Zavrieť

Porady

Príjem z nájmu

v DÚPP som prečítala,že ak začne daňovník vykonávať alebo poberať príjmi podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutoč. správcovi dane do 30 dní.Je to tam v súvislosti s príjmom z prenájmu. Mám to chápať tak, že ak ja prenajímam niekomu priestory, mala som sa nahlásť sama na DÚ?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vladimír Ozimý
...............................................

A to si mám ako preložiť
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Vieš mám z toho chaos , keď na jednej strane zákon prikazuje pri uplatňovaní skutočným výdavkov , tieto znížiť takým istým pomerom ako príjem , tak som bola zvedavá aký názor je na porade z dôvodu uplatňovania paušálnych výdavkov . Ale tiež si myslím , že ponížim príjem a potom vypočítam 25% pauš.výdavky . Len či to skutočne tak je ?
Zitka, potvrdím ti to aj ja. Včera na školení bol takýto príklad rozoberaný.
0 0
Pavla P Pavla P

Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

Vladimír Ozimý
Hm, registracna povinnost mu nevznika ale v paragrafe 31 ods 2 je napisane ze pokial zacne danovnik vykonávať činnnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani je povinný oznámiť túto skutočnosť spravcovi dane do 30 dní..takze ja by som to chapal ze pokial za prenajom dosiahne ako sukromna osoba podla paragrafu 6 ods 3 príjmy vyssie ako patnasobok zivotneho minima nie je povinny sice sa registrovat podla paragrafu 31 ods 1 ale mal by to oznamit danovemu uradu...hm uvaha...

no a ked sme pri tom prenajme ked kupi zivnostnik byt na zivnost nie ako sukromna osoba tak si ho normalne zaradi do majetku a odpisuje (ide o obchodny majetok ze)

Prosim Vas, ktory zakon to citujete? Nejaka som mimo, neviem to najst. Dakujem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Je to zákon 511/1992 v znení neskorších predpisov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vladimír Ozimý
Hm, registracna povinnost mu nevznika ale v paragrafe 31 ods 2 je napisane ze pokial zacne danovnik vykonávať činnnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani je povinný oznámiť túto skutočnosť spravcovi dane do 30 dní..takze ja by som to chapal ze pokial za prenajom dosiahne ako sukromna osoba podla paragrafu 6 ods 3 príjmy vyssie ako patnasobok zivotneho minima nie je povinny sice sa registrovat podla paragrafu 31 ods 1 ale mal by to oznamit danovemu uradu...hm uvaha...
no a ked sme pri tom prenajme ked kupi zivnostnik byt na zivnost nie ako sukromna osoba tak si ho normalne zaradi do majetku a odpisuje (ide o obchodny majetok ze)
Všimnite si slovo začne.
Daňovník, ktorý už podával daňové priznanie v minulosti(čo i len jedno jedinké), je automaticky zaregistrovaný na príslušnom DÚ. Systém mu aj automaticky vygeneroval DIČ-o. Takýto daňovník ak svoje DIČ-o nevie, môže uviesť na daňové priznanie rodné číslo. Rodné číslo automaticky software spáruje s DIČ-om. Mám to overené z dvoch DÚ. Svoje DIČ si zistí na DÚ na oddelení registra.
Tí, ktorí majú 1x zdaniteľný príjem v zdaňovacom období 2005, platí ...viď citát Vlada.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte,mám prípad zamestnanca ktorému som spravila ročné zúčtovanie na daň z príjmu a on ešte zistil že mal príjem z prenájmu 35.000,- Sk a výdavky 15. 000,- Sk.Výpočet by bol? (príjem 35.000 - 22. 900) = 12.100 príjem a výdavky sa tiež musia upraviť?lebo som mu asi zle poradila aj keď som to riešila po telefóne s daňovou úradníčkou.Neupravila som ani jeho príjem z prenájmu ani výdavky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Treba sa najskôr spýtať zamest.či nevlastní nehnut.v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ak áno tento príjem by sa rozdelil na polovičku 35 000/2= 17 500,00 a tento príjem by sa nezdaňoval ani u manžela ani u manželky.Ak táto možnosť neprichádza do úvahy, tak výpočet výdavkov bude nasledovný:
12 100 - zdan.príjem. U výdavkov:
22 900/35 000 x 100 = 65,43%
15 000 x 65,43%= 9 814,50
15 000 - 9814,50 = 5 185,50 - zdan.výdavky, ktoré sa uvádzajú do da§.priz.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem Ti a čiže by platil daň z tých 5...tisíc(prijem - vydavok)?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Príjem 12 100,00 - Výdavok 5185,50 = 6 915,00 by bol jeho čiast.základ dane, ktorý by sa použil na celkový výpočet dane z príjmu, k týmto 6 195,00 sa malo pripočítať ČZD zo závisl.činnosti a mal povinnosť podať daňové priznanie.
Naposledy upravil renča1 : 05.04.06 at 10:30
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Už mal vykonané RZD u nás a aj preplatok ktorý mu vznikol sme mu vyplatili mi,len s tým prenájmom som nevedela čo.Takže mu musím teraz povedať že to je zle.Lebo teraz má platiť viac ako by mal v skutočnosti podľa toho ako si mi to vysvetlila.Ďakujem Ti ešte raz.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
SILVIA54
Takže mu musím teraz povedať že to je zle.Lebo teraz má platiť viac ako by mal v skutočnosti podľa toho ako si mi to vysvetlila.Ďakujem Ti ešte raz.
Najlepšie by bolo, keby nehnutelnosť mal v spoločnom spoluvlastníctve s manželkou, jeho príjem z prenájmu by nemusel zdaňovať, ak by si ho s manželkou rozdelil na polovicu.


Ak príjem bude zdaňovať len on, tak:
Treba prepočítať jeho príjmy zo záv.činnosť spolu s príjmami s prenájmu nehnutelnosti a odpočítať nezdaniteľné čiastky, poistné..... po prípade daňový bonus a vtedy by vyšiel správny výsledok a ten treba porovnať s RZD a následne vyrovnať voči DÚ. Preto som hrubým znázornila prvú vetu, ak by to tak bolo, tak s príjmom z prenájmu by sa nedialo nič.
Naposledy upravil renča1 : 05.04.06 at 10:45
0 0
skatja skatja

skatja je offline (nepripojený) skatja

Zaplatila som viac na dani z príjmu. Neodpočítala som 22900,-osl.z prenájmu.Môžem podať dodatočné DP a ako požiadam o preplatok keď som už 2% darovala z vyššej daňovej povinnosti? Ďakujem za odpoveď
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Chcem sa opýtať, že ak SZČO platiteľ DPH, kúpila budovu, ktorú bude prenajímať podľa § 6 odst.3, bude viesť jednoduché účtovníctvo lebo sa zo zákona považuje za účtovnú jednotku ako je to v tomto prípade s nehnuteľnosťou. Považuje sa nehnuteľnosť za vloženú do podnikania alebo nie?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
skatja
Zaplatila som viac na dani z príjmu. Neodpočítala som 22900,-osl.z prenájmu.Môžem podať dodatočné DP a ako požiadam o preplatok keď som už 2% darovala z vyššej daňovej povinnosti? Ďakujem za odpoveď
áno môžeš , ale hlavne v mojom prípade by som použila slovíčko , že treba podať dodat.DP
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ESTER
Chcem sa opýtať, že ak SZČO platiteľ DPH, kúpila budovu, ktorú bude prenajímať podľa § 6 odst.3, bude viesť jednoduché účtovníctvo lebo sa zo zákona považuje za účtovnú jednotku ako je to v tomto prípade s nehnuteľnosťou. Považuje sa nehnuteľnosť za vloženú do podnikania alebo nie?
ak szčo kúpil pre firem.účely nehnuteľnosť čiže na IČO , IČ DPH atd.... vtedy by som považovala nehnuteľnosť vlož.do majetku , ale samozrejme sa môže rozhodnúť či ju bude mať v majetku firmy alebo bude ju prenajímať , ako súkrom.osoba. Ak by ju prenajímal ako súkrom.osoba vtedy sa na neho vzťahuje § 6 ods.3 ZDP.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať