Zavrieť

Porady

Príspevok na benzín pre zťp

Zdravím poraďaci
Mam taký problém. Už asi 10 rokov chodievam s otcom pravidelne minimálne raz za mesiac k lekárom. Srdciar, ortopéd, všeobecný, očný, krčný a neviem kde všade ešte. Minulý rok som sa rozhodol, že podám žiadosť o príspevok na benzín, keďže už náklady na samotné lieky su dosť vysoke.Dnes som sa dozvedel, že môj bezvládny otec na tento prispevok nema narok. Inymi slovami je schopny chodit k lekarom sam autobusom/byva na dedine/. Je na 90% hluchy, na jedno oko nevidi vobec, bez palice sa nepohne, a navyse ma problemy s unikom stolice. Ako ma taký clovek cestovat autobusom pol hodiny do mesta,dostat sa k lekarovi a cakat na autobus spat ?SAM? Od znamej som sa dozvedel ze to bolo kvoli ortopedovi, ktory otcovi napisal 40% postihnutie...Co mam robit? mate niekto s týmto postupom skusenosti? Je naozaj nas zdravotny system natolko skorumpovaný, že keď nedám do vrecka lekárovi peniaze tak sa prispevku nedočkám?
Dakujem za vaše postrehy
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
robrox_flash Pozri príspevok
Zdravím poraďaci
Mam taký problém. Už asi 10 rokov chodievam s otcom pravidelne minimálne raz za mesiac k lekárom. Srdciar, ortopéd, všeobecný, očný, krčný a neviem kde všade ešte. Minulý rok som sa rozhodol, že podám žiadosť o príspevok na benzín, keďže už náklady na samotné lieky su dosť vysoke.Dnes som sa dozvedel, že môj bezvládny otec na tento prispevok nema narok. Inymi slovami je schopny chodit k lekarom sam autobusom/byva na dedine/. Je na 90% hluchy, na jedno oko nevidi vobec, bez palice sa nepohne, a navyse ma problemy s unikom stolice. Ako ma taký clovek cestovat autobusom pol hodiny do mesta,dostat sa k lekarovi a cakat na autobus spat ?SAM? Od znamej som sa dozvedel ze to bolo kvoli ortopedovi, ktory otcovi napisal 40% postihnutie...Co mam robit? mate niekto s týmto postupom skusenosti? Je naozaj nas zdravotny system natolko skorumpovaný, že keď nedám do vrecka lekárovi peniaze tak sa prispevku nedočkám?
Dakujem za vaše postrehy
Tak moment ......od známej ????
...a Ty si kde bol ??
...alebo kto dostal vyjadrenie od lekára ....

...a vôbec , nejak mi uniká podstata .......totiž , kde ste/si dával ( ak vôbec ) žiadosť o príspevok ........????

Lebo na základe jedného lekára , jednej diagnózy sa celkový zdravotný stav totiž nehodnotí !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ono to obnáša pobehať po všetkých lekároch a vypýtať si zdravotné správy , ktoré nesmú byť staršie ako 6 mesiacov ...
Na základe týchto potom obvoďák zosumarizuje celkový elaborát - žiadosť a táto putuje na príslušné oddelenie posudkových činností a oddelenie peňažných príspevkov na kompenzáciu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu....

Celá problematika je bližšie uvedená ...napríklad aj tu ( staršieho dáta , ale pointa tam je .....nechce sa mi hľadať nové znenie )

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=4115&LngID=0

Čiže najprv musí mať otec preukaz TZP a až potom tie kopenzácie si žiadať ...
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
robrox_flash robrox_flash

robrox_flash je offline (nepripojený) robrox_flash

Samozrejme ze vyjadrenie dostal on.A taktiez sme pochodili viac lekarov. Na rtg sme boli a pod. ...Vravim ze pravdepodobne to nebolo schvalene kvoli tomu, ze ten ortoped tam napisal "malo percent". Urcite musi byt ztp aby mohol dostavat ten prispevok?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

robrox_flash Pozri príspevok
Samozrejme ze vyjadrenie dostal on.A taktiez sme pochodili viac lekarov. Na rtg sme boli a pod. ...Vravim ze pravdepodobne to nebolo schvalene kvoli tomu, ze ten ortoped tam napisal "malo percent". Urcite musi byt ztp aby mohol dostavat ten prispevok?
Príspevok "na benzín" je jednou z kompenzácií ZŤP osoby. Presnejšie "Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky motorového vozidla".
Pozri tu - čo a ako nie je to len tak - je to štátna dávka, treba spĺňať podmienky ..
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447/znenie-20110701
vieš, lepšie je si naštudovať, zistíš aj aké percentá prichádzajú do úvahy (v prílohe) - a až potom žiadať
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Je tam myslim podmienka v kompl.lek. posudku priznana individualna preprava. Inak ju nedostanes.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
robrox_flash Pozri príspevok
Samozrejme ze vyjadrenie dostal on.A taktiez sme pochodili viac lekarov. Na rtg sme boli a pod. ...Vravim ze pravdepodobne to nebolo schvalene kvoli tomu, ze ten ortoped tam napisal "malo percent". Urcite musi byt ztp aby mohol dostavat ten prispevok?
...ej bratu ( sorry za familiárnosť ) ....bez toho si ani neprtkneš ....

...jeden nosím v peňaženke ...

...na základe toho potom môžeš aj iné výhody mať ...samozrejme podľa určených kritérií ....
0 0
robrox_flash robrox_flash

robrox_flash je offline (nepripojený) robrox_flash

Dakujem za postrehy.
Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím príslušný orgán vyhotoví preukaz, ak z právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo z právoplatného rozhodnutia o preukaze vyplýva, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.





Na zaklade toho co je cervenym si myslim ze ten kto ziada o prispevok nemusi mat ZTP preukaz. Ci ako to je podla vas?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Musi mat ten preukaz, lebo on -ten preukaz je dokazom toho, ze bol posudeny posudkovym lekarom UPSVaR a ten rozhodol, ze je ZTP. A az ten preukaz bude mat, az potom moze ziadat kompenzacie.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

robrox_flash Pozri príspevok
Dakujem za postrehy.
Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím príslušný orgán vyhotoví preukaz, ak z právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo z právoplatného rozhodnutia o preukaze vyplýva, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.

Na zaklade toho co je cervenym si myslim ze ten kto ziada o prispevok nemusi mat ZTP preukaz. Ci ako to je podla vas?
prečítal si si niečo z toho, čo sme ti priložili Preukaz je vlastne "najľahšie získateľná kompenzácia" - majú ho všetci, niektorí aj iné kompenzácie (podľa posudku).
nemusí ho mať dopredu .. v podstate na základe posudku rozhodnú, akú kompenzáciu priznajú.
Naposledy upravil Katy a R : 01.02.12 at 21:46
0 0
mmmm1 mmmm1

mmmm1 je offline (nepripojený) mmmm1

odpovedám ti na tvoju poslednú otázku, na ktorú si si vlastne odpovedal aj sám : ÁNO.
0 0
robrox_flash robrox_flash

robrox_flash je offline (nepripojený) robrox_flash

takze ono to je vlastne takto. Ak ziadam o kompenzaciu a nemam ztp preukaz, kompenzacia mi moze byt uznana a zaroven s nou aj narok na preukaz.Cize DA sa ziadat aj bez preukazu...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lenže najskôr treba lekársky posudok a zistenie miery funkčnej poruchy - to všetko nájdeš v priloženom zákone !! (aj riešenie)
Nuž ale ak je to takto
(15) Ak je miera funkčnej poruchy fyzickej osoby menej ako 50 %, lekársky posudok obsahuje len mieru funkčnej poruchy, vyjadrenie, že nejde o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a odôvodnenie tohto vyjadrenia.
- tak potom ... skrátka kompenzácie sú pre ŤZP osoby!
Podotýkam, že UPSVaR má svojich posudkových lekárov - a oni posudzujú podľa toho, čo dostanú!! Ak o všetkých diagnózach nevedia - tak potom ani nezoberú do úvahy. Prečo ti asi píšem, že sa treba na to náležite pripraviť a všetko vydokladovať, zdôvodniť, preštudovať prílohu .. (a nie že: "od známej som sa dozvedel, že ortoped ..") A aj odvolať sa dá (len aby to aj malo význam!)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katy a R Pozri príspevok
prečítal si si niečo z toho, čo sme ti priložili Preukaz je vlastne "najľahšie získateľná kompenzácia" - majú ho všetci, niektorí aj iné kompenzácie (podľa posudku).
nemusí ho mať dopredu .. v podstate na základe posudku rozhodnú, akú kompenzáciu priznajú.
...nečítal veru ....nečítal ...
robrox_flash Pozri príspevok
takze ono to je vlastne takto. Ak ziadam o kompenzaciu a nemam ztp preukaz, kompenzacia mi moze byt uznana a zaroven s nou aj narok na preukaz.Cize DA sa ziadat aj bez preukazu...
TRT sa dá .........šak to už chopok ..........respektíve , akože požiadaš , no lajstrá budú rýchlejšie do koša zmetené ako keď cunami na japonské pobrežie dorazí ....

Ono je ešte aj eventualita ...
Preukaz ZTP dostaneš no nárok na tú - ktorú kompenzáciu nemusíš dostať .....

Príklad :
Osobne mám ZTP , som diabetik ....
Mohol by som požiadať o kompenzáciu na diétne stravovanie , no zákon vraví , že tento príspevok môže dostať len ten , kto má príjem do tých cca 330 € (??) ...
Keďže ten môj príjem je vyšší , tak ma ani vo sne nanapadlo podávať si žiadosť .....

....ale ja som si zákon onehdá poriadne preštudoval ......
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ja som preukaz ZŤP a príspevok na benzín vybavovala pre otca. Podarilo sa mi to vybaviť až do úspešného konca už 3 mesiace dostáva mesačne 33,- EUR. Môj názor je taký, že sa netreba dať odradiť pracovníčkami, ktoré pracujú s týmito kompenzáciámi, nie sú tam ako poradkyne ale ako odpudzovačky, zrejme sa boja, aby nemali oštaru s nejakým ďalším spisom, až na pár výnimiek. Mne neskôr jedna z tých ochotnejších poradila, že najskôr urobiť preukaz ZŤP a až potom kompenzáciu.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Najskor musi ist ziadost, s lekarskymi spravami, odporucanim praktickeho lekara, na to posudkar UPSVaR posudi zdravotny stav a napise komplexny lekarsky posudok s mierou postihu v %.
Ak je vyssi, ako 50%- vtedy je narok na preukaz TZP a na podanie ziadosti o kompenzacie.
Nerozumiem problemu vybavenia si preukazu TZP.
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

"Polopatisticky" by som poradila - najprv zájsť na Úrad práce, soc. vecí a rodiny, odd. kompenzácií , tam povedať o čo by sme chceli požiadať, oni dajú príslušné papiere,hlavne na posudok od obvodného lekára (ktorý vypracuje správu na základe posudkov odborných lekárov - nutné!, treba si to vybehať/ ktoré musí vrátiť a potom posudkový lekár ÚPRS posúdi, či preukaz ZTP, prípadne kompenzácia, o ktorú sa žiada patrí, alebo nie, podľa % postihnutia, ako to bolo písané vyššie. Pravda je, že sa nikde netreba dať odradiť, ja som sa na rozdiel od Mirizi, stretla s ochotnými pracovníčkami na UPRS, naopak obvodná ma chcela presvčiť, že mamka podľa diagnóz nemá nárok, a UPRS jej kompenzáciu priznali.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

buchač Pozri príspevok
Príklad :
Osobne mám ZTP , som diabetik ....
Mohol by som požiadať o kompenzáciu na diétne stravovanie , no zákon vraví , že tento príspevok môže dostať len ten , kto má príjem do tých cca 330 € (??) ...
Keďže ten môj príjem je vyšší , tak ma ani vo sne nanapadlo podávať si žiadosť .....

....ale ja som si zákon onehdá poriadne preštudoval ......
TRRRRT makový Buchy,
zákon hovorí, že príjem teba a s tebou spoločne posudzovaných osôb ( manželka, nezletilé deti ) nesmie presiahnuť 3 násobok životného minima na dospelú osobu.
Kedže životné minimum je 189,83 eur , tak 3x 189,83 = 569,49 eur.
Takže ak sa nemýlim, ty svoje dcéry už máš zaopatrené .. a budem rátať len teba a tvoju polovičku nežnejšiu.

Tak ak váš priemerný mesačný príjem je do výšky 2 x 569,49 = 1138,98 eur tak nárok na príspevok na stravovanie ti vznikne .
1 0
VladoG VladoG

VladoG je offline (nepripojený) VladoG

Skutočná pravda!
Príspevok na prevádzku motorového vozidla sa priznáva občanom ZŤP /vybavuje sa na príslušnom UPSVAR/, kde spolu si spolu so žiadosťou o prehodnotenie zdravotného stavu súčasne požiadate aj o horeuvedenú kompenzáciu. V prípade, že Váš zdravotný stav "vyhovie" poškodeniam o viac ako 50% a súčasne máte v posudku napísané, že Ste osoba odkázaná na individuálnu dopravu môže takýto občan dostať horeuvedený príspevok ak je zamestnaný a nemá viac ako 65 rokov.ďalšou žiadosťou až po tomto vybavovaní je žiadosť o parkovací preukaz
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Xanti Pozri príspevok
TRRRRT makový Buchy,
zákon hovorí, že príjem teba a s tebou spoločne posudzovaných osôb ( manželka, nezletilé deti ) nesmie presiahnuť 3 násobok životného minima na dospelú osobu.
Kedže životné minimum je 189,83 eur , tak 3x 189,83 = 569,49 eur.
Takže ak sa nemýlim, ty svoje dcéry už máš zaopatrené .. a budem rátať len teba a tvoju polovičku nežnejšiu.

Tak ak váš priemerný mesačný príjem je do výšky 2 x 569,49 = 1138,98 eur tak nárok na príspevok na stravovanie ti vznikne .
...hm ....ja viem však ale niečo inééé ....

Sumy životného minima

V roku 2011 sa sumy životného minima zvyšujú o 2,14 %. Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú sa považuje suma alebo úhrn súm:

189,83 EUR mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,

132,42 EUR mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,

86,65 EUR mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Modelové situácie

Životné minimum jednotlivca, t.j. plnoletej fyzickej osoby predstavuje sumu 189,83 EUR mesačne.

Životné minimum jednotlivca, t.j. plnoletej fyzickej osoby, s jedným nezaopatreným dieťaťom predstavuje sumu 276,48 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR a 86,65 EUR).

Životné minimum dvojice bez detí predstavuje sumu 322,25 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR a 132,42 EUR).

Životné minimum dvojice s jedným nezaopatreným dieťaťom predstavuje sumu 408,90 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR, 132,42 EUR a 86,65 EUR).

Životné minimum dvojice s tromi nezaopatrenými deťmi predstavuje sumu 582,20 EUR mesačne (vypočíta sa ako súčet súm 189,83 EUR, 132,42 EUR, 86,65 EUR, 86,65 EUR a 86,65 EUR).
http://babetko.rodinka.sk/peniaze-a-...-minimum-2011/

...tú sumu , čo Ty spomínaš ........si vieš predstaviť , že koľko diabetikov by dostávalo príspevok .....UPSVR veľmi dobre vie , čo činí .....
Tých 1138,98 € nezarába len tak hocikto , aj vo dvojici sa majú čo poniektorí čo oháňať ....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

buchač Pozri príspevok
...hm ....ja viem však ale niečo inééé ....


http://babetko.rodinka.sk/peniaze-a-...-minimum-2011/

...tú sumu , čo Ty spomínaš ........si vieš predstaviť , že koľko diabetikov by dostávalo príspevok .....UPSVR veľmi dobre vie , čo činí .....
Tých 1138,98 € nezarába len tak hocikto , aj vo dvojici sa majú čo poniektorí čo oháňať ....
Buchyyyy
a dalši TRRRRRRRRRRRRT makový

Nečítaš správne stránky :
- Nemožno poskytnúť, ak príjem fyzickej osoby s ŤZP je vyšší ako 3-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
- Nemožno poskytnúť, ak hodnota majetku, ktorý fyzická osoba s ŤZP vlastní, presahuje 39 833 Eur.
toto je výcuc z Prehľad podmienok poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu strana 14 z 19 tich, a ver mi abo nie, ale môj príjem za mesiac je vyšší ako 189,83 eur a príspevok takého to druhu mám.
Teba sa týka toto

- Výška PP na KZV na diétne stravovanie je mesačne:

b) 9,28 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pre choroby a poruchy uvedené v prílohe č. 5 v druhej skupine,
Komplexnejšie info nájdeš tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...?page_id=13079 a aj žiadosti Buchy

A ver mi diabetici tieto príspevky dostávajú.
Naposledy upravil Xanti : 02.02.12 at 14:24
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A Buchy,
aby si si nemyslel, tak do tej sumy 39 833 Eur sa nezahrňa byt, lebo slúži na trvalé bývanie resp. dom.
A kedže vieme o chalúpke tvojej, a tá má dajme tomu hodnotu 50000 e, tak tvoj podiel kedže patrí do BSM je z chalúpky pr. 25000 e a splnaš podmienky .

Ver mi a keby máš ešte napr. jednu dcéru nezaopatrenú tak príjem u 3 ludí v domácnosti nesmie presiahnuť 3x569,49 tj 1708,47 eur.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať