Zavrieť

Porady

Otázky, ktoré sme sa doteraz ostýchali opýtať.

Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

už dlhšiu dobu mi vŕtajú hlavou otázky, na ktoré som sa buď nemal koho alebo som sa ostýchal opýtať. Hádam tu nájdeme odpovede
Usporiadat
Jurivo Jurivo

Jurivo je offline (nepripojený) Jurivo

Telo musí bojovať s infekciou a zápalom, v rane a jej okolí prebieha zvýšená aktivita, preto je tam vyššia teplota. Ako ďalej vieme, zvýšená teplota pomáha pri likvidácií baktérií. Preto by sa pri nachladnutí, chrípke a pod. nemali podávať lieky proti teplote, kým teplota nestúpne nad 38,5°C.
11 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Toto mi prišlo:

Rozchod amerických železníc je 1435 mm (4 stopy a 8,5 palcov). Ale prečo práve toľko?
Odpoveď je jednoduchá, rozchod je presne taký, ako rozchod anglických železníc. Dôvod: prvé americké železnice začali stavať prisťahovalci z Anglicka.
Teraz treba hľadať odpoveď na otázku, prečo sa v Anglicku začal používať tento rozchod.
Dôvodom bolo, že v Anglicku sa prvé vozidlá vyrobili podľa vzorov a projektov cestných vozidiel. Vzniká ďalšia otázka: prečo mali cestné vozidlá tento rozchod?
Odpoveď je logická, ak by mali iný rozchod, rýchlo by sa na anglických cestách zničili. Na týchto boli totiž dve ryhy, ktoré za storočia vyhĺbili staršie vozidlá.
Vieme však, že prakticky všetky dláždené cesty v Anglicku vybudovali Rimania a tieto ryhy pochádzali od ich vozov, či civilných alebo bojových.
Už Rimania mali normy pre cesty a bojové vozy, čiže tieto boli všade rovnaké a tak aj vzdialenosť rýh bola rovnaká, čo prinútilo starovekých konštruktérov tieto normy dodržovať.
A prečo si Rimania zvolili práve túto vzdialenosť? Dôvod bol jednoduchý, táto šírka je potrebná k tomu, aby sa zadky dvoch koní zmestili pohodlne pred vozy Rimanov.
Dospeli sme ku konečnej odpovedi: rozchod 1435 mm určila šírka zadku dvoch rímskych koní.

Podarilo sa tak vyriešiť jednu záhadu moderného sveta, takže ako prídavok:

Iste každý videl dve rakety na boku amerických vesmírnych rakiet – sú to štartovacie rakety Solid Rocket Boosters - SRB.
Rakety vyrába firma THIOKOL v Utahu a konštruktéri chceli mať rakety oveľa hrubšie.
Problém bol v tom, že rakety sa museli na miesto štartu dopraviť vlakmi po tratiach, kde je niekoľko tunelov.
Rakety sa teda museli prispôsobiť prechodovému prierezu železnice.

Záver: rozmery rakiet, vyrábaných najmodernejšou technológiou určila v konečnom dôsledku šírka zadku rímskych koní.
10 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Letko Pozri príspevok
2. ako dlho trvá červenej krvinke, pokiaľ prejde celým telom u dospeláka?
3. za aký dlhý čas stuhne v tele krv pri izbovej teplote?
mozno bude odpoved tu:

4 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

zabavac Pozri príspevok
Ja už dlho hľadám odpodede na 2 otázky.
1. Bolí to, keď je človek hlúpy?
2. Čo je horšie? Keď je človek hlúpy od narodenia alebo keď sa k tej blbosti dopracuje sám?
Kto vie, nech odpoveie.

Bolesť pretrváva nonstop, či len keď nespíš?
4 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Letko Pozri príspevok
Rodí sa viac chlapcov alebo dievčat?
Vo chvíli počatia je pomer mužského a ženského pohlavia rovnaký. Údajne vzhľadom na to, že mužský chromozóm Y je "slabší" ( je to len neúplný chromozóm X), je takýto plod slabší a náchylnejší na problémy a takéto tehotenstvo častejšie končí potratom v najrannejších štádiách, keď žena o tehotenstve často ani netuší.
Z rovnakého dôvodu sa rodí viac telesne postihnutých dievčat než chlapcov - sú odolnejšie a prežijú aj také postihnutie, ktoré je pre mužský plod fatálne.
4 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Airbus 380 v Prahe

A380 na Ruzyni... piloti jsou frajeři, že udělali krásnou propagačku, i s českou vlajkou.
Na Ruzyni přistál Airbus 380. Je to v současnosti největší dopravní letoun. Přiletěli se k nám jenom ukázat a předvést a pak pokračovali do Budapešti.
Uslyšíte tam i komunikaci s dispečerkou.
Dispečerka:
"Dobrý den, Lufthanso, čeká tady na vás velká spousta lidí. Mohli byste udělat nízký průlet nebo touch&go (dotknou se kolama dráhy a zase vzlet)?"
Lufthansa:
"Jasný a chcete teda nízký průlet nebo touch&go?"
Dispečerka:
"Nízký průlet, pak pokračujte vektorem blablabla a zase se vraťte..."

http://www.planes.cz/cs/video/135/a3...zyne-prg-lkpr/

V TV zprávách o tom byla krátká zpráva, tohle je jiný kafe!
4 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Jurivo Pozri príspevok
Letko a nezaujíma ťa čo bolo skôr, či sliepka alebo vajce?
http://mozgovna.pravda.sk/zvierata-a...alebo-sliepka/
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Aerodynamický tresk - vzniká pred lietadlom stlačením hmoty vzduchu nadzvukovým preletom, expanziou tej stlačenej hmoty vzduch a následným šírením zvuku expanzie do okolia. Pilot v lietadle tento zvuk nepočuje, pretože v okamihu vzniku tejto zvukovej vlny je už mimo (je preč).

Viacej:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aerodyn...%BD_t%C5%99esk
Aerodynamický třesk, také akustický třesk, sonický třesk je projevem fyzikálního jevu rázové vlny.[1] Aerodynamický třesk vzniká například, když je rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku (srovnej Dopplerův jev). Hrom je příkladem přírodního aerodynamického třesku vytvářeného rychlým ohřevem a expanzí plynu ve výbojovém kanálu blesku.........
......Pohybuje-li se těleso plynem, který se nachází v rovnovážném stavu, pak pohybující se těleso svým pohybem tento rovnovážný stav poruší. Vznikne porucha rovnovážného stavu, která se šíří látkovým prostředím. Při dostatečně dlouhé opakující se periodě těchto poruch nebo trvají-li dostatečně dlouho, vnímáme tyto poruchy jako zvuk.
Zvuk, který jeho zdroj v látkovém prostředí vydává, se v tomto prostředí šíří všemi směry a to rychlostí zvuku pro toto dané prostředí. Při tomto není důležitá rychlost zdroje, ale je velmi důležitá hodnota lokální rychlosti na povrchu zdroje.
3 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

arizona Pozri príspevok
dakujem vam
Tie baterky som si hodila do vyhladavaca http://www.battery-capacity-tester.com/sk/merania/ARCAS/Primary/AA, LR06, Mignon/Heavy Duty/220

Kupovala som ich cez eshop s elektronikou,ako dobijatelne. Ale ako tak zistujem, tak mam pocit, ze nabijatelne nie su!!!! Ak sa v tom vyznate, tak mi prosim potvrdte,alebo vyvratte...
1. obyčajné tužkové batérie majú vyznačené menovité napätie 1,5 V
2. nabíjacie tužkové batérie majú vyznačené menovité napätie 1,2 V
3 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Letko Pozri príspevok
Prvá otázka ma napadla v roku 2008, keď som mal nahnísanú vyrážku a to miesto bolo teplejšie ako okolitá koža.
Druhá a tretia otázka ma napadla včera, keď som bol na pohrebe.
Hádam sa mi dostane odpovede.

Kopertinka - môžeš ísť za mňa k zubárovi a nakúpiť
Odpoveď na tvoju druhú otázku, ktorá ťa napadla na pohrebe je "sakra" ťažká, ale ako je to s tou krvou po smrti približne:
keď srdce prestane biť a nastane smrť príde k celkovej hypostáze v krvnom systéme - krv klesá v závislosti so zemskou príťažlivosťou. Vlastne sa zhromažďuje v telových partiách, potom neskôr nastane hemokoncentrácia - prestup plazmy cez cievy, oveľa neskôr aj hemoglobínu. Tak vzniknú posmrtné škvrny a tie vznikajú do 20 - 30 minút post mortem, najprv sa tvoria jednotlivo, po 2 - 6 hodinách vo veľkých areáloch a úplné rozvinutie po 6 - 12 hodinách. Difúziou plazmy cez cievy príde po určitom čase k hemokoncentrácii, čo nie je nič iné ako tuhnutie krvi.
Práve tieto posmrtné škvrny sú dôležité v kriminalistike - napr. dá sa podľa nich zistiť, či mŕtvy človek zomrel na tom istom mieste, kde bol nájdený. Samotná farba škvŕn môže vypovedať o príčine smrti napr. svetločervené škvrny až farba čerešní - otrava CO, otrava kyanidom, podchladenie. Hnedé škvrny - otrava nitridmi, sulfonamidmi, anillínom, ... Slaboviditeľné ružové škvrny - anémia, veľká strata krvi. Atď., atď., atď. Dúfam, že nebudem označená ako spolupáchateľ.
3 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jahoszmsk Pozri príspevok
... kde nájdem slobodnú bankárovú dcéru, aby som nemusel vstávať ráno do práce?
Skús niečo podobné.

Jak se dělá business

Otec: Chci aby sis vzal za ženu dívku kterou ti vyberu!
Syn: Ne.
Otec: Je to dcera Billa Gatese.
Syn: V tom případě ano!

Otec přijde za Billem Gatesem

Otec: Chci aby si vaše dcera vzala mého syna!
Bill: Ne
Otec: Syn je viceprezident světové banky!
Bill: V tom případě ano!

Otec přijde za prezidentem světové banky

Otec: Chci abyste zaměstnali mého syna jako viceprezidenta!
Prezident: Ne
Otec: Je to zeť Billa Gatese!
Prezident: V tom případě ano!

A takto se, vážení, dělá Business!
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... toto pristátie je veľmi očakávané, či skôr je už po ňom ... o 7.31 SEČ ... vedci sa báli: http://abcnews.go.com/Technology/mar...ry?id=16932570 ... ( ... aspoň aj o tom bolo včerajšie vysielanie televíznych správ v TV Prima ..), že Curiosity môže pri pristávaní zhorieť ( letí veľmi veľkou rýchlosťou a potrebuje riadne spomaliť ...) a jej misia by mohla byť neúspešná ... ale ak sa podarí, tak by mohla priniesť odpovede na mnohé otázky ... odporúčam pozrieť si lampu s Jurajom Petrovičom ... fascinujúce ... hlavne vízia, že existuje spôsob ( = teoreticky ... a to zvýšením tlaku na planéte .. napr.) ako umožniť život na tejto planéte ...

... úspešne ... http://www.foxnews.com/scitech/2012/...after-plummet/

... http://www.foxnews.com/scitech/slide...ending#slide=1
Naposledy upravil promont maja : 06.08.12 at 13:05
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

.. zaujímavé ...

3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

lujza.j
Neviem kde som sa mala tak tu...ale nesmejte sa mi...dik
Ta miska na kysnutie cesta....je v com ina-špeci...ako ked facnem cesto do obyc.dozy kysnut...
myslis "kyska-miska"? ja ju nepouzivam, ja davam kysnuit nad hrniec s teplou vodou .Mne sa neosvedcila, kyslo rovnako ako obycajne.
3 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ja ju využívam a musím povedať, že v nej cesto kysne naozaj rýchlo, ale asi sa nehodí na cestá, ktoré majú kysnúť dlhšie, ako napríklad ten chlebík, čo pečie Lujza
https://www.tupperware.sk/sk/vyrobky...RychlokyskaB33
3 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Letko Pozri príspevok
Dieťa ešte nemáme. Sú to len otázky pikoškového typu

A mám ešte jednu, ktorá ma teraz napadla. Ak dám paplón zmraziť na balkón, zmrazia sa aj roztoče, ktoré sú v ňom. Keď sa mi rozmrazí, roztoče budú mŕtve alebo budú žiť ďalej? Viem, že maličký hmyz prežije aj mráz.
malo by ich to zabiť,ale musí to byť riadny mráz,nie to,čo je teraz...
http://www.imuno-alergo.sk/alergia-a...telny-problem/
2 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

>arizona: toto nie sú nabíjacie batérie - nabíjacie majú na obale označenie Rechargeable
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... a čo mul, mulica ...? ... a aj medzi mačkovitými šelmami existuje niečo podobné ... pripájam link: http://www.liger.org/

LIGER Liger je jedinečný druh mačkovitej šelmy, ktorý vzniká skrížením samca leva(♂) a samice tigra(♀). Tento cicavec dosahuje oproti tigrom i levom relatívne veľkých rozmerov (až 3m pozdĺž tela a hmotnosť 300kg). Výzor má podobný obom druhom. Najčastejšie je hnedo-žltý ako jeho otec, lev, a má o niečo slabšie viditeľné tigrie pruhy ako ich pôvodca; pôsobí mohutne.

TIGON V prípade skríženia samice leva(♀) a samca tigra(♂) sa takýto živočích nazýva tigon. Tento cicavec je pre zmenu zväčša menší a ľahší ako obaja jeho rodičia.
Naposledy upravil promont maja : 18.05.12 at 06:52
2 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

http://7fny.com/i/liger_ync5Tfh3
2 0
mevok mevok

mevok je offline (nepripojený) mevok

bettylou Pozri príspevok
koško hodín je podľa hviezdneho času
?
skus toto:
http://www.hillschmidt.de/gbr/sternenzeit.htm
2 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
autobus budúcnosti...

http://www.youtube.com/watch_popup?v...layer_embedded
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať