Zavrieť

Porady

(Ne)Správne vypočítané odvody do Sociálnej Poistovne

Situácia:

Od 05.02.2010 do 28.05.2010 som podnikal. Za toto obdobie som mal príjmy 6604 €. Základ dane bol 3789,87€. Daňová povinnosť 0€.

Podnikateľom som sa znova stal 01.04.2011.

V júli tohoto roka 2011 mi prišiel list zo Sociálnej Poisťovne že od 01.07.2011 som povinný platiť odvody do Sociálne Poisťovne vo výške 157,03€.

Nerouzmiem z čoho bola vypočítaná táto čiastka keďže do príjmu nejakých tuším 7900€ sa platia odvody z minima.

Postupovala Sociálna Poisťovňa správne? Počítala nejakým spôsobom alikvótnu čiastku alebo ako?

Za radu vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    prepinakos Pozri príspevok
    Situácia:

    Od 05.02.2010 do 28.05.2010 som podnikal. Za toto obdobie som mal príjmy 6604 €. Základ dane bol 3789,87€. Daňová povinnosť 0€.

    Podnikateľom som sa znova stal 01.04.2011.

    V júli tohoto roka 2011 mi prišiel list zo Sociálnej Poisťovne že od 01.07.2011 som povinný platiť odvody do Sociálne Poisťovne vo výške 157,03€.

    Nerouzmiem z čoho bola vypočítaná táto čiastka keďže do príjmu nejakých tuším 7900€ sa platia odvody z minima.

    Postupovala Sociálna Poisťovňa správne? Počítala nejakým spôsobom alikvótnu čiastku alebo ako?

    Za radu vopred ďakujem.
    platí v prípade, ak by si podnikal celý kal.rok.
    Vymer.základ do SP sa počíta ako základ dane/2/počet mesiacov podnikania.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    prepinakos Pozri príspevok
    Takže teraz mám rok platiť odvody aj napriek tomu že som podnikal len 4 mesiace? 157x12 to zaplatím 1884€ to je takmer 50% zakladu dane. To je špinstvo. Tuto sa nerobím potom "vrátka" ako pri zdravotnej?
    od 1.7.2011-30.6.2012.
    Ak si za rok 2011 prekročil príjem vo výške 12-násobku min.VZ, v platení odvodov budeš pokračovať aj od 1.7.2012

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nie nerobí sa vrátka ako pri ZP...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak sa nemýlim, tak pre ZP sa berú celé mesiace - teda 2
    doplním ešte def. ZP
    (3) Pomernou časťou základu dane podľa odseku 2 písm. b) sa rozumie časť základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu20), ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, pripadajúca na jeden kalendárny mesiac prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti v rozhodujúcom období. Na kalendárny mesiac, v ktorého priebehu sa začala vykonávať samostatná zárobková činnosť po prvom dni v tomto mesiaci, sa neprihliada.
    SP už je..
    Naposledy upravil Katy a R : 01.02.12 at 15:59

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pre ZP sa berú tie mesiace, kedy v prvý deň mesiaca podnikal, čiže ako bol szčo 1.10, berie sa aj október.Ke
    Keďže podnikanie začalo 5.10, tak pre SP 3 mesiace, pre ZP 2 mesiace.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    si podnikal iba 4 mesiace a príjem na posúdenie platenia príspevkov do SP si dosiahol.....

    prepinakos je offline (nepripojený) prepinakos

    prepinakos
    Takže teraz mám rok platiť odvody aj napriek tomu že som podnikal len 4 mesiace? 157x12 to zaplatím 1884€ to je takmer 50% zakladu dane. To je špinstvo. Tuto sa nerobím potom "vrátka" ako pri zdravotnej?

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    veronikasad Pozri príspevok
    platí v prípade, ak by si podnikal celý kal.rok.
    Vymer.základ do SP sa počíta ako základ dane/2/počet mesiacov podnikania.
    Keď je živnosť od 05.10.2011 - pri výpočte vymeriavaceho základuna SP sa počítajú dva mesiace podnikania,alebo tri.
    A na zdravotnú poisťovňu sa počíta koľko mesiacov?
    Naposledy upravil balunka : 01.02.12 at 14:03

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    veronikasad Pozri príspevok
    platí v prípade, ak by si podnikal celý kal.rok.
    Vymer.základ do SP sa počíta ako základ dane/2/počet mesiacov podnikania.
    ak časť roka podnikám a časť som zamestnaná ,SP berie len základ dane podľa § 6,mám pravdu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balunka Pozri príspevok
    ak časť roka podnikám a časť som zamestnaná ,SP berie len základ dane podľa § 6,mám pravdu?
    Ponikáš, myslíš na poníkoch? K odpovedi, áno, len z podnikania.

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    Tweety Pozri príspevok
    Ponikáš, myslíš na poníkoch? K odpovedi, áno, len z podnikania.
    aj na poníkoch sa dá podnikať.Ano ,myslela som z podnikania ,vďaka

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balunka Pozri príspevok
    aj na poníkoch sa dá podnikať.Ano ,myslela som z podnikania ,vďaka
    Veď áno, preto som to napísala, zdalo sa mi to milé.

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    balunka Pozri príspevok
    Keď je živnosť od 05.10.2011 - pri výpočte vymeriavaceho základuna SP sa počítajú dva mesiace podnikania,alebo tri.
    A na zdravotnú poisťovňu sa počíta koľko mesiacov?
    nikto mi nevie pomôcť,je to pre mňa dosť dôležité

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balunka Pozri príspevok
    nikto mi nevie pomôcť,je to pre mňa dosť dôležité
    Zo stránky SP.
    Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby na platenie poistného na sociálne poistenie



    Definícia podľa zákona:
    Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

    Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho roka vymeriavací základ, z ktorého platila poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie do 30. júna kalendárneho roka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.