Zavrieť

Porady

vlastná výroba, alebo fiktívne faktúry?

Som SZČO, JÚ, predajňa konfekcie. Okrem nákupu hotového tovaru si dávam aj šiť u SZČO krajčírky. Látky však nakupujem ja. A tu je problém. Ak tú látku predávam zákazníkovi v"nie pôvodnom stave", tak musím nakupovať "materiál", z ktorého sa má stať "tovar". Ja však vlastnú výrobu nemám(alebo áno?!). Robil som to doteraz tak, ze som zákazníkom predával kombináciu: 1 položku z faktúry od krajčírky(za ušitie)+dajme tomu 1,2m látky. Môže to tak byť? MoneyS3 mi z materiálu spraví tovar(pochybujem, ze je to kóšer ). Alebo mám robiť fiktívne faktúry krajčírke(predávať jej látku) a kupovať od nej hotové výrobky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    hump
    Som SZČO, JÚ, predajňa konfekcie. Okrem nákupu hotového tovaru si dávam aj šiť u SZČO krajčírky. Látky však nakupujem ja. A tu je problém. Ak tú látku predávam zákazníkovi v"nie pôvodnom stave", tak musím nakupovať "materiál", z ktorého sa má stať "tovar". Ja však vlastnú výrobu nemám(alebo áno?!). Robil som to doteraz tak, ze som zákazníkom predával kombináciu: 1 položku z faktúry od krajčírky(za ušitie)+dajme tomu 1,2m látky. Môže to tak byť? MoneyS3 mi z materiálu spraví tovar(pochybujem, ze je to kóšer ). Alebo mám robiť fiktívne faktúry krajčírke(predávať jej látku) a kupovať od nej hotové výrobky?
    Ja to vidím tak, že kúpiš látku (materiál). Dáš objednávku krajčírke SZČO na šitie odevov z dodaného materiálu (tvojho). Krajčírka ušije a pošle faktúru za šitie - službu. No a ty si urobíš vlastnú kalkuláciu: materiál + šitie + réžia. Látku (materiál) dáš do spotreby a príjmeš odevy (tovar). Ide o vlastnú výrobu, aj keď bola dosiahnutá sčasti dodávateľsky (šitie) a sčasti tebou (tvoj podiel na realizácii). Na dokladoch zákazníkom treba uvádzať cenu za odev ako celok.
    Na fiktívne faktúry zabudni.

    hump je offline (nepripojený) hump

    hump
    Srdečná vďaka . Mňa to tam akosi dokopalo, len som nevedel, či môžem mať vlastnú výrobu s tým, že šitie sa vykonáva na živnost krajčírky.
    Tá objednávka pre krajčírku je formalita(doklad), aby bolo jasné, že materiál som dodal ja? Nestačí, keď je na fa uvedené ako položka "Ušitie blúzky" a nie "Blúzka"?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    hump
    Srdečná vďaka . Mňa to tam akosi dokopalo, len som nevedel, či môžem mať vlastnú výrobu s tým, že šitie sa vykonáva na živnost krajčírky.
    Tá objednávka pre krajčírku je formalita(doklad), aby bolo jasné, že materiál som dodal ja? Nestačí, keď je na fa uvedené ako položka "Ušitie blúzky" a nie "Blúzka"?
    Samotné šitie odevov vykonáva krajčírka v rámci svojej živnosti - ale na základe tvojej objednávky. Objednávka nie je formalita, môže nahradiť zmluvu nedzi vami, ak obsahuje všetky náležitosti zmluvy; tá objednávka chráni krajčírku aj teba.
    K faktúre sa neviem vyjadriť, totiž ktorú fa máš na mysli? od krajčírky alebo tvoju voči zákazníkovi?
    Krajčírka ti nemôže faktúrovať blúzku, ona ti dodala len šitie (blúzky). A keď predáš blúzku zákazníkovi, nemôžeš mu faktúrovať zvlášť materiál/látku a zvlášť šitie - veď on kupuje tovar/blúzku.
    Pozri do svojho živnostenského listu, máš oprávnenie na "šitie odevov"? (predpokladám že nie), alebo na predaj tovaru/odevov (predpokladám že áno). Ak nemáš šitie, zabezpečuješ si ho dodávateľsky a výsledkom tej činnosti (dodanie služby/šitie + tvoj materiál + tvoja réžia) je tovar; ten môžeš predávať.

    hump je offline (nepripojený) hump

    hump
    Mal som na mysli fa od krajčírky. Myslím, ze mi je to nateraz jasné. Ak by som mohol ešte nejaký link na tie náležitosti zmluvy(resp. objednavky). Dakujem.

    vlastná výroba, alebo fiktívne faktúry?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.