Zavrieť

Porady

vypoved formou dohody podla paragrafu 60

zdravim.
mam jednu otazku ohladom vypovede zo zamestnania formou dohody podla paragrafu 60.
moja priatelka pracovala pre istu sro-cku, ktora prevadzkovala predajnu s oblecenim.
jedneho dna prisla sefka, ze predajnu rusia, koncia s podnikanim a hodila im na pult dohodu o skonceni pracovneho pomeru podla zakonnika prace paragraf 60.
kedze priatelka predtym nikde nepracovala, toto bolo jej prve zamestnanie, tak ani nikdy nedostala vypoved a nevedela co k tomu patri atd...
v tej dohode zamestnavatel podla mna zamerne neuviedol dovod, iba ze sa pracovny pomer konci k urcitemu datumu.
teraz som sa docital, ze pokial v tejto dohode nema uvedeny dovod, tak nema narok na odstupne, ale z toho znenia paragrafu 60 som trocha mimo.
pise sa tam ze
podľa ustanovenia § 60 ods. 2 Zákonníka práce (ZP) dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne a v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, len vtedy
a) ak to zamestnanec požaduje alebo
b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
kedze priatelka ako som uz pisal nikdy nedostala vypoved, nevedela presne co podpisuje a sefka na nich tlacila, ze to musia hned podpisat, lebo to potrebuje hned zaniest uctovnikovi. tak to podpisali a az teraz zistujeme co to ma byt.

nevztahuje sa k tejto dohode presne tento odsek hlavne pismeno b), kde sa pise o organizacnych dovodoch a povinnosti to uviest v dohode?

dakujem za vsetky rady!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matelkoxxl Pozri príspevok
nie pokial viem tak dostali iba ten jeden papier, tu dohodu o skonceni.
Ak priatelka chce odstupné, nezostáva ti nič iné, len si nájsť šikovného právnika. Na odstupné nárok má, len to treba preukázať. (výhodou je, že dohodu dali podpísať aj druhej pracovníčke).
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

tak pravnikov by sme mali, to by sa nejako poriesilo.
a ta druha kolegyna u nich pracovala viac ako 5 rokov pokial viem a tiez dostala iba tuto dohodu a ziadne odstupne a ked som dobre cital, tak ma narok este na vyssie ako priatelka, ktora tam bola asi rok a pol, nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matelkoxxl Pozri príspevok
tak pravnikov by sme mali, to by sa nejako poriesilo.
a ta druha kolegyna u nich pracovala viac ako 5 rokov pokial viem a tiez dostala iba tuto dohodu a ziadne odstupne a ked som dobre cital, tak ma narok este na vyssie ako priatelka, ktora tam bola asi rok a pol, nie?
http://www.porada.sk/t173559-zakonni...2011-a.html#76
trošku staršie znenie ZP, ale výška odstupného sa ani po novele nemenila, menili sa len podmienky nároku.
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

este mam dalsiu otazku ohladom dovolenky. teraz jej sefka povedala, ze ked je vo vypovednej lehote tak uz nema narok na celu dovolenku, ale len 1,5 dna ze vraj. a to tohto rocnu este necerpala, cize by mala mat narok na adekvatnu cast, co je za 3 mesiace cize 5 dni nie???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matelkoxxl Pozri príspevok
este mam dalsiu otazku ohladom dovolenky. teraz jej sefka povedala, ze ked je vo vypovednej lehote tak uz nema narok na celu dovolenku, ale len 1,5 dna ze vraj. a to tohto rocnu este necerpala, cize by mala mat narok na adekvatnu cast, co je za 3 mesiace cize 5 dni nie???
Uveď prosím ročný nárok, kedy končí pracovný pomer a či v roku 2012 odpracovala 60 dní (za odpracovaný deň sa považuje aj čerpanie dovolenky).
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

presne rocny narok neviem, pracovny pomer konci k 31.3.2012 a tych 60 dni ma byt pred podpisanim vypovede, alebo sa do toho berie aj vypovedna lehota???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matelkoxxl Pozri príspevok
presne rocny narok neviem, pracovny pomer konci k 31.3.2012 a tych 60 dni ma byt pred podpisanim vypovede, alebo sa do toho berie aj vypovedna lehota???
AK PP skončí týmto dátumom, všetky dni odpracuje, bude mať nárok na 3/12 z ročného nároku, takže 20,alebo 25/12x3.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

kolko má rokov priatelka? bola tento rok na PN?
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

na pn nebola a zavisi to aj od toho kolko ma rokov???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Samozrejme, že vek je dôležitý.
Ak má 33 rokov a viac, má nárok na 25 dní dovolenky ročne, ak má menej ako 33 rokov tak má aj menej dovolenky len 20 dní za rok. Ty chceš poradiť a pritom na cielene dávané otázky neodpovedáš.
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

ma 25 rokov.
cize zaver je aky? ma iba 1,5 dna dovolenky, alebo ma narok na adekvatnu cast, ako niekto pisal podla vzorca 20/12*3 ???
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

číže má nárok na 5 dní dovolenky..
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

takze sa moze s cistym svedomim branit? lebo zamestnavatel ju presviedcal, ze kedze je vo vypovednej dobe, tak uz na tu dovolenku narok nema... nie je na to nejaky zakon alebo co???
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nech sa spýta zamestnávateľa, podľa akého zákona jej toto tvrdí.. a určite taký zákon nikde nenájde..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matelkoxxl Pozri príspevok
ma 25 rokov.
cize zaver je aky? ma iba 1,5 dna dovolenky, alebo ma narok na adekvatnu cast, ako niekto pisal podla vzorca 20/12*3 ???
Áno, niekto napísal, ten niekto som bola ja. Podľa veku má nárok na 20/12x3. Do 33 rokov veku je základná výmera- nárok na 4 týždne dovolenky za rok.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ono je to vlastne tak, ze zatial narok na tuto dovolenku nema, lebo este neodpracovala 60 dni v tomto roku, ale ak nebude na PN tak do 31.3. 2012 jej taky narok vznikne.
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matelkoxxl Pozri príspevok
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...
NIe,, zle si čítal, písali sme, že ročný nárok na dovolenku, resp. jeho pomerná časť vzniká až po odpracovaní 60 dní. Teraz v tomto momente má nárok na dovolenku za odpracované dni, za každých 21 dní jednu dvanástinu z ročného nároku.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

matelkoxxl Pozri príspevok
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...
So suhlasom zamestnavatela moze zamestnanec cerpat aj dovolenku, na ktoru mu narok este nevznikol, ale je predpoklad, ze vznikne (do konca roka, pracovneho pomeru a pod.)
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

matelkoxxl Pozri príspevok
cize tu dovolenku si moze vybrat az po 60 odpracovanych dnoch? to je trocha blbe, kedze predpokladam, ze tych 60 dni bude mat niekedy akurat ku koncu marca, kedy uz prakticky konci prevadzka, cize nakoniec si ani nebude mat casu kedy vycerpat tu dovolenku...
nemusí ju čerpať, pri skončení PP jej ju preplatia..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať