Zavrieť

Porady

pred exekucna vyzva z poistovne Dovera, SAF Invest, exekucia v marci 2012

Dobry den potreboval by som URGENTNE poradit. Manzelka dostala upomienku v oktobri 2011 z poistovne Dovera za obdobie 1999-2000, na ktoru vsak nereagovala zalozila ju do skrine a zabudla na to s vedomim, ze aj tak je vsetko uhradene, nic nam nemozu. Je jasne ze toto bola chyba. V januari 2012 sme dostali predexekucnu vyzvu od spolocnosti SAF Invest na zaplatenie sumy 355 EUR za rok 1999-2000.
Poistovni Dovera sme urychlene zdokladovali uradnym potvrdenim, ze manzelka bola v tom case 1999-2000 registrovana na Urade prace. Poistovna Dovera toto zobrala na vedomie, a dlh vymazala, a z ich strany je vraj problem vyrieseny. Mame to vraj oznamit spolocnosti SAFInvest aby zastavili resp. ani nezacali exekucne konanie. Problem ale nastal v komunikacii so spolocnostou SAF Invest, ktoru vraj toto nezaujima. Poslal som im mail kde je kopia potvrdenia z Uradu Prace ale ziadna odpoved. Volal som do SAF Invest, jedna pracovnicka sa so mnou nechela ani bavit, vraj mam zaplatit, lebo sme Dovere neodpovedali do 8 dni od dorucenia upomienky a tresla telefonom. Zavolal som do SAF Invest znova. Druha pracovnicka SAFInvest mi navrhla, aby som poslal nejake potvrdenie z poistovne Dovera o vyrovnani dlhu. Ale Dovera mi nevedela dat ziadne potvrdenie. Ako z toho von? Je mi uplne jasne, ze SAFInvest nezaujima nic ine, ako prevod dlznej sumy hoci sme v tomto pripade dlzny vobec neboli.
Exekucia by mala zacat uz teraz v marci, nie sme nikomu nic dlzny a predsa budeme vystaveni exekucii? Mame 3 deti.
Co sa to deje? Je mozne, aby exekutor zacal exekucne konanie, aj napriek tomu, ze poistovni Dovera bola dlzna suma vydokladovana? Co mame robit? A este jedna pod-otazka: ako postupuje exekutor v pripade, ze sa exekucia tyka len jedneho z manzelov? Manzelka je nezamestnana zena v domacnosti, nema ziadny prijem.

Dakujem za rychlu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Sledujem, že vymáhači pracujú na plné obrátky. Tak poďme poporiadku, zatiaľ sa nemáte čoho báť, ak dlh nemáte a exekútor sa neozval:
    1. Predpokladám, že SAF Invest v predexekučnej výzve uviedol, že na neho prešla pohľadávka Dôvery voči Vám. Vy tvrdíte, že žiaden dlh nie je. Preto napíšte (manželka, ktorej bola adresovaná výzva) SAF Invest doporučený list, v ktorom im stručne uvediete, že žiaden dlh voči poisťovni Dôvera nemáte ani ste platne nemali a teda nie je možné, aby SAF Invest od Vás vymáhal údajnú pohľadávku, ktorú získal postúpením od Dôvery (zánik vymáhaného nároku, čo Dôvera potvrdila). Ešte im doplňte, že v prípade, ak budú pokračovať vo vymáhaní, prostredníctvom svojho právneho zástupcu využijete všetky právne prostriedky na svoju obranu.
    2. Medzitým si od Dôvery nechajte vystaviť písomné potvrdenie, že za uvedené obdobie nemáte žiadne nedoplatky.
    3. Ak by sa náhodou SAF Invest medzitým alebo napriek vyššie uvedenému obrátil na exekútora s návrhom na vykonanie exekúcie, nezúfajte. Najprv by Vám exekútor musel doručiť upovedomenie o začatí exekúcie (v tomto momente Vám môže zablokovať napríklad účet) . Následne máte lehotu na podanie námietok - počas tejto lehoty podáte námietky (neexistencia resp. zánik vymáhaného nároku), s potvrdením Dôvery o neexistencii nedoplatku. Ak teda nedoplatok neexistuje, nemôže byť pohľadávka z neho vymáhaná. Súd exekúciu následne zastaví, žiadne trovy platiť nebudete a ak si vy uplatníte trovy konania, SAF Invest Vám ich budem musieť zaplatiť.
    4. Dlhy jedného z manželov je možné vymáhať z majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (teda aj od druhého manžela).
    Ak im dáte najavo, že ste pripravený sa brániť, do bodu 3 sa zrejme nedostanete.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Telefonicky nič neriešte. Písomne oznámte exekútorovi, že voči ZP nemáte žiaden dlh a od ZP si žiadajte potvrdenie, že voči Vám za dané obdobie neeviduje žiaden záväzok.
    Ak Vám také potvrdenie nebudú chcieť vystaviť, kľudne na nich zavolajte médiá a upozornite na to aj zamestnanca ZP, ktorý by Vám také potvrdenie nechcel vystaviť. Verte mi, že o takúto medializáciu nik nestojí.

