosť fyzickej osoby
Subjektívna stránka: vyžaduje sa úmyselné zavinenie
Porušovanie domovej slobody býva často prostriedkom na páchanie ďaľšej trestnej činnosti ( krádež, pozbavenie os. slobody, znásilnenie ).

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j
Neoprávnené zotrvanie v obydlí iného znamená, že páchateľ neoprávnene zotrváva ďalej v obydlí iného, aj ked tento prejavil výslovný alebo konkludentný nesúhlas s ďaľším zdržiavaním sa páchateľa vˇjeho obydlí a prejavil vôlu aby páchateľ odišiel resp. ho ku tomu vyzval.

ty si s páchateľom bola v kontakte?

deha je offline (nepripojený) deha

deha
Tak toto všetko čo ste mi napísali/lujza.j/ policajt odcitoval a uzavrel to tým že chatu nemám skolaudovanú a finito! Ukradnuté veci musím kupiť znovu bránu zaskliť a páchateľ sa mi chlemtá do ksichtu

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j
Za domov sa považujú aj záhradkárske chaty ( nie však záhradkárske kôlne, altánky, prístrešky a iné neuzavreté objekty, neobývané, rozostavané a opustené objekty ).
je to tak ako napísal Stano. ked nie je kolaudácia = rozostavané. dobre tak tento § bol vypustený,tak ostáva krádež vlámaním.... podozrivý - páchateľ je tak ...čo je už v danej veci obv.?

deha je offline (nepripojený) deha

deha
A záhradkárske chaty sú kolaudované, majú všetky súpisné číslo? Áno je to presmerované na lúpež vlámaním. Policajti konajú, ale skrátené vyšetrovanie trvá už 11 mesiacov!
Marian 13 Lúpež vlámaním???? Také niečo neexistuje. Existuje iba krádež vlámaním. Lúpež je úplne iný trestný čin a buď rada, že si sa nestala jeho obeťou.

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j
deha Pozri príspevok
A záhradkárske chaty sú kolaudované, majú všetky súpisné číslo? Áno je to presmerované na lúpež vlámaním. Policajti konajú, ale skrátené vyšetrovanie trvá už 11 mesiacov!
k dĺžke skr.vyš. sa nevyjadrujem, viem prečo trvá tak dlho ale to občana nemusí zaujímať. v trestnom poriadku myslím, že nie je lehota.
ak máš nervy, že sa konanie vlečie poprípade máš iné pripomienky podaj sťažnosť na miestne príslušnú prokuratúru, každý tr. spis je dozorovaný prokurátorom.

deha je offline (nepripojený) deha

deha
Miestne príslušná polícia + miestne príslušná prokuratúra= jedna spoločná s r.o. bohužiaľ

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.