Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
olka818 olka818

olka818 je offline (nepripojený) olka818

Dobrý večer,
chcela by som Vás poprosiť o radu, ako zaúčtovať jednoduchom účtovníctve daň.stratu, aby som ju mohla použiť napríklad budúci rok? Teda, ak sa niečo také účtuje. alebo stačí len daň.priznanie?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Stratu si umoruješ len v daňovom priznaní, neúčtuješ o nej v JU
0 0
olka818 olka818

olka818 je offline (nepripojený) olka818

Ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Mám ešte otázočku, pátrala som po jednej neuhradenej faktúre v roku 2011. Volala som do spoločnosti kde mi povedali, že faktúra bola kompenzovaná s preplatkom, ktorý tam vznikol v roku 2010. Ako mám tú faktúru teraz zlikvidovať a či ju môžem dať do uznaných výdavkov roku 2011. ďakujem
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

posúvam
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Farks Pozri príspevok
Mám ešte otázočku, pátrala som po jednej neuhradenej faktúre v roku 2011. Volala som do spoločnosti kde mi povedali, že faktúra bola kompenzovaná s preplatkom, ktorý tam vznikol v roku 2010. Ako mám tú faktúru teraz zlikvidovať a či ju môžem dať do uznaných výdavkov roku 2011. ďakujem
Fa uhradíš preplatkom. AJ kompenzovanú faktúru môžeš zahrnúť do výdavkov.
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem si len overiť.
SZČO rozpredal zariadenie predajne, predal vitríny, stoly, neboli odpisované, príjmy za ich predaj mám dať do ostatných zdaň. príjmov? Prerušil živnosť od 23.5.11 a bola prerušená aj k 31.12.11. Všetky pohľadávky a záväzky má vysporiadané. Dočítala som sa, že pri prerušení postupovať ako keby ukončil činnosť. No neviem čo z BÚ, zrušil ho až v 7/11. Účtujem o ňom do toho 23.5.11, no k tomu dátumu je tam zostatok 35,73 Eur. Je to správny postup, že takýto zostatok bude vo výkaze? Vo výkazoch mám písať obdobie 01/11 - 5/11? Ďakujem.
Podľa tohto, § 16 Zákona o účtovníctve: (6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti, na výkazy píšem 01-05/2011? Pomôžete mi aj s ostatnými? Ďakujem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ahojte.Prosím Vás,keď podnikateľ ukončuje v r.2011 živnosť,na bank.výpise mu ostávajú peniaze-len on mi dal výpis iba do 2/2011,a zivnost ukončil az v 9/2011
tazko sa s nim skontaktovať
mám nechať na bankovom účte zostatok k 2/2011?
(aj ked to pravdepodobne dobre nebude..
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Uzávierku robíte ku dňu skončenia podnikania a na výkazy napíšete 01 - 05.
Do výkazov píšete skutočné stavy ku dňu uzávierky, t.j. nemusia byť nulové.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
Ahojte.Prosím Vás,keď podnikateľ ukončuje v r.2011 živnosť,na bank.výpise mu ostávajú peniaze-len on mi dal výpis iba do 2/2011,a zivnost ukončil az v 9/2011
tazko sa s nim skontaktovať
mám nechať na bankovom účte zostatok k 2/2011?
(aj ked to pravdepodobne dobre nebude..
Čo ak na chýbajúcich BV sú dôležité príjmy ? Čo potom ?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

dik,skúsime to doriešiť nech ich pohladá
ale záväzky a pohľadávky musia byť nulové?
vyriešime to k poslednému dňu podnikania-cez uzávierkové operácie,áno?
podnikateľ má aj dosť nedoplatkov voči daňovému úradu+zdravotka+sociálka-takže to dám cez ID uzávierk.účt.operácie - dane-nedaňový výdavok,a odvody - cez odvody do fondov (aj ked ich neuhradil,ale treba to takto vyriešiť,však? )
dakujem moc
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, len pre kontrolu, poradíte? SZČO vedie JU, omylom uhradila 2x došlú faktúru za prepravu, no peniaze jej do 31.12.11 nevrátili. Daný preplatok je VNZD? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

seda Pozri príspevok
Dobrý večer, len pre kontrolu, poradíte? SZČO vedie JU, omylom uhradila 2x došlú faktúru za prepravu, no peniaze jej do 31.12.11 nevrátili. Daný preplatok je VNZD? Ďakujem.
jasne
1 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Zita5 Pozri príspevok
Čo ak na chýbajúcich BV sú dôležité príjmy ? Čo potom ?
faktúry mám zaúčtované všetky-aj uhradené
no super,dnes je posledný den,a on mi POSLAL iba 1 výpis
takze to musím dorobit len z toho čo mám
a teda cez uzávierkové operácie to ale treba doriešiť-teda uhradiť cez ID dane,a odvody,rozumiem tomu správne prosím?dik moc vopred
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

tibor1000 Pozri príspevok
faktúry mám zaúčtované všetky-aj uhradené
no super,dnes je posledný den,a on mi POSLAL iba 1 výpis
takze to musím dorobit len z toho čo mám
a teda cez uzávierkové operácie to ale treba doriešiť-teda uhradiť cez ID dane,a odvody,rozumiem tomu správne prosím?dik moc vopred
ja by som podala dnes na DU oznámenie o predĺžení termínu na podanie DP do 30.6.2012, zohnala všetky chýbajúce výpisy resp. iné doklady a v kľude spracovala DP
1 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím napísať čo ovplyvňuje v účtovníctve - JÚ výška majetku napísaného na firme?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

napr. druh majetku, cena majetku....ma napadá...i keď neviem kam mieriš so svojou otázkou.....
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

možno na výkaz o majetku a záväzkoch -
tam potom pohľadávky, ceniny, pokladnica, bankový účet, zásoby
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Mila123 Pozri príspevok
napr. druh majetku, cena majetku....ma napadá...i keď neviem kam mieriš so svojou otázkou.....
Ďakujem za odpoveď, mala som na mysli, ako to ovplyvňuje daňové priznanie. Daň sa platí z príjmu ale či treba niečo odvádzať aj z majetku keď je uvedený, alebo sa tým sleduje len čo všetko má firma na stave majetku, či treba napr zahŕňať do krátkodobého majetku aj iPod za 90 eur od Orange? Ale pokiaľ sa k nemu budú účtovať aj výdavky tak asi áno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať