Zavrieť

Porady

60% náklady

Chcela by som sa spýtať ak by mi vedel niekto poradiť. Manžel má podnikanie na zámočníctvo aj vodoinštalatérske práce. Ak faktúroval aj zámočníctvo aj vodoinštalatérske práce može si uplatniť 60% výdavky?
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

dadaneda
Chcela by som sa spýtať ak by mi vedel niekto poradiť. Manžel má podnikanie na zámočníctvo aj vodoinštalatérske práce. Ak faktúroval aj zámočníctvo aj vodoinštalatérske práce može si uplatniť 60% výdavky?

V prílohe č. 1 zákona č. 455/1991 - remeselné živnosti sú uvedené činnosti, ktoré uvádzate:

SKUPINA 101
Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo

SKUPINA 113
Stavebníctvo

26.Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo

t.j. ak nemáte príjmy z iných činností ako tie, čo uvádzate, môžte si uplatniť výdaje 60 percent.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

No v tomto mám aj ja nejasnosť. Fakturácia výroby kovových konštrukcií a ich častí - je alebo nie je to zámočníctvo? Existuje niekde popis činností, ktoré spadajú do uvedených skupín?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pepa
No v tomto mám aj ja nejasnosť. Fakturácia výroby kovových konštrukcií a ich častí - je alebo nie je to zámočníctvo? Existuje niekde popis činností, ktoré spadajú do uvedených skupín?
To čo požaduješ asi nikde nenájdeš. Najschodnejšia cesta bude, ak sa s odberateľom dohodneš, že v texte faktúry bude znenie napr:
Faktúrujeme vám zámočnícke práce pri výrobe kovových konštrukcií.... Aby tam bola činnosť čo máš v ŽL. A odberateľovi je to prakticky jedno. A takto to napadnuteľné nie je.
Pekný deň...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Manual
To čo požaduješ asi nikde nenájdeš. Najschodnejšia cesta bude, ak sa s odberateľom dohodneš, že v texte faktúry bude znenie napr:
Faktúrujeme vám zámočnícke práce pri výrobe kovových konštrukcií.... Aby tam bola činnosť čo máš v ŽL. A odberateľovi je to prakticky jedno. A takto to napadnuteľné nie je.
Pekný deň...
Ďakujem Len zas mi tu "vyskočil" problém. V živnostenskom liste uvedené práve: výroba kovových konštrukcií..... Vôbec nie som si istá - včera mi volal, že jemu kolegovi /to isté/ dal niekto 60%. Minulý rok mal zváračské práce - bez zaváhania 25%. V tomto roku si dal rozšíriť živnosť a "veľmi múdro" tam dal toto. Skôr sa prikláňam k 25%.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Manual
To čo požaduješ asi nikde nenájdeš.
No veď práve - hľadám, hľadám a nič nenachádzam. Dám však krk na to, že pri prípadnej kontrole DU takéto čosi "odkiaľsi" vytiahne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pepa
No veď práve - hľadám, hľadám a nič nenachádzam. Dám však krk na to, že pri prípadnej kontrole DU takéto čosi "odkiaľsi" vytiahne.
Ja osobne by som tie Tvoje práce dával na 25%. Ja vidím nešťastnú formuláciu v živ. zákone. Veď čo je zámočnícto ? Podľa mňa "všehochuť" . Konštrukcie vie vyrábať aj kurenár=vie zvarovať aj zvarač aj zámočník a veľa iných profesií. Teraz pri takomto zákone ktorý platí má šťastie ten, ktorý má v ŽL nadefinované tie remeselné činnosti. Čo s tým ? Isť na rekv. kurz ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Treba si doplniť ŽL o zámočnícke práce .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Treba si doplniť ŽL o zámočnícke práce .
Zitka, súhlas. Ale napr. čo v takom súpise vykonaných prác - ako príloha k faktúre. Furt je to dookola - čo sú vlastne zámočnícke práce.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Aha, čo tu ja čítam: ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti - nie remeselnej. Asi je v tom rozdiel: ohlasovacia a remeselná. Ak predpokladám správne - mohol by to byť "kľúč k rozlúsknutiu problému". Ak sa mýlim som tam kde som bola
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zita5
Treba si doplniť ŽL o zámočnícke práce .
Ano, len to nie je také jednoduché. Syn má kurenárske a inštalatérske práce, zváračké práce a chceli sme doplniť zámočníctvo a pokiaľ to nemá vo výučnom liste alebo niekde čierne na bielom že je aj zámočník, tak ŽU tam nič nedoplní. Bol som na SŽK v TT a tam mi povedali, že treba si spraviť akýsi rekv. kurz, trvá cca 3 mesiace bude preskúšaný pred komisiou atď. Taká "pakáreň". Syn sa potom na to vykašlal. Takže práce faktúruje pod tým čo má v ŽL
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Manual
Ano, len to nie je také jednoduché. Syn má kurenárske a inštalatérske práce, zváračké práce a chceli sme doplniť zámočníctvo a pokiaľ to nemá vo výučnom liste alebo niekde čierne na bielom že je aj zámočník, tak ŽU tam nič nedoplní. Bol som na SŽK v TT a tam mi povedali, že treba si spraviť akýsi rekv. kurz, trvá cca 3 mesiace bude preskúšaný pred komisiou atď. Taká "pakáreň". Syn sa potom na to vykašlal. Takže práce faktúruje pod tým čo má v ŽL

