Zavrieť

Porady

Manzelia v s.r.o. - odvody (RD a nezamestnanecké dávky) - kto moze byt konatelom?

Ahojte,

precitali sme tony prispevkov, ale stale sme si nenasli take odpovede ktore presne pasuju na nas. Prosim Vas pomozte nam aby sme videli do buducna cistejsie.

Sme manzelia a planujeme si zalozit s.r.o., (prenajat a spustit webshop, ale aj standartna forma predaja) a pritom chceme minimalizovat vydavky a riskovat co najmenej.
Formu s.r.o. sme si vybrali, lebo zakladatelske peniaze 5000 EUR budeme musiet vlozit do firmy na nakup tovaru ajtak, a pri odvodoch do poistovni atd. tato forma podnikania sa nam zda ako vyhodnejsia.

Otazka spolocna: Ako je to pre nas navyhodnejsie, kto ma byt konatelom vo firme, alebo mozeme byt obaja? Prosim citajte dalej pre detaily.

Manzelka je momentalne na RD zo zamestnania (pracovala ako pokladnicka v supermarkete), trojrocna RD jej konci za 2 tyzdne a chce si ju predlzit na neplatenu RD pri ktorej penazne davky nedostane. Keby sa vratila do prace urcite by ju hned prepustili (uz jej to povedali kolegyne). Navyse to vyzera tak, ze onedlho ju budu operovat. Preto nevieme ako by bolo vyhodnejsie/jednoduchsie dat zalozit s.r.o., hned teraz alebo az potom co schvalia predlzenu RD, alebo je to uplne jedno? Moze byt konatelkou a pracovat na dohodu par hodin tyzdenne vo vlastnej firme bez toho aby si musela platit mesacne odvody?


Manzel: Mozem pracovat na dohodu pre vlastnu firmu bez obmedzeni kym som aj inde zamestnany? Momentalne mam pracu ako technicky pracovnik, ale mam obavy ze ta bohuzial zanikne onedlho. Keby som bol spolocnikom alebo konatelom vo firme a pritom stratim pracu, tak asi by som nemal narok na nezamestnanecky prispevok, vsak? Alebo nie je to tak?

Oba nase zamestnavatelia maju v obchodnom registri predaj maloobchod a velkoobchod. To znamena, ze ked chceme mat webshop, tak si musime pisomne ziadat povolenie od nich aj ked nic spolocne by sme nepredavali?

Na zaver: Ked dobre rozumieme, tak v pripade ze manzelka bude dalej na RD a ja nestratim zamestnanie, budeme moct pracovat pre nasu firmu formou dohody, a kym nevyberieme zisk z firmy, nebude treba platit ziadne odvody?

Dakujeme za odpovede!
Naposledy upravil Dav : 04.01.12 at 06:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    konateľmi môžete byť obaja

    manželka môže byť konateľka a zároveň aj na MD (nárok na rodičovský príspevok tým netráca). ak pôjde na predlženú RD bez nároku na rodič.príspevok, nemusí za seba platiť odvody žiadne.
    ak bude na RD, kľudne môže pracovať na dohodu v sro, bude akurát platiť úrazové a garančné poistenie (1,05% z odmeny, čo je fakt smiešna suma)

    manžel: môžete v pohode pracovať vo svojej sro kolko chcete, aj ked ste ešte zamestnaný inde. ale ak budete konateľom, nebudete mať nárok na príspevok z UP (v prípade straty toho stáleho zamestnania).
    ak budete v sro len na dohodu a nebudete mať tú druhú prácu, musíte si začať platiť ZP ako samoplatiteľ.
    možno by bolo lepšie spísať Zmluvu o výkone funkcie konateľa a pravidelne si vyplacať nejaká malú odmenu. budete mesačne robiť výkazy do SP aj ZP a nemusíte si už nič navyše nikam platiť.

    môžete pre svoju sro obaja teda pracovať na dohody alebo poberať tú odmenu konateľa každý mesiac


    keď dosiahnete zisk, tak v tom roku, v ktorom si ho vyplatíte, zaplatíte 10% ZP (v ročnom zučtovani ZP za ten rok)
    ucetni_fantozzi
    jacekova Pozri príspevok
    manžel: môžete v pohode pracovať vo svojej sro kolko chcete, aj ked ste ešte zamestnaný inde. ale ak budete konateľom, nebudete mať nárok na príspevok z UP (v prípade straty toho stáleho zamestnania).
    ak budete v sro len na dohodu a nebudete mať tú druhú prácu, musíte si začať platiť ZP ako samoplatiteľ.
    možno by bolo lepšie spísať Zmluvu o výkone funkcie konateľa a pravidelne si vyplacať nejaká malú odmenu. budete mesačne robiť výkazy do SP aj ZP a nemusíte si už nič navyše nikam platiť.
    pozrite §5 pism. d/ a §6 ods. zakona c. 5/2004 Z.z. o sluzbach v nezamestnanosti - podla mna spolocnik nemoze byt uchadzacom o zamestnanie...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    treba rozlišovať spoločníka a konateľa!!
    jacekova Pozri príspevok
    konateľmi môžete byť obaja
    manželka ...................ak bude na RD, kľudne môže pracovať na dohodu v sro, bude akurát platiť úrazové a garančné poistenie (1,05% z odmeny, čo je fakt smiešna suma) áno, ale platiť 1,05% bude firma, nie manželka, z dohody sa zrazí iba daň - event. treba riešiť vyhlásenie ku mzde

    manžel: môžete v pohode pracovať vo svojej sro kolko chcete, aj ked ste ešte zamestnaný inde. ale ak budete konateľom, nebudete mať nárok na príspevok z UP (v prípade straty toho stáleho zamestnania).
    ak budete v sro len na dohodu a nebudete mať tú druhú prácu, musíte si začať platiť ZP ako samoplatiteľ.
    možno by bolo lepšie spísať Zmluvu o výkone funkcie konateľa a pravidelne si vyplacať nejaká malú odmenu. budete mesačne robiť výkazy do SP aj ZP a nemusíte si už nič navyše nikam platiť.
    môžete pre svoju sro obaja teda pracovať na dohody alebo poberať tú odmenu konateľa každý mesiac
    keď dosiahnete zisk, tak v tom roku, v ktorom si ho vyplatíte, zaplatíte 10% ZP (v ročnom zučtovani ZP za ten rok)
    spoločník nemá nárok na príspevok v prípade straty zamestnania, konateľ nárok má, ale posudzuje savýška odmeny za dohodu
    l0rd Pozri príspevok
    Dakujeme za rychlu odpoved!
    Len pre istotu, ci vsetko dobre rozumieme:
    - Obaja mozeme byt spolocnici bez toho aby sme museli platit odvody ........áno, môžete byť obaja spoločníci
    a aby som riskoval, ze kvoli tomu ze som spolocnikom, v pripade straty zamestnania mi nepriznaju davku v nezamestnanosti......................práve preto nepriznajú, že si spoločník
    - Konatelom moze byt manzelka, kedze kym je na RD nemusi platit nic, len urazove a garancne poistenie z toho co na dohodu bude pracovat.................správne
    - Kym mam zamestananie, na dohodu tiez mozem robit vo vlastnej firme. .......správne, ale môžeš aj na iný druh PP, aj HPP-skrátený úväzok, odmena konateľa apod.

    - Neviem ci toto chapem spravne:
    "možno by bolo lepšie spísať Zmluvu o výkone funkcie konateľa a pravidelne si vyplacať nejaká malú odmenu. budete mesačne robiť výkazy do SP aj ZP a nemusíte si už nič navyše nikam platiť."
    To znamena, ze pri zakladani firmy spolocnici budeme obaja, ale konatelom bude len manzelka? ALE! Do doby kym ja mam trvale zamestnanie inde, mohli by sme spisat tu zmluvu o vykone funkcie konatela? Tym padom by som mohol tiez podpisovat, a pred tym co uz budem vediet ze v zamestnani s pracou uz to vyzera zle, zrusili by sme moju funkciu konatela s rozviazanim zmluvy? V tomto pripade by som nestratil narok na prispevok z UP?
    Dakujem pekne za vysvetlenie!
    spoločníkom by mohla byť len manželka, lebo jej zrejme "nehrozí" príspevok z UP
    ale obaja by ste boli konateľmi. Právo podpisovať budete mať teda obaja. Zmluvu o výkone funkcie s odmenou by mala len manželka, alebo skrátený úväzok, aby bola poistená pre prípad straty zamestnania, resp. aby ste čerpali peniaze z firmy.
    Ty by si mal počkať až do straty zamestnania, až po vyčerpaní podpory by si vstúpil do firmy ako spoločník.
    Len treba sledovať aj prípadné zmeny v legislatíve.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    riešim problém nároku na podporu v prípade straty zamestnania. Ak kvôli statusu spoločníka má prísť o podporu, tak stojí zato vzdať sa účasti v spoločnosti. Rozhodnutie je na zadávateľovi, ja som len uviedla na správnu mieru, že spoločník nemá nárok na podporu, ak príde o zamestnanie.
    Poplatky za zmenu sú zanedbateľné, ZEP=33 EUR za zápis zmien, a 50 centov za prípadné overenie podpisov. myslím, že strata podpory je podstatne vyššia.
    Okrem toho, potreba zmeny v OR sa môže vyskytnúť v budúcnosti aj z iných dôvodov, takže ten vstup do sro sa dá spojiť s ostatnými zmenami, nemusí sa to riešiť urgentne.

    l0rd je offline (nepripojený) l0rd

    l0rd
    Dakujeme za rychlu odpoved!

    Len pre istotu, ci vsetko dobre rozumieme:
    - Obaja mozeme byt spolocnici bez toho aby sme museli platit odvody a aby som riskoval, ze kvoli tomu ze som spolocnikom, v pripade straty zamestnania mi nepriznaju davku v nezamestnanosti.
    - Konatelom moze byt manzelka, kedze kym je na RD nemusi platit nic, len urazove a garancne poistenie z toho co na dohodu bude pracovat.
    - Kym mam zamestananie, na dohodu tiez mozem robit vo vlastnej firme.
    - Neviem ci toto chapem spravne:
    "možno by bolo lepšie spísať Zmluvu o výkone funkcie konateľa a pravidelne si vyplacať nejaká malú odmenu. budete mesačne robiť výkazy do SP aj ZP a nemusíte si už nič navyše nikam platiť."
    To znamena, ze pri zakladani firmy spolocnici budeme obaja, ale konatelom bude len manzelka? ALE! Do doby kym ja mam trvale zamestnanie inde, mohli by sme spisat tu zmluvu o vykone funkcie konatela? Tym padom by som mohol tiez podpisovat, a pred tym co uz budem vediet ze v zamestnani s pracou uz to vyzera zle, zrusili by sme moju funkciu konatela s rozviazanim zmluvy? V tomto pripade by som nestratil narok na prispevok z UP?

    Dakujem pekne za vysvetlenie!

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    pozrite §5 pism. d/ a §6 ods. zakona c. 5/2004 Z.z. o sluzbach v nezamestnanosti - podla mna spolocnik nemoze byt uchadzacom o zamestnanie...
    asi ste si zle prečítali moju odpoveď: "ale ak budete konateľom, nebudete mať nárok na príspevok z UP (v prípade straty toho stáleho zamestnania)"
    to znamená že konateľ sro nemôže ísť na UP.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Obaja mozete byt spolocnici a obaja mozete byt aj konatelia.
    ako spolocnik nebudete mat narok ist sa nahlasit na UP.

    Mozete si obaja spysat dohodu o vykone funkcie a že poberáte odmenu 0 EUR a v tom prípade sa nemusíte nikam nahlasovať a ani platiť žiadne odvody.
    Manželka je poistena z dovodu toho, že je na RD a vy že máte ešte trvalý prac.pomer.

    Alebo súčasne s RD a TPP si uzavrite dohodu v sro a mozete robit na dohodu v sro a platit len urazove a garancne.
    ucetni_fantozzi
    ja hovorim, ze prave naopak - konatel je len funkcia, ak nepobera prijem (resp. len do 65% ziv.minima), tak moze byt poberatelom davok, zatial co spolocnik je podla tohto zakona povazovany za SZCO, ktory je ako uchadzac o zamestnanie vyluceny... len som ten § preletel, tak sa nechcem velmi hadat, ale interpretujem si to takto.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    ja hovorim, ze prave naopak - konatel je len funkcia, ak nepobera prijem (resp. len do 65% ziv.minima), tak moze byt poberatelom davok, zatial co spolocnik je podla tohto zakona povazovany za SZCO, ktory je ako uchadzac o zamestnanie vyluceny... len som ten § preletel, tak sa nechcem velmi hadat, ale interpretujem si to takto.
    aha, teraz som si neni ista z ktoreho titulu (konatel alebo spolocnik) vyraduje UP z evidencie...
    mala som pripad, že v 1-osobovej sro automaticky vyradili konatelku z UP (ale ona bola zaroven aj spolocnik)

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    ... a tiež si treba ale uvedomiť, že zmeny v obchodnom registri (vstup nového spoločníka) opäť prinesú ďalšie výdavky, zmeny v papieroch .... zmeny nielen na OR, ale aj na živnostenskom atď....

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    KEJKA Pozri príspevok
    treba rozlišovať spoločníka a konateľa!!

    spoločník nemá nárok na príspevok v prípade straty zamestnania, konateľ nárok má, ale posudzuje savýška odmeny za dohodu


    spoločníkom by mohla byť len manželka, lebo jej zrejme "nehrozí" príspevok z UP
    ale obaja by ste boli konateľmi. Právo podpisovať budete mať teda obaja. Zmluvu o výkone funkcie s odmenou by mala len manželka, alebo skrátený úväzok, aby bola poistená pre prípad straty zamestnania, resp. aby ste čerpali peniaze z firmy.
    Ty by si mal počkať až do straty zamestnania, až po vyčerpaní podpory by si vstúpil do firmy ako spoločník.
    Len treba sledovať aj prípadné zmeny v legislatíve.
    treba to riešiť už teraz a nie potom pristupovať do sro, robiť zmeny a podobne. veď to sú ďalšie peniaze a kopec papierovačiek navyše, keď chceš nahlásiť zmenu do obch.registra....

    písala som že z dohody sa platí 1,05% do sociálky (samozrejme to platí sro a nie manželka - ale písala som koľko ich to vyjde, keďže sro je ich

    l0rd je offline (nepripojený) l0rd

    l0rd
    Dakujem Vam pekne za odpovede!
    KEJKA vystihla moje obavy, nechcem riskovat stratu podpory lebo clovek nikdy nevie ako to bude v buducnosti. Keby eserocka nezarabala ako si to clovek predstavuje, tak ked stratim zamestnanie zostali by sme bez penazi, a urcite by sme nevedeli splacat hypoteku, skolu detom, atd. Tak radsej spravime to tak ako ona pisala, ze manzelka bude majitelom a obaja konatelom, a z toho ja bez odmeny. Peniaze cerpat (neskor, ked uz budu) by sme riesili pracou na dohodu.
    Kedze nevyznam sa v takychto veciach, poradili by ste prosim, ako to myslite: "Len treba sledovať aj prípadné zmeny v legislatíve."
    Kde si to mozem pozriet, vie niekto poslat link na to?

    Dakujem este raz, velmi ste nam pomohli vsetci!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zmeny aj na Porade, v médiách. Proste sledovať novinky v okruhu svojich otázok. Zatiaľ to platí tak, ako som napísala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.