Zavrieť

Porady

Ako zauctovat zostatok neuhradenej pohladavky vo vyske 0.01E?

Dobry den!
Poprosim o odpoved na nasledovnu otazku:
Odberatel nam uhradil za pohladavku na ucet o 0.01 E menej. Nechceme tento zostatok vymahat, nakolko je to mala suma. Ako sa podobne sumy uctuju, aby zbytocne netrcali v neuhradenych pohladavkach?
Ak je opacny pripad, ze odberatel nam uhradi o par centov viac, potom to mozem zauctovat do vynosov [ak to nevratime] na ucet 688?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    oriesok Pozri príspevok
    Môžem zaučtovať zostatok 2 centy z došlej faktúry-môjho záväzku ako centové vyrovnanie 321/648 ?
    Áno.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na centové vyrovnanie.548
    opačný prípad zasa do výnosov 648,
    účet 688 sa na takéto účely nepoužíva.

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    KEJKA Pozri príspevok
    na centové vyrovnanie.548
    opačný prípad zasa do výnosov 648,
    účet 688 sa na takéto účely nepoužíva.
    Dobrý deň, mám podobný problém a chcem sa spýtať, ak mi zákazník platí pravidelne každý mesiac o 0.02 centov viac (za internetové služby) a ani po výzve si príkaz v banke neopravil...........či to môžem zúčtovať až na konci roka napr. cez ID0012 kde dám 12x0.02=0.24.............týmto ID0012 dám uhradiť v evidencii vydaných faktúr konkrétne faktúry a zaučtujem každú 0.02 311/648???? alebo som to mala zúčtovať hneď pri bankovom výpise???? ( ale vtedy som nevedela či ich nebudeme vracať) prosím poraďte. Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Mária1412 Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám podobný problém a chcem sa spýtať, ak mi zákazník platí pravidelne každý mesiac o 0.02 centov viac (za internetové služby) a ani po výzve si príkaz v banke neopravil...........či to môžem zúčtovať až na konci roka napr. cez ID0012 kde dám 12x0.02=0.24.............týmto ID0012 dám uhradiť v evidencii vydaných faktúr konkrétne faktúry a zaučtujem každú 0.02 311/648???? alebo som to mala zúčtovať hneď pri bankovom výpise???? ( ale vtedy som nevedela či ich nebudeme vracať) prosím poraďte. Ďakujem
    môžeš tak i tak.

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    Ahojte, ešte sa chcem spýtať ohľadom účtovania centového vyrovnania.........ak je tých faktúr viac a od viacerých odberatľov a niektorí uhradili o 0,01 eur viac a iní o 0,01 menej.....môžem to všetky faktúry vyrovnať cez jeden ID1200015 aj keď je niečo účtovanie 548/311 a niečo 648/311 ????? Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mária1412 Pozri príspevok
    Ahojte, ešte sa chcem spýtať ohľadom účtovania centového vyrovnania.........ak je tých faktúr viac a od viacerých odberatľov a niektorí uhradili o 0,01 eur viac a iní o 0,01 menej.....môžem to všetky faktúry vyrovnať cez jeden ID1200015 aj keď je niečo účtovanie 548/311 a niečo 648/311 ????? Ďakujem
    Môžeš to zaúčtovať jedným ID.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Mária1412 Pozri príspevok
    Ahojte, ešte sa chcem spýtať ohľadom účtovania centového vyrovnania.........ak je tých faktúr viac a od viacerých odberatľov a niektorí uhradili o 0,01 eur viac a iní o 0,01 menej.....môžem to všetky faktúry vyrovnať cez jeden ID1200015 aj keď je niečo účtovanie 548/311 a niečo 648/311 ????? Ďakujem
    Tweety Pozri príspevok
    Môžeš to zaúčtovať jedným ID.
    ... ak Ti nevadí, že nebudeš mať vysporiadané saldokonto obchodných partnerov, tak áno.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    a_je_to Pozri príspevok
    ... ak Ti nevadí, že nebudeš mať vysporiadané saldokonto obchodných partnerov, tak áno.
    Určite tým myslela priamo saldokonto účtu 311. Aspoň ja som to tak myslela, že cez saldo, veď inak jej to nebude sedieť s účtom.