Janko máš pravdu , ale počula som , že takýto kurz sa robí cez živnostenskú komoru a spoplatňuje sa .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zita5
Janko máš pravdu , ale počula som , že takýto kurz sa robí cez živnostenskú komoru a spoplatňuje sa .
Ano máš dobré informácie, treba zvážiť či to stojí za to...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Manual
Ano, len to nie je také jednoduché. Syn má kurenárske a inštalatérske práce, zváračké práce a chceli sme doplniť zámočníctvo a pokiaľ to nemá vo výučnom liste alebo niekde čierne na bielom že je aj zámočník, tak ŽU tam nič nedoplní. Bol som na SŽK v TT a tam mi povedali, že treba si spraviť akýsi rekv. kurz, trvá cca 3 mesiace bude preskúšaný pred komisiou atď. Taká "pakáreň". Syn sa potom na to vykašlal. Takže práce faktúruje pod tým čo má v ŽL

Treba nájsť človeka, ktorý bude spĺňať kvalifikačné a iné predpoklady na udelenie remeselnej živnosti - zámočníctvo ( na výučnom liste musí mať uvedené, že je vyučený v obore zámočník s konkrétnym číslom odboru atď.) a potom ho ustanoviť ako odborného zástupcu. Problém je v tom, že napr. náš živnostenský úrad vyžaduje, aby ten zástupca pracoval v pracovnom alebo obdobnom pomere pravidelne každý pracovný deň.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Ja by som to uzavrela asi takto: 60% výdaje môže mať remeselník /podľa prílohy živn. zákona/, ktorý je vyučený /má výučný list/ v tej-ktorej profesii a také "odnože" ako výroba konštrukcií a pod. 25% výdaje.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Pepa
Ja by som to uzavrela asi takto: 60% výdaje môže mať remeselník /podľa prílohy živn. zákona/, ktorý je vyučený /má výučný list/ v tej-ktorej profesii a také "odnože" ako výroba konštrukcií a pod. 25% výdaje.

Ak by som mala v živnostenskom liste uvedené zámočníctvo, tak budem fakturovať zámočnícke práce.60% (a robiť budem konštrukcie...) Ak v živnostenskom liste nebudem mať uvedené zámočníctvo, 25% a budem robiť konštrukcie.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Zdravím všetkých. Mám ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti

1. Triedenie a kontrola mechanických častí strojov a zariadení v rozsahu voľnej živnosti
2. Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva , vína a destilátov
3. Predaj na priamu konzumáciu zmrzliny, ak sa na jej prípravu pouižijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy
4. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi(maloobchod) v rozsahu voľných živností

Prosím Vás, spadá niečo do prílohy č. 1(60% výdavkov) alebo 25% výdavkov?
Alebo príloha č. 1-remeselné činnosti sú tie na ktoré musí byť vyúčný list alebo iné odborné osvedčenie?

Ešte jedna otázočka, kde nájdem popísané tie moje tri body(činnosti) v zákone alebo v nejakom predpise? POdľa čoho sa vyberajú?

Ďakujem moc krát za pomoc Zuzula
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Do prílohy č. 1 živnostenského zákona z týchto tvojich činností nespadá vôbec nič. Takže sa budeš musieť "uskromniť" s 25% výdajmi /rok 2006 už 40 %/ A kde nájdeš popísané tie tvoje tri body /činnosti/ to ti bohužiaľ neporadím. Pátram,pátram a nič som v tomto smere nevypátrala.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

OK, tak buď spadám do 25% paušl.výdavkov alebo normálne skutočné náklady a výnosy.
Tak sa spýtam na tie nešťastné PHM. AKo už viem, auto nemám v majetku, ani zaplatenú daň z mot.vozidiel.
Ak si nájdem človeka a prenajmem si od neho auto, na ktoré je zaplatená daň z motor.vozidiel, je to možné napríklad , že bude zmluva na prenájom auta za obdobie od júla do decembra za sumu 1 000? ALebo 1SK? A môžem to mať aj od otca toto auto , ak je uvedená daň zaplatená?

Tak potom si dám do nákladov skutočne prejazdený benzín? Čiže urobím knihu jázd, zistím, že mám 100km prejazdených a vypočítam to ako, koľko si môžem dať do nákladov?
Ja mám takú prácu, že kontrolujem v tých automobilkách súčiastky,čiže pendlujem z jedného do druhého. Do knihy jázd si môžem napísať cestu už z domu(kde mám sídlo firmy) do tých firiem a naspäť?
A môžem si kúpiť do nákladov nábytok ako stôl, stoličku, nejaký koberec-vlastne zariadiť kanceláriu aj keď je byt môj a zariadim tam kanceláriu?
Ďakujem
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

infoziadatel
Zdravím všetkých. Mám ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti

1. Triedenie a kontrola mechanických častí strojov a zariadení v rozsahu voľnej živnosti
2. Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva , vína a destilátov
3. Predaj na priamu konzumáciu zmrzliny, ak sa na jej prípravu pouižijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy
4. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi(maloobchod) v rozsahu voľných živností

Prosím Vás, spadá niečo do prílohy č. 1(60% výdavkov) alebo 25% výdavkov?
Alebo príloha č. 1-remeselné činnosti sú tie na ktoré musí byť vyúčný list alebo iné odborné osvedčenie?

Ešte jedna otázočka, kde nájdem popísané tie moje tri body(činnosti) v zákone alebo v nejakom predpise? POdľa čoho sa vyberajú?

Ďakujem moc krát za pomoc Zuzula
prílohu mám v zákone o daniach z príjmov
tam sú rozpísané presne,ktoré živnosti sú remesené a spadajú pod 60% paušál
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

infoziadatel
OK, tak buď spadám do 25% paušl.výdavkov alebo normálne skutočné náklady a výnosy.
Tak sa spýtam na tie nešťastné PHM. AKo už viem, auto nemám v majetku, ani zaplatenú daň z mot.vozidiel.
Ak si nájdem človeka a prenajmem si od neho auto, na ktoré je zaplatená daň z motor.vozidiel, je to možné napríklad , že bude zmluva na prenájom auta za obdobie od júla do decembra za sumu 1 000? ALebo 1SK? A môžem to mať aj od otca toto auto , ak je uvedená daň zaplatená?

Tak potom si dám do nákladov skutočne prejazdený benzín? Čiže urobím knihu jázd, zistím, že mám 100km prejazdených a vypočítam to ako, koľko si môžem dať do nákladov?
Ja mám takú prácu, že kontrolujem v tých automobilkách súčiastky,čiže pendlujem z jedného do druhého. Do knihy jázd si môžem napísať cestu už z domu(kde mám sídlo firmy) do tých firiem a naspäť?
A môžem si kúpiť do nákladov nábytok ako stôl, stoličku, nejaký koberec-vlastne zariadiť kanceláriu aj keď je byt môj a zariadim tam kanceláriu?
Ďakujem
ano, keď budeš mať zmluvu o prenájme MV tak si môžeš dávať do nákladov spotrebované PHM a dokladovať to blokmi
môžeš si dávať aj udržbu auta ak si to dohodnete v zmluve.
Kniha jázd - Odchod zo sídla firmy - príchod do sídla firmy
Naposledy upravil ticiana : 02.02.06 at 07:17
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať