Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Marcelka V Pozri príspevok
Uplatňuje si 40% paušál, ale v účtovníctve som ID -VOZDku 21.12.2012
záväzky, pohľadávky, majetok doriešený je?
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Ano ma len 3FA príjem2100€ viac nič a dlžoby v ZP
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Marcelka V Pozri príspevok
Ano ma len 3FA príjem2100€ viac nič a dlžoby v ZP
môžeš (ale nemusíš) mu odpočítať aj tie záväzky v ZP, uvedieš ich aj na str. 3 DP (raz ich zaplatiť bude musieť)......
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Marcelka V Pozri príspevok
Uplatňuje si 40% paušál, ale v účtovníctve som ID -VOZDku 21.12.2012
dievčence sorry, keď je paušál pri skončení zarátam všetky príjmy aj neuhradené, ak sú zásoby pripočítam na to sa nahodí paušál + zaplatené odvody v čase do ukončenia, myslím, že žiadne iné náklady tam už nedá ani odvody, keď nie sú fyzicky zaplatené v čase ukončenia.
ak sa mýlim opravte ma ďakujem
Naposledy upravil Anik : 13.02.13 at 19:35
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Anik Pozri príspevok
dievčence sorry, keď je paušál pri skončení zarátam všetky príjmy aj neuhradené, ak sú zásoby pripočítam na to sa nahodí paušál + zaplatené odvody v čase do ukončenia, myslím, že žiadne iné náklady tam už nedá ani odvody, keď nie sú fyzicky zaplatené v čase ukončenia.
ak sa mýlim opravte ma ďakujem
nie je to nahodou takto:
pohladavky uhradene po zruseni zivnosti sa pripocitaju k zakladu dane...
uhradene do zrusenie sa urobi pausal, neuhradene sa cele pripocitaju k ZD...aj zasoby...



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Naposledy upravil Sarlotka : 13.02.13 at 19:49 Dôvod: doplnenie citacie zakona
2 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Tak ako to mám urobiť?Paušál mi je jasné,to ma do 02.03.2012 príjmi uhradené.ZP zaplatil 21.12.2012 -127€kde ich mám v DP napísať?
0 0
heňa36 heňa36

heňa36 je offline (nepripojený) heňa36

Neviem, či chápem správne, ale na internete som si našla, že ak automobil splácame, nedá sa prerušiť daňový odpis. Automobil je v evidencii od júna 2011 a splácame ho formou úveru. Tento rok však manžel nemal veľa zarobené a tak by som chcela vedieť, či by tento odpis mohol prerušiť a ak áno, či ho môžem potom normálne ďalej odpisovať, alebo o tento daňový odpis príde ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

heňa36 Pozri príspevok
Neviem, či chápem správne, ale na internete som si našla, že ak automobil splácame, nedá sa prerušiť daňový odpis. Automobil je v evidencii od júna 2011 a splácame ho formou úveru. Tento rok však manžel nemal veľa zarobené a tak by som chcela vedieť, či by tento odpis mohol prerušiť a ak áno, či ho môžem potom normálne ďalej odpisovať, alebo o tento daňový odpis príde ?
Môžete odpisovanie prerušiť. Prerušiť sa nedá len pri obstaraní formou fin. lízingu.
0 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
Prosím vie mi niekto potvrdiť správnosť postupnosti pri účtovaní SF, podnikateľ už nezamestnáva žiadnych ZC , zostal mu nevyčerpaný SF.
1.K 31.12.2012 som spravila výber zo SF - Zostatok 0
2. Zostatok SF cez ID - Ostatné ZP
3. Celá čiastka SF sa odčíta od Záväzkov
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

dámy a páni
ešte raz prosím mrknúť na príspevky 325 a 326
nie som si istá aj keď u Šarlotky je tá citácia aj s § - rada by som jej dala bodík ak má pravdu, ale hlavne rada by som si bola istá ak by sa náhodou niekto pýtal, aby som bola v obraze. Vedieť čítať premňa neznamená, že aj rozumiem presne čo čítam aj keď sa to tu poctivo učím a už sa to trochu zlepšuje zas som natrafila na niečo k čomu potrebujem sedliacke vysvetlenie - systém lopata.
Za pochopenie a reakciu ďakujem nakoľko som sa stretla s rôznymi názormi
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Dobrý deň prajem, učím sa JU nakoľko som doteraz účtoval len v PU, potrebujem si ujasniť následovné:
Podľa postupov účtovania je nákup zásob VOZD, pričom jeho vyskladnenie nemá žiadny vplyv na ZD, je to len evidencia, resp. sledujem to v pomocných knihách ??
Znamená to teda, že ak si živnostník na konci roka kúpi zásoby za 5000,- € aby ponížil ZD, je to v poriadku,aj keď k vyskladneniu dôjde až v následujúcom roku ?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
áno, v tomto je rozdiel oproti PÚ. V JÚ účtuješ príjmy a výnosy v čase ich ÚHRADY.
Takže a nakúpi tovar za 5000,- ide rovných 5000 do výdavkov.
Ak ich v ďalšom roku predá, tak príjem z predaja ide v nasledujúcom roku.
1 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

V tom prípade, ak to bude účtovná jednotka zneužívať a kupovať viac zásob ako je potrebné len aby ponížila zisk, prejaví sa to až pri zrušení živnosti a to tak, že stav zásob bude položka zvyšujúca základ dane, správe ?
1 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím o radu. Zadávala som túto otázku už do dvoch tém, no nestretla som sa s reakciou. Tak to skúšam ešte raz tu.

SZČO má prenajatý priestor vrátane priľahlej záhrady. K prevádzke dal urobiť detské ihrisko vrátane úpravy terénu. Má dve faktúry - jednu na úpravu terénu (900 € bez DPH) , druhú na výstavbu detského ihriska (1235 € bez DPH).
Ako to mám zaúčtovať? Podotýkam, že k tej faktúre na výstavbu ihriska nemá priložený dodací list ale som si istá že sa skladá minimálne zo 3-4 ks preliezok. Celková hodnota preliezok je 1235 a keďže nie je dodací list s cenami tak ich nemôžem zaradiť jednotlivo. Prosím poraďte mi ako to zaúčtovať.
Možno som to napísala nezrozumiteľne, ale už sa neviem z toho vymotať. Už týždeň hľadám a čítam ako by sa to dalo ale neviem.

Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kn-alka Pozri príspevok
áno, v tomto je rozdiel oproti PÚ. V JÚ účtuješ príjmy a výnosy v čase ich ÚHRADY.
Takže a nakúpi tovar za 5000,- ide rovných 5000 do výdavkov.
Ak ich v ďalšom roku predá, tak príjem z predaja ide v nasledujúcom roku.
Ja len poopravím príjmy a výdavky ....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tunco Pozri príspevok
V tom prípade, ak to bude účtovná jednotka zneužívať a kupovať viac zásob ako je potrebné len aby ponížila zisk, prejaví sa to až pri zrušení živnosti a to tak, že stav zásob bude položka zvyšujúca základ dane, správe ?
Umelo navyšované zásoby sa niekde odzrkadliť musia .
Mala som raz u klienta daňovú kontrolu na DPH ......a zdvihli prst ....že sa im zdá, že sa navyšujú zásoby na sklade.Klient sa musel k tomu vyjadriť .
0 0
alohamercy alohamercy

alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

zaplatené poistné za 12/2012 v decembri sa taktiež dáva do výdavkov za rok 2012?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
Ak bolo uhradené v decembri, tak áno.
2 0
alohamercy alohamercy

alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

SZČo elektrikár si nakúpil náradie potrebné na prevádzkovanie živnosti - skrutkovače, nožíky, rebrík a pod. Cena je nižšia ako 1700 eur. V JU sa to účtuje ako nákup mat resp. prevádzková réžia?
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Ahojte, chcem sa spýtať ako správne nahadzovať odoslané a prijaté FA, ked je na nich aj tovar, aj výrobky, program alfa ponúka možnosť : výdavok za tovar alebo výdavok za materiál, mám tú jednu FA rozdeliť? Lebo potom nám nesedí sklad.A tiež pri odoslaných fa, rozdeliť jednu fa na to čo je výrobok a to čo je tovar?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať