Zavrieť

Porady

môžu nás vysťahovať bez toho, aby nám vrátili peniaze ktoré sme investovali?

V roku 2000 kúpili rodičia starú drevenicu s hospodárskymi budovami. Rozdelili sme si to na 3 časti. Jedna bola rodičou, druhá moja a tretia sestrina. Každý si opravil tú svoju časť, ktorá mala slúžiť na prenajímanie turistom. Ja som si na to zobral aj nenávratnú pôžičku z UPSVAR. Pred rokom matka, bez toho aby ma na to upozornila, prepísala celý pozemok aj s nehnuteľnosťami na moju sestru, ktorá tam začala bývať aj s rodinou. Odvtedy sa s nimi snažím dohodnúť, na nejakej kompenzácii mnou investovaných peňazí do mojej časti. Bezúspešne. Vzhľadom na to som prestal svoju časť prenajímať, taktiež som tam začal bývať.
Pred pár dňami mi sestra priniesla list - Výzvu na vypratanie nehnuteľnosti. Ak sa do určitej lehoty nevysťahujem aj s rodinou, začne proti mne súdne konanie.
Chcem sa opýtať, je možné aby ma vysťahovali bez kompenzácie?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    ErinErin má pravdu: nájom pokračuje a môže byť vypovedaný len za podmienok v zmluve. Pozri občiansky zákonník § 680 (Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa ). Zrušiť nájomnú zmluvu dojednanú na neurčitú dobu možno, ak nedôjde k dohode prenajímateľa s nájomcom, iba výpoveďou (§ 677). Ak ide o byt, nájom je chránený.

    Podľa § 667: Ak prenajímateľ dal súhlas so zmenou, ale nezaviazal sa na úhradu nákladov, môže nájomca požadovať po skončení nájmu protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    nenapisal si dost dolezite veci
    - kto bol na LV ako vlastnik,ked pises, ze ste sa s "majetkom rozdelili"?
    - dotaciu z USVAR si dostal na svoje meno a na tuto nehnuutelnost? Predpokladam, ze si bol spolumajitel...alebo?
    - od koho bol napisany list na vystahovanie? Iba od sestry,alebo..?

    Ak si spolumajitel nehnutelnosti, tak ta nemoze nik vyhadzovat,jedine keby o tom rozhodol sud na sestrinu ziadost.Ale o tom by si asi vedel,takze to nozno bolo iba zastrasovanie zo strany sestry.
    Ale nikde nie je napisane, ze sestre da sud za pravdu
    Ak by nahodou sestra ten sud vyhrala, tak ti si mozes tiez ziadat sudnou cestou /ak sa nedohodnete osobne/ aby ti sestra vynalozila vlozene peniaze

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    dejo Pozri príspevok
    - na LV boli vlastníkmi rodičia, rozdelenie bolo len vo forme ústnej dohody.
    - dotáciu som dostal na svoje meno, na nehnuteľnosť bola napísaná zmluva o prenájme.
    - list bol napísaný od sestry, je to vlastne výzva na vysťahovanie. V prípade že neodídeme, dá nás na súd.
    No, tak to ta dobre o....li !
    Ty si vlastne investoval do cudzieho majetku.
    Si sa dal dobre dobehnut!!!

    Netusime, co si mal presne dohodnute v tej zmluve o prenajme,prestuduj si ju,mozno tam mas nieco o investovani,o vrateni penazim ak sa prenajom zrusi a pod.
    Na tvojom mieste by som odpisala sestre,ze sa odstahujem az po tom, ked mi zaplati vynalozene naklady,ktore som investovala do prestavby. Tiez by som jej napisala, ze ak mi neuhradi, tak to budem vymahat cez sud. Ine ti asi nezostava...prip.zober vsetky doklady co mas a porad sa s pravnikom.

    To si vasi rodicia neuvedomili, ze svojim konanim sposobili to, ze sa ich deti budu budu vlacit po sudoch?

    ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

    ErinErin
    dejo Pozri príspevok
    - na LV boli vlastníkmi rodičia, rozdelenie bolo len vo forme ústnej dohody.
    - dotáciu som dostal na svoje meno, na nehnuteľnosť bola napísaná zmluva o prenájme.
    - list bol napísaný od sestry, je to vlastne výzva na vysťahovanie. V prípade že neodídeme, dá nás na súd.
    Ak si mal zmluvu o prenájme nehnuteľnosti uzavretú s pôvodným vlastníkom (rodičia), pri zmene majiteľa by mala automaticky prechádzať na nového vlastníka (sestru), čiže v otázke vysťahovania nemala by sestra vypovedať túto zmluvu podľa podmienok v nej?
    Náhradu investície - ak to nie je v zmluve sa buď dohodnete alebo budete súdiť.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...a máš na tú svoju 1/3 nejaký doklad?..lebo ak máš, tak matka predala tvoj podiel protizákonne...ale ak nemáš, môžeš sa akurát dohodnúť so sestrou o finančnom vyrovnaní...doložiť doklady o nákupe materiálu a keďže si nebol informovaný o predaji, žiadať vrátiť peniaze od matky..ak teda bola ona majiteľkou pred prepisom..investoval si vlastne do jej domu...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    arizona Pozri príspevok
    No, tak to ta dobre o....li !
    Ty si vlastne investoval do cudzieho majetku.
    Si sa dal dobre dobehnut!!!

    Netusime, co si mal presne dohodnute v tej zmluve o prenajme,prestuduj si ju,mozno tam mas nieco o investovani,o vrateni penazim ak sa prenajom zrusi a pod.
    Na tvojom mieste by som odpisala sestre,ze sa odstahujem az po tom, ked mi zaplati vynalozene naklady,ktore som investovala do prestavby. Tiez by som jej napisala, ze ak mi neuhradi, tak to budem vymahat cez sud. Ine ti asi nezostava...prip.zober vsetky doklady co mas a porad sa s pravnikom.

    To si vasi rodicia neuvedomili, ze svojim konanim sposobili to, ze sa ich deti budu budu vlacit po sudoch?
    .....alebo by som dal do " pôvodného stavu " ...

    ...ani nenávratná pôžičku z UPSVAR by im nepomohla a na následnú generálku by bola potrebná poriadna hypotéka ...
    Nám sa to stalo, mne a mojej rodine, že nás vysťahovali z domu, ktorý mal ako dedičstvo patriť mojej mamke za to, že sa 11 rokov starala o svojich starých rodičov. Ich dcéra si ich vzala k sebe (nasilu) a dom, v ktorom sme predtým bývali so starkými a mal byť po ich smrti automaticky náš(vrazili sme do toho domu kopec peňazí) dala táto ich šikovná dcéra do predaja. a tak sme prišli o dom aj peniaze ktoré sme tam nechali. Moja mamka sa s ňou súdila, ale zbytočne, pretože táto prešpekulovaná a ziskuchtivá osoba si najala právnika, ktorého jej ešte moja mamka musela zaplatiť. takže sme obyšli veľmi veľmi zle a keď niekto povie, že slovenské súdy sú spravodlivé, tak to je niečo ako keby som ja vyhlásila, že spávam s Bradom Pittom...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    little sad violet Pozri príspevok
    Nám sa to stalo, mne a mojej rodine, že nás vysťahovali z domu, ktorý mal ako dedičstvo patriť mojej mamke za to, že sa 11 rokov starala o svojich starých rodičov. Ich dcéra si ich vzala k sebe (nasilu) a dom, v ktorom sme predtým bývali so starkými a mal byť po ich smrti automaticky náš(vrazili sme do toho domu kopec peňazí) dala táto ich šikovná dcéra do predaja. a tak sme prišli o dom aj peniaze ktoré sme tam nechali. Moja mamka sa s ňou súdila, ale zbytočne, pretože táto prešpekulovaná a ziskuchtivá osoba si najala právnika, ktorého jej ešte moja mamka musela zaplatiť. takže sme obyšli veľmi veľmi zle a keď niekto povie, že slovenské súdy sú spravodlivé, tak to je niečo ako keby som ja vyhlásila, že spávam s Bradom Pittom...
    ...súdiac podľa napísaného ( nazvem laický výraz ) v príspevku ( pohľad z jednej strany ) , tak by som sa aj opýtal ....

    ..." a dobrý je Piťo v posteli ? ....."

    dejo je offline (nepripojený) dejo

    dejo
    - na LV boli vlastníkmi rodičia, rozdelenie bolo len vo forme ústnej dohody.
    - dotáciu som dostal na svoje meno, na nehnuteľnosť bola napísaná zmluva o prenájme.
    - list bol napísaný od sestry, je to vlastne výzva na vysťahovanie. V prípade že neodídeme, dá nás na súd.

    dejo je offline (nepripojený) dejo

    dejo
    Právnik nám odporučil napísať list, kde sme uviedli, že sa vysťahujeme, keď nám budú kompenzované investície. Zatiaľ sa nič nedeje. Lehota na vysťahovanie prešla, tak uvidíme čo sa bude ďalej diať.
    Ďakujeme za odpovede :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.