    Ale to doporučujem ako krajné riešenie. Je Vaša chyba, že manželka počas evidencie na ÚP nevydokladovala ZP všetky dokumenty. Teraz je na Vás, aby ste sa pred exekútorom vyvinili a rátajte aj s tým, že exekučné trovy bez istiny, ktorá vlastne neexistuje budete musieť zaplatiť, pretože Vašou nedôslednosťou došlo k nevykrytému poistnému obdobiu v ZP.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    moja skúsenosť,trovy rovnaké ako istina.....dokonca aj vtedy,ak istina bola dááááávno zaplatená,takže nebol dôvod na exekúciu...

    viliamtt je offline (nepripojený) viliamtt

    viliamtt
    Diky za odpoved. To znamena, ak sa nam predsa len podari od poistovne potvrdenie o vyrovnani dlhu ziskat a odoslat exekutorovi, je len na nom ci zacne alebo nezacne konanie? Ale zrejme exekutor zacne konanie , preco by nezacal, ved ziska aspon exekucne trovy. V akej vyske asi tieto trovy mozu byt?

    viliamtt je offline (nepripojený) viliamtt

    viliamtt
    Dakujeme. Vyuzijeme Vase rady a budeme sa snazit z toho nejako dostat. Ako sme nakoniec dopadli uverejnime na tomto mieste.
    Mam podobny problem. Prisla mi Predexekucna vyzva od SAF Investment - Vyzva na zaplatenie dlhu - Mandatna zmluva. Dlh je z roku 1996 a je to iba jeden mesiac, priznam sa, ze po 16 rokoch netusim co by to mohlo byt a nemam sancu si to zistit a overit. Poistovnu som menil, ale uz nemam ziadny doklad. Ale o tu tu mozno prave ide. Otravovat klienta vtedy ked sa uz nemoze branit, ked uz nema ziaden doklad, o tom ci si nieco taketo pamata po 16 rokoch ani nehovorim. Nejedna sa o vysoku sumu 7€. Ked som volal do SAF Investment a polozil som im otazku ci to uz nie je premlcane po 16 rokoch, povedali mi, ze nie. Ze som nevzniesol namietku o premlcani tak to musim zaplatit. Na existenciu dlhu som bol vraj upozorneny zaslanim Vykazu nedoplatkov. Tento fakt mi nie je znamy, a ked som si pytal doklad o tom, ze mi Vykaz nedoplatkov bol skutocne zaslany, vraj nic take nemaju. Podla mna je to dolezite, pretoze to bola vraj jedina moznost kedy som mohol zniest namietku voci dlhu z dovodu premlcania. Mam pocit, ze som to ani nemal dostat, nebolo by to potom take jednoduche...

    Vram sa mam obratit na Doveru. V Dovere mi povedali, ze taketo info nedavaju po telefone. Tak som si dal aspon zaslat vypis, aby som mal istotu ze ma o 10 rokov nebudu zasa otravovat.

    Pripada mi to ako boj s veternymi mlynmi. Ako sa mozem branit? Suma nie je vysoka a mam chut to zaplatit a mat pokoj, a s tym sa asi v takychto pripadoch pocita, ale akosi z principu mi to neda. Zijem predsa v pravnom state nie? Alebo ako je to? Dnes je to 7€ zajtra sa niekto postara o to aby ma dostal z bytu (poznam taky pripad, kedy teta zo socialnej poistovni umyselne (samozrejme ze je to nikto nevie dokazat) zamlcovala dlh, mlzila a vzdy sa nieco naslo aby to nebolo uzavrete, aby nemohlo byt exekucne konanie ukoncene a exekutor sa mohol dostat k bytu dotycneho). Toto je vrchol hyjenizmu ale deje sa to.

    Pozdravujem tymto sikovnych predstavitelov firmy SAF Investment a ich kamaratov zo ZP...
    Naposledy upravil HamAndEgg : 08.03.12 at 14:15

    lkapoun je offline (nepripojený) lkapoun

    lkapoun
    Dobrý deň,

    Mne sa s Dôverou stalo nasledovné:
    - 7.2.2011 mi poslala Dôvera výkaz nedoplatkov za obdobie 2007.05 až 2008.12 vo výške 452,31 EUR.
    - Odpovedal som im s tým, že žiadny dlh nemám a priložil som všetky doklady.
    - 13.4.2011 mi došiel z Dôvery oznam, že som podal vecné námietky, ktorým poisťovňa vyhovela v plnom rozsahu, a tým pádom môj výkaz nedoplatkov ruší. Hurá. Tešil som sa. Ale ...
    - 16.5.2011 mi Dôvera poslala nový výkaz nedoplatkov vo výške 135,87 EUR na obdobie 2007.05 až 2007.12. Čiže ide na obdobie, ktoré je súčasťou prvého obdobia, za ktoré mi Dôvera uznala, že žiadny dlh nemám.
    - Tak som im napísal, že už mi raz moje námietky uznali s tým, že žiadny dlh nemám. Uviedol som aj to, že to uznali za obdobie, ktorého súčasťou je aj nové obdobie. Začal ma zalievať pot.
    - 23.06.2011 som dostal z Dôvery odpoveď, že moje námietky neuznávajú, a že dlh 135,87 EUR musím zaplatiť. Tak som sa ... A povedal som si, že to právne neobstojí a nechal som to tak. Ale ...
    - 7.3.2012 som dostal z SAF Investment list (podotýkam, nie nie doporučený, ale obyčajnú listovú zásielku) s predexekučnou výzvou na 135,87 EUR v termíne do 17.03.2012. Som sa spotil do nitky. Exekúcia na mňa? Na poctivca? To vystraší každého, právne nepodkutého jedinca.
    - 15.3.2012 som poslal Dôvere 135,87 EUR.

    A teraz sa pýtam:
    - Mal som pustiť do gatí a zaplatiť alebo sa brániť s tým, že raz mi uznali, že im nič nedlžím?
    - Alebo ako?

    Ďakujem,
    Ľubo

    lkapoun je offline (nepripojený) lkapoun

    lkapoun
    Len mi oznámili, že moje námietky dôkladne prešetrili v súlade s platnou legislatívou, a že "nie je možné na ne prihliadať, nakoľko neobsahujú vecné dôvody, ktoré by ovplyvnili dlžnú sumu uplatnenú vo Výkaze nedoplatkov." Zaujímavé je ale to, že keď mi odpovedali na námietky prvý raz (13.4.2011), tak použili presne opačnú formuláciu, t.j. v zmysle, že to uznávajú.

    pred exekucna vyzva z poistovne Dovera, SAF Invest, exekucia v marci 2012

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.