Zavrieť

Porady

vypoved formou dohody podla paragrafu 60

zdravim.
mam jednu otazku ohladom vypovede zo zamestnania formou dohody podla paragrafu 60.
moja priatelka pracovala pre istu sro-cku, ktora prevadzkovala predajnu s oblecenim.
jedneho dna prisla sefka, ze predajnu rusia, koncia s podnikanim a hodila im na pult dohodu o skonceni pracovneho pomeru podla zakonnika prace paragraf 60.
kedze priatelka predtym nikde nepracovala, toto bolo jej prve zamestnanie, tak ani nikdy nedostala vypoved a nevedela co k tomu patri atd...
v tej dohode zamestnavatel podla mna zamerne neuviedol dovod, iba ze sa pracovny pomer konci k urcitemu datumu.
teraz som sa docital, ze pokial v tejto dohode nema uvedeny dovod, tak nema narok na odstupne, ale z toho znenia paragrafu 60 som trocha mimo.
pise sa tam ze
podľa ustanovenia § 60 ods. 2 Zákonníka práce (ZP) dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne a v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, len vtedy
a) ak to zamestnanec požaduje alebo
b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
kedze priatelka ako som uz pisal nikdy nedostala vypoved, nevedela presne co podpisuje a sefka na nich tlacila, ze to musia hned podpisat, lebo to potrebuje hned zaniest uctovnikovi. tak to podpisali a az teraz zistujeme co to ma byt.

nevztahuje sa k tejto dohode presne tento odsek hlavne pismeno b), kde sa pise o organizacnych dovodoch a povinnosti to uviest v dohode?

dakujem za vsetky rady!
Usporiadat
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

ziadna vypoved formou dohody neexistuje...
keby dostala vypoved podla § 63 odsek 1 pismeno a), tak by mala narok na odstupne, takto sa o to sama pripravila, ked podpisala dohodu o ukonceni PP
1 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Už tú dohodu podpísala, škoda. Na odstupné nemá nárok.
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

a zamestnavatel neporusil ZP, ked tam ten dovod neuviedol???
nejak nechapem tomu zneniu toho paragrafu, kedze sa tam pise, ze tam MUSI byt uvedeny dovod, ak je pracovny pomer skonceny z dovodu organizacnych zmien...
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

a este ako to je s nevycerpanou dovolenkou za minuly rok? ostalo jej asi 9 dni plus ma narok aj na nejake dni za tento rok, kedze pracovny pomer sa konci k 31.3.2012 ?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

matelkoxxl Pozri príspevok
a zamestnavatel neporusil ZP, ked tam ten dovod neuviedol???
nejak nechapem tomu zneniu toho paragrafu, kedze sa tam pise, ze tam MUSI byt uvedeny dovod, ak je pracovny pomer skonceny z dovodu organizacnych zmien...
mali si to zamestnanci žiadať tam dopísať.. ale podpísali dohodu o skončení bez uvedenia dôvodu, bohužial..
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

matelkoxxl Pozri príspevok
a este ako to je s nevycerpanou dovolenkou za minuly rok? ostalo jej asi 9 dni plus ma narok aj na nejake dni za tento rok, kedze pracovny pomer sa konci k 31.3.2012 ?
musí im ju preplatiť..
1 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

ale preplatit jej musi iba nevycerpanu minulorocnu, alebo ma narok aj na nejaku cast z tohorocnej???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matelkoxxl Pozri príspevok
a este ako to je s nevycerpanou dovolenkou za minuly rok? ostalo jej asi 9 dni plus ma narok aj na nejake dni za tento rok, kedze pracovny pomer sa konci k 31.3.2012 ?
Za tento rok ak nebude na PN jej vznikne nárok 3/12tiny z dovolenky tj. 5 dní.
A môže si tú dovolenku aj tú starú z minulého roka, vyčerpať ku dňu skončenia PP. Alebo ak to nestihne , tak by ju malla mať preplatenú.
2 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

cize uz nemoze nic s tou "dohodou" robit? spolu s nou dostala tuto "vyhodnu" ponuku aj druha zamestnankyna, ktora tam robila uz asi viac ako 5 rokov. nemohli by spolu nieco vymysliet a dat na sud, ze boli pod natlakom a z nevedomosti to podpisali?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pod akým nátlakom?
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

uz nemozu nic robit, su svojpravne, mali si poriadne precitat, co podpisuju
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

sorry, ale ako sa hovori, po vojne je uz kazdy general...
predsa nemoze mat kazdy obcan prestudovane vsetky zakony, aby vedel co kedy a jak presne ma robit...
tu dohodu si precitali, ale ked v zivote nic take nevideli, tak ako mali vediet, ci je na nej vsetko ako ma byt???
a sefka len nech to rychlo podpisu, lebo to potrebuje odniest uctovnicke ci komu, tak co mali robit???
nemali ani kedy si pozistovat co tam ma byt a ako ma vyzerat ta akoze "dohoda", kedze to vobec necakali a bolo to z dna na den.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

vitaj na slovensku... takto šetria zamestnávatelia odstupné na zamestnancoch...
a ak tam priateľka mala napísané, že pracovný pomer končí 31.3.2012... tak mala povedať, že nech to zanesie účtovníčke zajtra, že má na to dosť času až dva mesiace a niečo, že si to potrebuje premyslieť, poradiť s priateľom a potom sa dohadovať... a najmä ak sa jedná o prvý pracovný pomer...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matelkoxxl Pozri príspevok
cize uz nemoze nic s tou "dohodou" robit? spolu s nou dostala tuto "vyhodnu" ponuku aj druha zamestnankyna, ktora tam robila uz asi viac ako 5 rokov. nemohli by spolu nieco vymysliet a dat na sud, ze boli pod natlakom a z nevedomosti to podpisali?
nevedomosť neospravedlňuje, ten nátlak vedia preukázať ? Resp. aspoň doplnenie dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zaniká prevádzka k 31.3.?
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

ano, rusia prevadzku, pokial viem sefka konci s podnikanim, mali len tento jeden butik.
ako by mali vediet ten natlak dokazat? ich slovo proti jej, inac neviem...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matelkoxxl Pozri príspevok
ano, rusia prevadzku, pokial viem sefka konci s podnikanim, mali len tento jeden butik.
ako by mali vediet ten natlak dokazat? ich slovo proti jej, inac neviem...
Myslím, že v tomto prípade by pri dobrom právnikovi dosiahla doplnenie dôvodu skončenia pracovného pomeru a vznik nároku na odstupné. Ke´dže neide o výpoveď, tie dva mesiace vopred sa nepovažujú za plynutie výpovednej doby.
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

no ved o to mi islo cely cas, ze ci sefka nebola povinna napisat tam aj dovod, kedze z toho paragrafu mi to tak vyplynulo, ze zamestnavatel musi uviest dovod podla toho pismena b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matelkoxxl Pozri príspevok
no ved o to mi islo cely cas, ze ci sefka nebola povinna napisat tam aj dovod, kedze z toho paragrafu mi to tak vyplynulo, ze zamestnavatel musi uviest dovod podla toho pismena b) ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien, t.j. podľa dôvodu špecifikovaného v ust. § 63 ods. 1 písm. b) ZP.
Pokial zamestnanec na tom netrval - nebola. Len ak sa dodatočne preukáže, že dôvod bol § 63 odst.l písm.b), myslím, že spor na súde by prehrala. Nárok na odstupné by vznikol. (v čase podpisovania dohody prevádzka zrušená nebola).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ešte ma napadla jedna vec - ale to by už bola veľká "vychcenosť" zamestnávateľa. Nedal pracovníčkam podpísať prevzatie výpovede a potom dohodu o skončení prac.pomeru po skončení výpovednej doby ?
Naposledy upravil veronikasad : 28.01.12 at 07:46
0 0
matelkoxxl matelkoxxl

matelkoxxl je offline (nepripojený) matelkoxxl

nie pokial viem tak dostali iba ten jeden papier, tu dohodu o skonceni.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať