Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
No urob ako chceš..ja to robím tak, ako som napísala. Len neviem čo to urobí v prípade, že by som chcela niekedy prečíslovať výdavkové doklady.
0 0
david183 david183

david183 je offline (nepripojený) david183

a este sa chcem opytat,ako je to potom s tou uhradou zavazkov. po kazdom vydavku, dam "uhrad fakturu" , ale aj tak mi tam vyskakuje niektore ruzove - nevysp.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja by som nešpekulovala s jedným číslom VPD na oba účtovné prípady , lebo fakt je ten...že sa môže stať , že dáte prečíslovať doklady a zrazu nastane problém .Ja by som tomu priradila riadne 2 výdavkové doklady so samostatným číslom VPD a samozrejme poznámku , že nákup účtujem na 2 riadky ...a dôvod ....Proste aby to bolo jasné aj daňovej kontrole aj Vám, ak do účta pozriete napr. o 4 roky
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
david183 Pozri príspevok
a este sa chcem opytat,ako je to potom s tou uhradou zavazkov. po kazdom vydavku, dam "uhrad fakturu" , ale aj tak mi tam vyskakuje niektore ruzove - nevysp.
Úhrada bankou v ALFE .....v bankovom doklade si cez F7 vytiahnete príslušný záväzok a zaúčtujete jeho úhradu.Dolu v doklade musíte mať X Uhradiť záväzok ...a spáruje sa platba so záväzkom a vysporiada ho .Vlastne Zostáva uhradiť bude 0.
0 0
david183 david183

david183 je offline (nepripojený) david183

dobre teda, idem to prerobit chvalabohu mam este len 3 take pripady a ako je to s tym uhradzanim zavazkov?
0 0
david183 david183

david183 je offline (nepripojený) david183

jej super, dakujem velmi pekne za pomoc
0 0
david183 david183

david183 je offline (nepripojený) david183

jej super, dakujem velmi pekne za pomoc
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Takým spôsobom si pri aj účtovaní úhrady na účet (úhrady pohľadávky) cez F7 spárujete aj pohľadávku a dáte ju uhradiť.Pekne sa Vám potom v Knihe pohľadávok vypáruje platba s pohľadávkou .Ak si zvyknete na program,, účtovanie bude jadna radosť .
Inak v ALFE máte aj "Pomoc" a tam sú príklady ako pracovať s ALFOU.Pomôže to určite.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
...ale prišla sa ma pýtať jedna pani, ktorá robí v inom softe, ako sa účtuje správne platba kartou. Nemám také, ale rozsvietila som si v Alfe pomoc, našla...vytlačila som jej názorné vysvetlenie a ona bola prekvapená aký dobrý soft....
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako zaúčtovať cestovný lístok na výstavu do Mníchova, kde je pri sadba dane napísané oslobodené, či treba robiť samozdanenie keďže je to lístok kupovaný cez českú spoločnosť a tá je s.r.o.-čka, alebo je to ako u nás napr: poštové služby, ktoré sú oslobodené a stačí to len zapísať do základu dane-prevádzková réžia, ale evidenciu dph neriešiť?A podobný prípad je samotná vstupenka, kde je napísaná len cena vstupného ale nič viac.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako zaúčtovať cestovný lístok na výstavu do Mníchova, kde je pri sadba dane napísané oslobodené, či treba robiť samozdanenie keďže je to lístok kupovaný cez českú spoločnosť a tá je s.r.o.-čka, alebo je to ako u nás napr: poštové služby, ktoré sú oslobodené a stačí to len zapísať do základu dane-prevádzková réžia, ale evidenciu dph neriešiť?A podobný prípad je samotná vstupenka, kde je napísaná len cena vstupného ale nič viac.
Sú to výdavky na pracovnú cestu, treba urobiť cestovný príkaz a všetky náklady na cestu vyúčtovať v ňom. Sú to VOZD- réžia, samozrejme, ak súvisia s predmetom podnikania, ak nie sú to VNZD.
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Tweety Pozri príspevok
Sú to výdavky na pracovnú cestu, treba urobiť cestovný príkaz a všetky náklady na cestu vyúčtovať v ňom. Sú to VOZD- réžia, samozrejme, ak súvisia s predmetom podnikania, ak nie sú to VNZD.
Ďakujem pekne za pomoc, pozerám príručku Alfy, neviem či mi budete vedieť poradiť, robím to prvý krát, zadám si tam cestovný príkaz a potom ked sa to platilo z účtu spravím výdaj, BÚ, réžia a cez F7 mi ten príkaz nájde?Do nákladov sme zahrnuli len lístok do Mníchova, metro a autobusy na mieste už nie, to nás nenapadlo že tam môžeme dať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nerobím JÚ, tak bohužiaľ v tomto neporadím.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Cez F7 sa dostaneš do záväzkov a pohľadávok.... normálne si v peňažnom denníku dáš výdaj BÚ...réžia a k bankovému výpisu potom dolož tlačivo na ktorom máš vypočítaný cesťák.
1 0
josik josik

josik je offline (nepripojený) josik

Ahojte poraďáci, poprosil by som vás o zopár rád. Som SZČO, účtujem v JÚ a mal som prerušenú živnosť od 1.1.2011 do 30.6.2011. 1. Mám nárok na odpočítateľnú položku aj daňový bonus na dieťa za celý rok? 2. Ako mám písať peňažný denník? Od začiatku, ako keby som začal podnikať alebo pokračovať, kde som skončil, len vynechať tých 6 mesiacov? 3. Mám nárok na nejaké stravné? Pracoval som len v SR, dochádzal do BA na turnusy alebo len v okolí sídla firmy-bydliska. Nemám firemné auto, do práce ma vozil kolega z partie (ten asi má na to cesťáky), ubytovanie nemám zdokladované (bez dokladu bolo lacnejšie). 4. Môžem si dať do nákladov aj faktúry za volania cez mobilný telefón na paušál, aj keď ho nemám na IČO? Vďaka za odpovede
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
josik Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, poprosil by som vás o zopár rád. Som SZČO, účtujem v JÚ a mal som prerušenú živnosť od 1.1.2011 do 30.6.2011. 1. Mám nárok na odpočítateľnú položku aj daňový bonus na dieťa za celý rok? Áno. 2. Ako mám písať peňažný denník? Od začiatku, ako keby som začal podnikať alebo pokračovať, kde som skončil, len vynechať tých 6 mesiacov? Od začiatku.3. Mám nárok na nejaké stravné? Pracoval som len v SR, dochádzal do BA na turnusy alebo len v okolí sídla firmy-bydliska. Nemám firemné auto, do práce ma vozil kolega z partie (ten asi má na to cesťáky), ubytovanie nemám zdokladované (bez dokladu bolo lacnejšie). Máte nárok na stravné na základe vyúčtovania pracovných ciest. 4. Môžem si dať do nákladov aj faktúry za volania cez mobilný telefón na paušál, aj keď ho nemám na IČO? Môžete. Vďaka za odpovede
Odpoveď v texte.
0 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
Dobrý deň prajem,
chcela by som sa pripojiť k tejto debate a reagovať na 4. otázku predošlého príspevku ohľadom mobilného telefónu. Podľa mňa pokiaľ nie je mobil na IČO, tak faktúra nie je daňový výdavok. Je to len môj názor a rada by som vedela ako to vlastne je :-)
ďakujem za reakcie
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Podľa mňa môže používať aj súkromný mobil a dávať si ho do nákladov, ale na základe výpisu hovorov by som dala len alikvotnú časť do nákladov.
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

Dobrý deň,
mala by som otázočku k daňovému priznaniu pre živnostníka - začal podnikať od mája 2011 vrátane, zdravotné odvody sú všetky zaplatené, ale tie decembrové boli až v januári, tzn. som ich dala až do roku 2012 ...... v priznaní je jedna kolonka na vyplnenie počtu mesiacov, konkrétne strana 3, čo sa týka poistného ....... keďže som december dala až do tohoto roku, neviem kolko presne mesiaco tam mam vyčísliť - 7/8? ........ ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Píšete tam počet mesiacov podnikania, t.j. 8 a zaplatené poistné počas roku 2011, t.j. za 7 mesiacov.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať