Zavrieť

Porady

výsluhový dôchodca a dane za 2011

Poraďte prosím... od 2010 som výsluhový dôchodca, t.č. nezamestnaná, v roku 2011 som pracovala "na dohodu o vykonaní práce" (max. 350 hod) a od 5.12.2011 som pracovala na HPP (k 30.12.2011 bol so mnou ukončený pracovný pomer v skúšobnej dobe). Zamestnávateľ mi znížil plat z dôvodu, že som výsluhový dôchodca a zdôvodnil mi to tým, že si nemôžem uplatniť nezdaniteľnú položku. Chcela by som vedieť, či postupoval správne a prosím vysvetlite mi, aká je výška nezdaniteľnej položky a či pri RZD mi túto čiastku vrátia alebo ako to je. A ešte otázka, ako to je pri RZD za prácu vykonávanú na "dohodu..." . Ďakujem.
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Ale čo ak k 31.12.2003 nemá odslúžených viac ako 5 rokov? Čo potom? Píšem to len tak hypoteticky, pretože neviem prresne, koľko má odslúžených rokov, ale sa má dnes u mňa zastaviť, tak aby som bola pripravená na rôzne varianty. Čítala som aj § 52 ods. 6, tak sa to nejak kráti to odstupné, ale ako som vyššie písala, nepochopila som to. Vďaka.
urcite ma odsluzenych viac ako 5 rokov

narok na odchodne ma po odsluzeni 5 rokov
narok na vysluhovy dochodok ma po odsluzeni 15 rokov (teoreticky aj skor, ak ma zvyhodneny zapocet ... ale aj to by musel mat odsluzenych minimalne 7,5 roka)

v § 52 ods. 6 je diferencovane v akej vyske sa zahrnie cast odchodneho do zakladu dane, na ktore vznikne narok do do 31.12.2008.
Tomu, komu vznikol narok na odchodne az od 1.1.2009 (teda vtedy ma odsluzenych 5 rokov) sa zdanuje cele odchodne.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dievčatá, už som trošku dopletená, preto si chcem ujasniť, výsluhový dôchodca (priznaný skôr ako 1.1.), zamestnaný na trvalý pracovný pomer, čiže nemá nárok na nezdaniteľnú časť mesačne ani ročne. Výsluhový dôchodok mesačne 200,00 eur, čiže ročne 2400,00 eur. Ročné príjmy zo závislej činnosti cca 6000,00 eur. Od týchto príjmov odrátam výsluhový dúchodok, čiže 6000 mínus 2400 a vyjde mi základ dane 3600 a z tejto sumy vyrátam daň, alebo neodratávam vyskuhový dôchodok a daň vypočítam zo sumy 6000? ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

daň si mala cez rok počítať z HM- fondy.....
a teraz pri RZD dáš 3559,30- 2400 VD= pre neho odpočítateľná položka..... (bude mať preplatok na dani)
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Timka1 Pozri príspevok
dievčatá, už som trošku dopletená, preto si chcem ujasniť, výsluhový dôchodca (priznaný skôr ako 1.1.), zamestnaný na trvalý pracovný pomer, čiže nemá nárok na nezdaniteľnú časť mesačne ani ročne. Výsluhový dôchodok mesačne 200,00 eur, čiže ročne 2400,00 eur. Ročné príjmy zo závislej činnosti cca 6000,00 eur. Od týchto príjmov odrátam výsluhový dúchodok, čiže 6000 mínus 2400 a vyjde mi základ dane 3600 a z tejto sumy vyrátam daň, alebo neodratávam vyskuhový dôchodok a daň vypočítam zo sumy 6000? ďakujem
v tomto prípade má dôchodca nárok na nezdaniteľnú časť vo výške:
ročná nezdaniteľná čiastka (3559,30 eur) mínus jeho dôchodok (2400 eur) = nezdaniteľná čiastka, ktorú si uplatní v DP alebo prostretníctvom RZD
1 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ďakujem vám dievčatá, aj ja som to takto vedela, že príjem znížený o poistné poníži o rozdiel NČ a vyplateného dôchodku, a následne mu vyjde základ dane z ktorého sa vyráta daň

mala som tu jedného pána, ten ma tak zblbol, že už som ani sama nevedela ako to rátať, že vraj šiel rovno z daňového úradu a tam mu povedali, že príjem poníži o výsluhový dôchodok a následne z rozdielu vyráta daň a hádal sa so mnou či viem lepšie ako na dú, lenže už teraz dedukujem, že sa zrejme zle pochopil s daňovníčkou a následne doplietol aj mňa :-)))
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

ewita888 Pozri príspevok
veď dôležité je to, čo bude mať na potvrdení o príjme, načo si to komplikuješ..
áno, písal žiadosť, aby mu poslali papiere, lenže keď on ukončil zamestnanecký pomer k 30.12.2010, takže za rok 2011 nemal žiadny príjem zo zamestnania, okrem odstupného. Tak neviem, či mu to potvrdenie vôbec pošlú. Čo si myslíte?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ešte by som Vás poprosila o jednu radu ohľadom účtovania živnostníka, ktorý dostal dotáciu z UP. V podnikateľskom zámere má zoznam náradia, ktoré si má kúpiť z dotácie. Započítal si tam aj odvody do ZP a SP, ale nakoľko tie odvody zatiaľ neplatí (do ZP platí zaňho štát), tak sa mu nejaké tie euri zvýšia. Môže ich použiť na kúpu nejakého materiálu, aj keď ho nemá v zozname, alebo to bude musieť vrátiť?
A ak nakúpil nejaký materiál, ktorý nemal uvedený v podnik. zámere, tak to zaúčtujem normálne cez pokladňu, výdaj za materiál? Z dotácie to asi nemôžem uhradiť, lebo by to potom nesedelo so zoznamom vecí, ktoré si má zakúpiť. Či?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

i len jedno € vyplatené by som ako mzdárka po 15 02 zasielala potvrdenie pre bývalého ZC......
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prečo do 15.2.? On dostal odstupné niekedy koniec marca až apríl.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

do 15 2 po uplynutí roka môže požiadať u bývalého ZĽ o RZD, tak nemôže vedieť mzdárka, či je alebo nie je zamestnaný.....ak mu nič nepríde, nech si vyžiada potvrdenie, nakoľko určite zasielali (budú zasielať) ročné hlásenie na DU a bude tam uverejnené jeho RČ a sumu, kt. mu vyplatili......nestojí to za to, aby sa časť mzdy, alebo jeden z bývalých ZĽ neuviedol.....
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

a podľa Vás sa odstupné výsluhového dôchodcu neberie do príjmu pre potreby spracovania DP? A čo odstupné "normálnych" zamestnancov, berie sa do príjmu alebo nie? Vďaka.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
a podľa Vás sa odstupné výsluhového dôchodcu neberie do príjmu pre potreby spracovania DP? A čo odstupné "normálnych" zamestnancov, berie sa do príjmu alebo nie? Vďaka.
môj názor...
patrí odstupné podľa do § 3 ZDP (príjmy, kt. nie sú predmetom dane) alebo podľa § 9 ZDP oslobodené príjmy? jednoznačne nepatria.....

tak sa musí zdaniť a je súčasťou § 5 ZDP, príjem zo závislej činnosti a funkčných požitkov......
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže ak mal príjmy zo zahraničia (RAkúsko) zo závislej činnosti, tak k nim prirátam aj odstupné z bývalého zamestnania (vojak z povolania)? Dám to jednou sumou do tabuľky podľa § 5? Vďaka.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
a podľa Vás sa odstupné výsluhového dôchodcu neberie do príjmu pre potreby spracovania DP? A čo odstupné "normálnych" zamestnancov, berie sa do príjmu alebo nie? Vďaka.
nasla som k tejto problematike pekny clanok: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...ArticleId=7427
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, dávaš do jedného riadku....č.r.32 dp fo typ A
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mila123 Pozri príspevok
môj názor...
patrí odstupné podľa do § 3 ZDP (príjmy, kt. nie sú predmetom dane) alebo podľa § 9 ZDP oslobodené príjmy? jednoznačne nepatria.....

tak sa musí zdaniť a je súčasťou § 5 ZDP, príjem zo závislej činnosti a funkčných požitkov......
len v pripade, ked sa na odchodne nevztahuje oslobodenie podla §52
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes, doniesol ti rozhodnutie o priznani odchodneho? kolko rokov mal odsluzenych k 31.12.2003?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1Dara Pozri príspevok
mondes, doniesol ti rozhodnutie o priznani odchodneho? kolko rokov mal odsluzenych k 31.12.2003?
No rozhodnutie mi ešte nepriniesol, vraj posielal žiadosť, aby mu ho vydali, ale vravel, že vojakom bol od r. 1996.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ináč, v tom článku je to jasne napísané. Veľká vďaka.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
áno, písal žiadosť, aby mu poslali papiere, lenže keď on ukončil zamestnanecký pomer k 30.12.2010, takže za rok 2011 nemal žiadny príjem zo zamestnania, okrem odstupného. Tak neviem, či mu to potvrdenie vôbec pošlú. Čo si myslíte?
Ide o to kam posielal ziadost, lebo plat mu vyplacal prislusny financny urad a odchodne vyplacal Vojensky urad socialneho zabezpecenia. Podla clanku co som uviedla vyssie, ak by odchodne (alebo len jeho cast) podliehalo zdaneniu, tak mu VUSZ zrazi preddavok. Ak nema ine potvrdenie od VUSZ je dobre skontrolovat rozhodnutie o priznani odchodneho a porovnat s ciastkou, ktora mu dosla na ucet.

Ale ako som uviedla vyssie ... kedze mu bol priznany vysluhovy dochodok (ten sa priznava po 15 rokoch sluzby) je pravdepodobnost hraniciaca s istotou , ze k 31.12.2003 ma odsluzenych 5 rokov a teda na jeho odchodne sa vztahuje oslobodenie od dane z prijmov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať