Zavrieť

Porady

Co vsetko bude treba platit ?

Dobry den. Uvazoval som o tom, ze by som nakupoval predmety a nasledne ich predaval, so zvysenou cenou, tj. prirazkou. Tato prirazka by predstavovala moj zisk. Tento zisk treba zdanit, ale ako ? Budem musiet platit 19% dan z cisteho zisku, alebo aj odvody z cisteho zisku ? Teraz som nezamestnany. Dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mario12 Pozri príspevok
Otváram túto debatu a mám niekoľko otázok.
1. otázka
Som zamestnaný a uvažujem o živnosti popri zamestnaní. Ročne plánujem mať zo živnosti hrubý príjem do 4000 Eur aby mi nevznikla povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne. Neviem však ako sa rátajú odvody do ZP, na túto otázku som nedostal odpoveď ani priamo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, pani pri okienku to nevedela. Viem že prvý rok podnikania popri zamestnaní si môžem dať odvody do ZP 0 Eur, ale neviem koľko mi potom vyjde doplatok pri ďalšom ročnom zúčtovaní.
Bol by som rád keby mi to skúsite vyrátať tak ako ste to tu už robili nedávno na iných príkladoch, tam však nešlo o podnikanie popri zamestnaní.

Príklad:
V zamestnaní mám mesačný čistý príjem 400 Eur ( 4800 Eur ročne )
Príjem v podnikaní 250 Eur mesačne ( 3000 Eur ročne )
Na výšku odvodov do ZP majú vplyv aj náklady na podnikanie, alebo tieto majú vplyv len na platenie daní?
Na výšku odvodov do ZP má vplyv aj výška príjmu zo zamestnania?
Príjem zo zamestnania nemá vplyv na výšku mesačných preddavkov zo živnosti. Pri súbehu zamestnania a podnikania nemusíš platiť preddavky z minima, ale len v skutočnej výške (neupravené) podľa RZZP, ktoré bude robiť zdr.poisťovňa. V prvom roku podnikania preddavky platiť nemusíš (určíš si vymer.základ nula), nedoplatok si vypočítaš ako základ dane /2,14 x 14 %.

2. otázka
Plánujem si kúpiť techniku na podnikanie. Musím ju kúpiť až po založení živnosti aby som ju mohol dať do nákladov, alebo stačí keď je to v tom kalendárnom roku?
Príklad: Techniku kúpim v Januári 2012 a živnosť založím v Marci 2012. Môžem tieto výdaje si uplatniť do nákladov? ano môžeš.

Ďakujem
odpoveď v texte.
0 0
mario12 mario12

mario12 je offline (nepripojený) mario12

Ešte by som prosil odpoveď na ďalšiu moju otázku.
Chcem si popri zamestnaní privyrábať na živnosť fotením. Akým spôsobom môžem od zákazníkov preberať peniaze za prácu? Pýtal som sa dvoch účtovníčiek, každá mala iný názor. Môžu mi zaplatiť v hotovosti a ja im vydám len príjmový doklad? Alebo musím si založiť podnikateľský účet a všetky platby musia ísť na účet? Stačí príjmový doklad, alebo treba aj nejakú faktúru, či už z PC, alebo z faktúrového bloku?

Ďakujem
0 0
kobolcs kobolcs

kobolcs je offline (nepripojený) kobolcs

len skúšam prežiť
zavisi ci budes robit
fotograficke sluzby : fotenie svadby, fotenie osob (do alba, preukaz) atd.atd. vtedy na to potrebujes zivnost s cinnostou : fotografické služby
a fa ci ERP
budes umelec (robit podla aut.zak do casopisov, na objednadnavku, na vystavy) vtedy ppd staci
0 0
mario12 mario12

mario12 je offline (nepripojený) mario12

To ja viem že na fotografovanie musím mať živnosť. Len hľadám odpoveď na spôsob platenia. Chcem byť bežný fotograf, žiadny umelec. Prosím teda znova o radu, ako by bolo pre mňa najjednoduchšie vyberať platby za služby. Bol by som najradšej v hotovosti, žiadny podnikateľský účet a chcel by som vydávať príjmový doklad, alebo nejakú faktúru, ak je to vôbec možné.
0 0
mario12 mario12

mario12 je offline (nepripojený) mario12

Nikto mi neporadí? Moc by mi to pomohlo.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať