Zavrieť

Porady

Príjmy podľa §8 < 1/2 NČZD a DP DzP a RZZP za rok 2011

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

táto situácia mi stále mätá hlavou a neviem sa z nej vymotať. Asi som prehliadla nejaký paragraf, alebo logiku. Môžete ma prosím usmerniť v tejto veci?


Predpokladajme, že jediným príjmom daňovníka sú príjmy podľa §8 ods. 1 písm.a). Dajme tomu, že je to študent, alebo niekto dobrovoľne nezamestnaný, vykoná niečo napríklad na zmluvu o dielo.

Príležitostný príjem podľa §8 ods.1 písm.a) 2000 €.
Oslobodené od dane 500 €.
Základ dane: 1500 €

Trochu teórie:

- Nie je nárok na odpočítateľnú položku (tie má iba daňovník s príjmami podľa §5 a §6 ods.1 a 2), ani na paušálne výdavky vo výške 40% (na tie má daňovník nárok podľa §6
- Daňovník nedosiahol príjmy vo výške ½ NČZD, a teda 1779,65 € - nepodáva teda daňové priznanie (§32)
- Daňovník je povinný zaplatiť ZP zo základu dane (podľa §13 a §10b ods.1 písm.a) Zákona o zdravotnom poistení)

Otázka:

1. Ako ZP pri robení RZZP zistí základ dane daňovníka, ktorý nebol povinný podať DP DzP?

2. Keďže nie je možné uplatniť NČZD ak má príjmy podľa §8, ako to že nie je povinný podať daňové priznanie? Ak nepodá, neplatí daň vo výške 1500 * 19% = 285 € a nezaplatí odvody do ZP vo výške 1500 * 14% = 210 €. Celková úspora podľa §32 je 495€. Keď ho daňový úrad vyzve aby podal daňové priznanie, tak automaticky musí zaplatiť daň, a aj ZP v RZZP.

Čo si prosím o tomto myslíte? Ktorý paragraf alebo súvislosť mi uniká?
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rzzp nie je povinný robiť poistenec, ktorý nie je povinný podať DP, s výnimkou, že by mal príjem z dividend (za rok 2011).
5 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jana Motyčková Pozri príspevok
Rzzp nie je povinný robiť poistenec, ktorý nie je povinný podať DP, s výnimkou, že by mal príjem z dividend (za rok 2011).
Ktorý odsek zákona o ZP to prosím Vás je?

Takže, ale ak to správne chápem, takže daňovník nie je povinný podať daňové priznanie: Rozhodne sa nepodať ho. Neplatí daň ani ZP. Ak ho však daňový úrad vyzve na podanie daňového priznanie, tak zaplatí aj daň aj ZP?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zk24 Pozri príspevok
Ktorý odsek zákona o ZP to prosím Vás je?

Takže, ale ak to správne chápem, takže daňovník nie je povinný podať daňové priznanie: Rozhodne sa nepodať ho. Neplatí daň ani ZP. Ak ho však daňový úrad vyzve na podanie daňového priznanie, tak zaplatí aj daň aj ZP?
Ja si myslím, že mu nevyjde platiť daň, aj keď podá DP, daňová povinnosť bude 0.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Kvaka Pozri príspevok
Ja si myslím, že mu nevyjde platiť daň, aj keď podá DP, daňová povinnosť bude 0.
Prečo mu nevyjde povinnosť platiť daň ked podá DP?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zk24 Pozri príspevok
Ktorý odsek zákona o ZP to prosím Vás je? § 19 ods. 1 písmeno d) zákona o ZP
Takže, ale ak to správne chápem, takže daňovník nie je povinný podať daňové priznanie: Rozhodne sa nepodať ho. Neplatí daň ani ZP. Ak ho však daňový úrad vyzve na podanie daňového priznanie, tak zaplatí aj daň aj ZP?
V texte
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zk24 Pozri príspevok
Prečo mu nevyjde povinnosť platiť daň ked podá DP?
§ 46 zákona o dani z príjmov
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Toto je kocúrkovo.
Teda nemusí podať daňové priznanie ani zaplatiť daň. Zdravotná poisťovňa mu nemá z čoho urobiť RZZP.
Ak ho DÚ vyzve, tak to daňové priznanie musí podať, vyjde mu zaplatiť daň (285 €), ale ju nemusí platiť, lebo nepresiahol 1/2 nezdaniteľnej časti. Ale zdravotná poisťovňa už mu môže urobiť to RZZP? Veď už bude mať daňové priznanie k dispozícii?
Naposledy upravil marjankaj : 14.11.11 at 09:54
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jana Motyčková Pozri príspevok
Rzzp nie je povinný robiť poistenec, ktorý nie je povinný podať DP, s výnimkou, že by mal príjem z dividend (za rok 2011).
RZZP vraj majú robiž zdravotné poisťovne? Alebo mi niečo ušlo?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zuzka napíš na drsr.sk a my zatiaľ v teplúčku počkáme na výsledok.....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja som volala už parkrát na zdravotnú poisťovňu, v dúfaní, že sú vždy o niečo múdrejší ako naposledy, ale vždy som pochodila iba s odpoveďou - k RZZP sa nevieme a nemôžeme ešte vyjadrovať. Do RZZP je ešte daleko...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Keď rozšírim túto debatu o to, že uvedený daňovník má príjmy zo závislej činnosti. Minimálne, dajme tomu aj keby mal 50€ mesačne.

Ročne podľa §5 zarobí 50*12 = 600 €.
podľa §8 tých uvedených 1500 €.

Už je povinný podať daňové priznanie. S tým, ale že odp.položku si môže uplatniť iba z príjmu podľa §5. Takže v tomto prípade, musí podať daňové priznanie a príjmy podľa §8 zdaní a zaplatí z nich aj odvody.

A teda z 1500 € zaplatí tých 495 €.

takže z dôvodu, že pracoval a mal minimálne príjmy z §5 (zarobil ročne 600 €), tak zaplatí štátu 495 €.
Celkový rozdiel - zisk 105 €.

Je to takto správne?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Toto je kocúrkovo.
Teda nemusí podať daňové priznanie ani zaplatiť daň. Zdravotná poisťovňa mu nemá z čoho urobiť RZZP.
Ak ho DÚ vyzve, tak to daňové priznanie musí podať, vyjde mu zaplatiť daň (285 €), ale ju nemusí platiť, lebo nepresiahol 1/2 nezdaniteľnej časti. Ale zdravotná poisťovňa už mu môže urobiť to RZZP? Veď už bude mať daňové priznanie k dispozícii?
Ja si myslím, že tlačivo DP je robené tak, že síce daň je nejaká, ale keďže sa nevyrubuje, tlačivo vyhodí na príslušnom riadku nulu, teda RZZP mu poisťovňa nemá z čoho urobiť.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
RZZP vraj majú robiž zdravotné poisťovne? Alebo mi niečo ušlo?
Je povinná ho robiť ZP, nič ti neušlo, Janka to myslela tak, že RZZP sa nerobí u osoby, ktorá nie je povinná podať DP.
㤠19
Ročné zúčtovanie poistného


(1) Zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok za svojho poistenca, a ak mal zamestnávateľa, aj za tohto zamestnávateľa. Ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa nemusí vykonať za poistenca,
a) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne v čase, keď bol
1. platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2, jeho príjem podľa § 13 ods. 3 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11,
2. zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo a ani v úhrne nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
3. zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
c) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol časť roka zdravotne poistený v cudzine, kde vykonával zárobkovú činnosť a časť roka bol verejne zdravotne poistený v Slovenskej republike a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) až e),
d) ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem poistenca, ktorý mal príjem podľa § 10b ods. 1 písm. e) vyšší ako minimálny základ podľa § 13 ods. 10, alebo
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

idem to skúsiť naťukať do DP.. ale nemám rozbehané e-dane v práci, tak skúsim staršie tlačivo na drsr.sk
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zk24 Pozri príspevok
idem to skúsiť naťukať do DP.. ale nemám rozbehané e-dane v práci, tak skúsim staršie tlačivo na drsr.sk
Zuzka, nemusíš, je to tak, ja som sama sebe také robila, keď som žiadala vrátiť daň, s využitím § 46.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Kvaka Pozri príspevok
Zuzka, nemusíš, je to tak, ja som sama sebe také robila, keď som žiadala vrátiť daň, s využitím § 46.

Skusila som vyplniť 2009.

Neviem či v roku 2009 boli inak urobené zákony (nepamatam sa), ale ak tam uvediem iba príjmy z §8, tak základ dane sa mi stále tahá az do konca, nikde sa nevynuluje. Vynuloval by sa iba odpočítateľnou položkou, ale tá sa pri príjmoch §8 nedá uplatniť.

Mám pocit, že do 31.12.2010 sa dali uplatniť NČZD na všetky príjmy FO. Neboli z toho vyňaté ani §8 ani §6... Od 1.1.2011 to tak ale už nie je.

Mne tento chaos vychádza práve z toho, že NČZD je uplatniteľné iba na špecifické príjmy, a to §5 a §6 ods.1 a 2.

Som zvedavá, či na to mysleli, a či samo vypočíta základ dane nula, ak pojde iba o príjmy podľa §8
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Idem pozrieť, tie tlačivá od Vlada (srska), čo pridal, ako budu vyzerať, či na to mysleli.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

No nevyzerá to tak, že by sa základ dane z §8 niekde vynuloval. Podľa mňa sa potiahne až do konca, a kedže neni nárok na NČZD, vyjde síce daň, ktorú ale daňovník nie je povinný uhradiť, lebo jeho príjmy nepresiahli 1/2 NČZD. Avšak už mu vychádza základ dane kladný, a tým pádom aj RZZP....

Neviem ako sa k tomu bude staviať ZP. A to by ma práve zaujímalo.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Anka veď práve to je natom divné.
Nevznikne mu povinnosť podať DP tak neplatí RZZP.
Ale ako ho DÚ vyzve, tak musí podať DP a zaplatiť RZZP.
Že by DÚ vyzývali všetkých, ktorí nepodali DP? Možno sa im podarí zarobiť. Teda obabrať nejakých chudákov, krorí si chceli zarobiť pár euri.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

zk24 Pozri príspevok
Skusila som vyplniť 2009.

Neviem či v roku 2009 boli inak urobené zákony (nepamatam sa), ale ak tam uvediem iba príjmy z §8, tak základ dane sa mi stále tahá az do konca, nikde sa nevynuluje. Vynuloval by sa iba odpočítateľnou položkou, ale tá sa pri príjmoch §8 nedá uplatniť.

Mám pocit, že do 31.12.2010 sa dali uplatniť NČZD na všetky príjmy FO. Neboli z toho vyňaté ani §8 ani §6... Od 1.1.2011 to tak ale už nie je.

Mne tento chaos vychádza práve z toho, že NČZD je uplatniteľné iba na špecifické príjmy, a to §5 a §6 ods.1 a 2.

Som zvedavá, či na to mysleli, a či samo vypočíta základ dane nula, ak pojde iba o príjmy podľa §8
Robila som teraz skúšobne na eDane, za rok 2010, vyšla mi nula, či som dala príjmy podľa § 5 + § 8, alebo aj len podľa § 8. Ak nie je povinný podať DP, a podá na výzvu DÚ, vždy mu vyjde nula. Dala som tam aj tvoj príklad, že bol povinný podať, lebo spolu s príjmom prekročil tú sumu 1/2 NČZD, mal zdaniteľný príjem 2100, tak tiež mi vyhodilo výslednú daňovú povinnosť nulu, lebo tam si uplatňuje celú výšku NČZD (mal príjem aj podľa § 5).
0 0
Načítať ďalšie