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    no každu jenu fa ktorá vykazuje cenotový rozdiel tak dám uhradiť aj do účtovného denníka kde zaúčtujem 548/311 ak zaplatili menej a 648 ak zaplatili viac. Z Faktúr idem preto aby mi spárovalo saldokonto.........už som si to aj skúšala a pri kontrole saldokonta mi to pekne spárovalo teda vymazalo ich. ďakujem

    ....pri úhradach používam stále to isté číslo ID teda ak som potom dala vytlačiť ID tak mam na ňom pekne rozpísané čísla zápisov v denníku, sumu, MD a D, text aj párovací symbol

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    Tweety Pozri príspevok
    Môžeš to zaúčtovať jedným ID.
    Ahoj a ešte mám otázočku..........ale je to trošku komplikované.
    Konečný stav k 31.12.2011 Saldokonto - Faktúry vystavené............ mi nesedí s Počiatočným stavom K 1.1.2012 Saldokonto. ROZDIEL JE 2,34 EUR. Tento problém vznikol tak, že firma prechádzala na nový účtovný soft. a všetky neuhradené pohľadávky som nahadzovala ručne nanovo podľa vydaných faktúr a v saldokonte z roka 2011 je na niektorých faktúrach o 0,01 centov viac alebo menej, čo vzniklo tými úhradami od odberateľov čo platia viac či menej a predošla účtovníčka ktorá robila rok 2011 nezaučtovala centové vyrovnanie...........ja som na začiatku roka nevedela ako to mám zaúčtovať a neuhradené faktúry som musela nahodiť v takej sume v akej boli vystavené.........................a teraz mi vlastne nesedí to saldokonto s účtom 311, ( lebo vlastne 311 bola nahadzovaná cez počiatočné stavy v účtovnom denníku, kde sa dala správna suma z roka 2011 - o 2,34 eur vyššia)...........................prosím poradte ako to mám zaúčtovať aby mi to všetko sedelo.................môžem to dať cez 548-centové vyrovnanie / 311 ????????? rovno do účtovného denníka interným dokladom????
    ĎAKUJEM

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    Mária1412 Pozri príspevok
    Ahoj a ešte mám otázočku..........ale je to trošku komplikované.
    Konečný stav k 31.12.2011 Saldokonto - Faktúry vystavené............ mi nesedí s Počiatočným stavom K 1.1.2012 Saldokonto. ROZDIEL JE 2,34 EUR. Tento problém vznikol tak, že firma prechádzala na nový účtovný soft. a všetky neuhradené pohľadávky som nahadzovala ručne nanovo podľa vydaných faktúr a v saldokonte z roka 2011 je na niektorých faktúrach o 0,01 centov viac alebo menej, čo vzniklo tými úhradami od odberateľov čo platia viac či menej a predošla účtovníčka ktorá robila rok 2011 nezaučtovala centové vyrovnanie...........ja som na začiatku roka nevedela ako to mám zaúčtovať a neuhradené faktúry som musela nahodiť v takej sume v akej boli vystavené.........................a teraz mi vlastne nesedí to saldokonto s účtom 311, ( lebo vlastne 311 bola nahadzovaná cez počiatočné stavy v účtovnom denníku, kde sa dala správna suma z roka 2011 - o 2,34 eur vyššia)...........................prosím poradte ako to mám zaúčtovať aby mi to všetko sedelo.................môžem to dať cez 548-centové vyrovnanie / 311 ????????? rovno do účtovného denníka interným dokladom????
    ĎAKUJEM
    ..........posúvam...................

    môžem ten rozdiel dať na 548/311 ????

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    Mária1412 Pozri príspevok
    ..........posúvam...................

    môžem ten rozdiel dať na 548/311 ????
    asi nie, lebo tým pádom mi to v saldokonte ostane visieť, lebo to nemám s čím spárovať...................prosím poraďte ako to mám zrovnať
    mám si vytvoriť v knihe faktúr pohľadávku na takú sumu, či ako??????????..........

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Nerozumiem, ako ti môže nesedieť saldokonto s účtovníctvom. Veď, keď mi niekto zaplatí menej, takúto faktúru mám nevyrovnanú v salde aj účte, ak mi niekto zaplatí viac, preplatok faktúry mám v salde aj účte. Ak niekto zaplatí o cent menej, saldo s účtom predsa sedí, nie je tam žiadny rozdiel a jediným problémom môže byť iba to, že viem, že odberateľ ten cent už nezaplatí, tak zaúčtujem centové vyrovnanie, ktoré sa mi však musí prejaviť aj v salde aj v účte.

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    Adiks Pozri príspevok
    Nerozumiem, ako ti môže nesedieť saldokonto s účtovníctvom. Veď, keď mi niekto zaplatí menej, takúto faktúru mám nevyrovnanú v salde aj účte, ak mi niekto zaplatí viac, preplatok faktúry mám v salde aj účte. Ak niekto zaplatí o cent menej, saldo s účtom predsa sedí, nie je tam žiadny rozdiel a jediným problémom môže byť iba to, že viem, že odberateľ ten cent už nezaplatí, tak zaúčtujem centové vyrovnanie, ktoré sa mi však musí prejaviť aj v salde aj v účte.
    tohto roku sa vo firme menil učt. softw a pohľadávky sa nahadzovali do knihy fa ručne .............teda presne čísla fa, dátumi a sumy podľa zoznamu neuhradených faktúr, ktoré mi dala predošla účtovníčka a následne som ich účtovala do denníka ako archívne. V tom zozname ale neboli tie fa, na ktorých sú tie centové rozdiely v úhradach a preto mi nesedí saldokonto s účtom 311. ............... o tom rozdiele som vedela už vtedy, len som si myslela že to vysporiadam centovým vyrovnaním v úč. denníku 548/311, ale teraz ked som to urobila tak mi v saldokonte ostane nesparovaný zápis (to centové vyrovnanie) ale učet 311 mi so saldokontom sadne. Jedna sa o 2,34 eur spolu. ..............neviem ako to vyriešiť

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Mária1412 Pozri príspevok
    ..........posúvam.... môžem ten rozdiel dať na 548/311 ????
    .... môžeš, inú možnosť ani nemáš ...

    Mária1412 Pozri príspevok
    asi nie, lebo tým pádom mi to v saldokonte ostane visieť, lebo to nemám s čím spárovať...................prosím poraďte ako to mám zrovnať
    mám si vytvoriť v knihe faktúr pohľadávku na takú sumu, či ako??????????..........
    ... celé nemá logiku ! Jasné že nemáš s čím spárovať, keď si do nového saldokonta nepreniesla nedoplatky zo starého. Práveže to nemá ... kde v saldokonte visieť. Nie je podmienkou, aby tento zápis musel byť s niečím spárovaný, ak je opravný k nepreneseným drobným nedoplatkom a zosúladí stav účtu 311 so stavom novej knihy faktúr - saldokontom. Zaúčtuj, s ničím sa nesnaž párovať a ... pokračuj ďalej ...

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    a_je_to Pozri príspevok
    .... môžeš, inú možnosť ani nemáš ...



    ... celé nemá logiku ! Jasné že nemáš s čím spárovať, keď si do nového saldokonta nepreniesla nedoplatky zo starého. Práveže to nemá ... kde v saldokonte visieť. Nie je podmienkou, aby tento zápis musel byť s niečím spárovaný, ak je opravný k nepreneseným drobným nedoplatkom a zosúladí stav účtu 311 so stavom novej knihy faktúr - saldokontom. Zaúčtuj, s ničím sa nesnaž párovať a ... pokračuj ďalej ...
    Ďakujem........dnes som si našla v roku 2011 všetky konkrétne fa ktorých sa to týka aj s úhradami a ofotila si ich.......môžem to priložiť ako doklad k ID ktorým zaučtujem ten rozdiel 548/311????? alebo ich tam radšej nedávať
    Mária1412 je ich okolo 20 ks

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Mária1412 Pozri príspevok
    Ďakujem........dnes som si našla v roku 2011 všetky konkrétne fa ktorých sa to týka aj s úhradami a ofotila si ich.......môžem to priložiť ako doklad k ID ktorým zaučtujem ten rozdiel 548/311????? alebo ich tam radšej nedávať
    Keď to už máš ofotené, tak to môžeš priložiť. Ale ... stačila odvolávka na zostatky vymenovaných faktúr a ich prehľadná sumarizácia na zaúčtovanú opravu, aj bez fotokópii. Zaslúžiš pochvalu za vzorné upratovanie v účtovníctve ... takú by som bral ....

    Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

    Mária1412
    a_je_to Pozri príspevok
    Keď to už máš ofotené, tak to môžeš priložiť. Ale ... stačila odvolávka na zostatky vymenovaných faktúr a ich prehľadná sumarizácia na zaúčtovanú opravu, aj bez fotokópii. Zaslúžiš pochvalu za vzorné upratovanie v účtovníctve ... takú by som bral ....
    Ďakujem

    oriesok je offline (nepripojený) oriesok

    žena-optimista oriesok
    Môžem zaučtovať zostatok 2 centy z došlej faktúry-môjho záväzku ako centové vyrovnanie 321/648 ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.