Zavrieť

Porady

Odpočet na manželku

Právnik - dôchodca si v daňovom priznaní nemôže uplatniť odpočet na seba. Manželka je tiež dôchodkyňa, ktorá do r. 2005 nedostávala žiadny dôchodok a tak si na ňu uplatňoval celý odpočet. Avšak v apríli 2005 Soc. poisťovňa spätne jej uznala nárok na dôchodok. V júli 2005 jej vyplatili finančný obnos presahujúci odpočítateľnú položku ( spätne od r. 2004 cca 100000,- Sk
). Dôchodok za rok 2005 činí ovšem len cca 35000,-Sk. Teraz môže či nemôže si uplatniť odpočet na manželku??
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
janasv
Poradte, co poradit: Manzelka /zienka domaca/ ma povolenie UFT na sprostredkovanie DSS -* 2. pilier. Avsak, jej prijmy za rok 2005 su velmi male - 1000,-sk za DSS, dalej dostala dividendy z akcii z 1. vlny kup.priv v celkovej vyske asi 5000,-sk, dalej je AVon lady, avsak v Avone jej povedali, ze toto na Dan.urad nema nahlasovat, prijmy z toho sa nezdanuju, je to vlastne mnozstevna zlava, ktoru jej Avon dava. Je to celkom asi 2500,-Sk. /Vlastne od Avonu nema ani nejaku zmluvu, alebo doklad, ze je Avonlady, len jej chodia fa. z jej menom/ Plati si zdrav. poistenie. Ked to zrata a odrata, je minusova. Okrem toho, musela zaplatit poplatok UFT 625,- Sk a pokutu DU za nenahlasenie opravnenia na sprostredkovanie. A teraz - manzel /zamestnany/ si ju chce odratat pri rocnom zuctovani. Otazka - Akym dokladom ma jemu ona dolozit pre mzdovu uct. svoje prijmy? Ma si ona robit danove priznanie, ked jej prijmy su take male? Ake su vlastne jej prijmy? Vopred DAKUJEM.
Aké celkové príjmy z DSS mala ? Suma za rok 2005.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Tweety
Ak nemá žiadne príjmy, tak áno.Pozor podpora sa počíta do príjmu na nárok na odpočítat. čiastku manželky.
Aj materská. Ale nie rodičovský príspevok. Ani rodinné prídavky.

Ak je niekto poberateľ dôchodku k 1.1., nemá nárok na nezdan. č. Ale ak je až k napr. 2. 1., nárok na celú sumu odpočtu má. Ak nemá nárok na nezdan. č., ale úhrn jeho dôchodkov je nižší ako nezdaniteľná čiastka, môže si uplatniť rozdiel medzi NČ a úhrnom dôchodkov. To isté platí pre manžela/ku.

Do príjmu sa nezapočítava: štipendiá, zvýš. dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky (rodičovský príspevok, rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa, zaopatrovací príspevok, pohrebné...), odmena pestúna.

Do príjmu sa započítava aj nemocenské, príspevok z úradu práce, materská.
Ak manželsvto netrvalo celý rok, tak nezdan. časť na manžela/ku sa uplatňuje len pomerná časť - t.j. za mesiace, kedy boli manželmi, a to za plné mesiace, čiže od 1. dňa (ak sa zobrali 5. 8., tak prvý mesiac na uplatnenie NČ je september)

V neposlednom rade - nárok na NČ má len ten, kto má trvalý pobyt v SR.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

ajobs
Aké celkové príjmy z DSS mala ? Suma za rok 2005.
Ako pisem, iba 1000,-Sk, spravila len 1 zmlluvu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
janasv
Ako pisem, iba 1000,-Sk, spravila len 1 zmlluvu.
Keďže mala príjmy len do 43.968 Sk, daňové priznanie nepodáva.
Ak je dobrovoľne nezamestnaná ? (problém je s tou licenciou UFT na DSS, lebo tým, že ju má sa považuje za SZČO) - a nemá príjmy - mohol by si manžel uplatniť na ňu celú nezdaniteľnú čiastku 87.936 Sk (ak nepoberá napr. materské, nemocenské apod.).
Naposledy upravil ajobs : 06.02.06 at 16:35
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Je normalne registrovana na DU /za nenahlasenie platila pokutu/ a este tam ma nahlasenu aj zmluvu o sprostredkovani s makler.firmou - ale tam neurobila nic.
Co potom s dividendami? Ako a kolko "prijmov-neprijmov" dokladovat manzelovi v praci?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
janasv
Je normalne registrovana na DU /za nenahlasenie platila pokutu/ a este tam ma nahlasenu aj zmluvu o sprostredkovani s makler.firmou - ale tam neurobila nic.
Co potom s dividendami? Ako a kolko "prijmov-neprijmov" dokladovat manzelovi v praci?
Iba to, čo zarobila v DSS ako sprostredkovateľ - teda ako píšeš 1000 Sk.
Dokladom je výpis z účtu (ak jej peniaze prišli na účet), alebo PPD (ak peniaze prevzala v hotovosti).
Takže manžel si môže odpočítať na manželku 87.936-1.000=86.936 Sk.
Naposledy upravil ajobs : 06.02.06 at 16:35
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Ma vypis z uctu v banke a doklad o vyplatenej provizii. Na DU nenahlasovat nic?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
janasv
Ma vypis z uctu v banke a doklad o vyplatenej provizii. Na DU nenahlasovat nic?
Tak priloží ten 1 výpis s vyplatenou províziou 1000 Sk, možno by som doplnil aj zmluvu s DSS, ktorú má.
A DP predsa podávaš na DÚ, tak prečo sa pýtaš, či to nahlasovať na DÚ ?
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

ajobs
Tak priloží ten 1 výpis s vyplatenou províziou 1000 Sk, možno by som doplnil aj zmluvu s DSS, ktorú má.
A DP predsa podávaš na DÚ, tak prečo sa pýtaš, či to nahlasovať na DÚ ?
Prepac, zle som sa vyjadrila. V mojom okoli, panuje nazor, ze vsetko /DSS, dividendy aj Avon/ ma dat pekne do danoveho priznania, podat ho a potom si poziadat za 50,- Sk vypis z neho /na druhy den po podani na DU/ a ten dat manzelovi do prace. Ze danove priznanie sa podava aj ked je vykazana danova strata. Ale to, co mi radis Ty, je realnejsie. Dakujem za trpezlivost. :p
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
janasv
Prepac, zle som sa vyjadrila. V mojom okoli, panuje nazor, ze vsetko /DSS, dividendy aj Avon/ ma dat pekne do danoveho priznania, podat ho a potom si poziadat za 50,- Sk vypis z neho /na druhy den po podani na DU/ a ten dat manzelovi do prace. Ze danove priznanie sa podava aj ked je vykazana danova strata. Ale to, co mi radis Ty, je realnejsie. Dakujem za trpezlivost. :p
Ak o svojich výdavkoch účtuješ, a dosiahneš stratu, potom naozaj musíš podať DP.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Takze si ma spravit danove priznanie....? Ach.........!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
janasv
Takze si ma spravit danove priznanie....? Ach.........!
Nech si ho spraví.
1/ tlačivo na DÚ - zadarminko
2/ náplň celú neminieš na vypísanie DP
3/na Dú dostaneš potvrdenie o podaní Daň. priznania /posledná strana/
čiže žiadnych 50.- Sk za ďalšie potvrdenie
ušetril si !

Ale pozor ,potom prečo po podaní DP chceš ešte potvrdenie pre manžela na odpočet. Trošku dosť nerozumiem.
Naposledy upravil Melnick : 07.02.06 at 19:16
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Zamestnanec si požiadal o odpočet na manželku ktorá bola do 30.6.2005 nezamestnaná, pracovala každý mesiac na dohodu /priložil potvrdenia o zučtovaných príjmoch/. Potom bola 2 mesiace zamestnaná a od 1.9.2005 do konca roka je opäť nezamestnaná, ale opäť pracovala na dohodu každý mesiac /priložené potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch/. Pracovala celý rok u toho isého zamestnávateľa, v priebehu roka zamestná-vateľ premenoval svoju firmu. Môžem pracovníkovi v tomto prípade urobiť odpočet na manželku a koľko?
Príjem manželky v mesiacoch 1-3 6 000,-
4-5 1 000,-
7-8 13 066,-
9-12 2 664,-
spolu: 22 730,-
Naposledy upravil VERONIKA6 : 08.02.06 at 08:19
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Nikto neporadíte?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
VERONIKA6
Nikto neporadíte?


nezdan. čiastka na manželku bude 65.206,-Sk, nakoľko mala príjem za rok 2005 22730,-Sk
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

A nemala by si podať daňové priznanie ona sama?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VERONIKA6
Zamestnanec si požiadal o odpočet na manželku ktorá bola do 30.6.2005 nezamestnaná, pracovala každý mesiac na dohodu /priložil potvrdenia o zučtovaných príjmoch/. Potom bola 2 mesiace zamestnaná a od 1.9.2005 do konca roka je opäť nezamestnaná, ale opäť pracovala na dohodu každý mesiac /priložené potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch/. Pracovala celý rok u toho isého zamestnávateľa, v priebehu roka zamestná-vateľ premenoval svoju firmu. Môžem pracovníkovi v tomto prípade urobiť odpočet na manželku a koľko?
Príjem manželky v mesiacoch 1-3 6 000,-
4-5 1 000,-
7-8 13 066,-
9-12 2 664,-
spolu: 22 730,-
Nepoberala počas nezamestnania podporu? Aj tá sa počíta do príjmu na odpočet nezdaniteľňej časti.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
VERONIKA6
A nemala by si podať daňové priznanie ona sama?
Nemusí si podať DP lebo jej príjem nepresiahol sumu 43968,- sk podľa §32 odst.1 ( to je 50% z 87 936):p
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

bredikova
Nemusí si podať DP lebo jej príjem nepresiahol sumu 43968,- sk podľa §32 odst.1 ( to je 50% z 87 936):p
Ak jej to zamestnávateľ zdaňoval, tak sa jej oplatí urobiť ročné zúčtovanie - vráti sa jej daň.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

VERONIKA6
Zamestnanec si požiadal o odpočet na manželku ktorá bola do 30.6.2005 nezamestnaná, pracovala každý mesiac na dohodu /priložil potvrdenia o zučtovaných príjmoch/. Potom bola 2 mesiace zamestnaná a od 1.9.2005 do konca roka je opäť nezamestnaná, ale opäť pracovala na dohodu každý mesiac /priložené potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch/. Pracovala celý rok u toho isého zamestnávateľa, v priebehu roka zamestná-vateľ premenoval svoju firmu. Môžem pracovníkovi v tomto prípade urobiť odpočet na manželku a koľko?
Príjem manželky v mesiacoch 1-3 6 000,-
4-5 1 000,-
7-8 13 066,-
9-12 2 664,-
spolu: 22 730,-
Tie sumy sú v brutto?
0 0
Načítať ďalšie