Zavrieť

Porady

ODPISY NEHMOTNÉHO MAJETKU

Prosím o radu skúsených:

Ako sa, prosím Vás, odpisuje dlhodobý NEHMOTNÝ majetok (software)?
Daňové odpisy, ako som sa dočítala v zákone o dani z príjmov, sa týkajú len hmotného majetku - metódy odpisovania, odp. skupiny. Pri nehmotnom majetku je tam len napísané, že sa odpisujú v súlade s účtovnými predpismi. Z toho mi vyplýva, že účtovné odpisy sa pri nehmotnom majetku rovnajú daňovým.
Otázka znie: Ak zaúčtujem mesačné odpisy napr. len za 2 mesiace(obstaraný bol v novembri), tak či uplatňujem tieto 2mesačné odpisy, alebo ročné odpisy. Resp. či mám účtovať o týchto 2mesačných, alebo o ročnom odpise.
Ako vy účtujete odpisy pri nehmotnom majetku?
Ďakujem.
Usporiadat
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

§22 ods.8 nehmotný majetok sa odpíše najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania v súlade s účtovnými predpismi.
Takže ja si pri nehmotnom majetku určím účtovné odpisy napr. 4 alebo 5 rokov (podľa potreby, posúdenia daného majetku) a odpisujem rovnomerne. Potom si nastavím daňové odpisy podľa účtovných. Ak účtuješ v PU tak v Tvojom prípade účtovné a zároveň aj daňové odpisy sú tie 2 mesiace 11,12.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Zmena od 15.12.2005
Zmena, ktorá nastala v § 22 ods.8 ZdP nadväzuje na zmenu v § 28 ods.4 zákona o účtovníctve od 1.1.2005.
Od 1.1.2005 sa len nehmotný majetok, ktorým sú zriaďovacie výdavky, náklady na vývoj a goodwill musí ÚJ odpisať do 5 rokov od jeho obstarania.
Ostatný nehmotný majetok - oceniteľné práva, autorské práva, know-how, technologické postupy a pod.) sa odpisujú podľa ich skutočnej doby použiteľnosti, ktorá môže byť aj viac ako 5 rokov.
0 0
monsol monsol

monsol je offline (nepripojený) monsol

Ešte doplňujúca otázka:
Môžem pri nehmotnom majetku zmeniť po roku odpisovania dobu zostatkovej doby odpisovania? (§20 ods. 5 postupov účtovania)
Priklad:
OC v roku 2004 = 100 000,- Sk odpisový plán bol stanovený na 2 roky, tj. rok 2004 odpis 50 000,- Sk a rok 2005 odpis 50 000,- Sk.
Ale v roku 2005 som zistila, že sa zmenili podmienky, že použijem tento nehmotný majetok ďalšie 4 roky.
Môžem v tomto prípade využiť §20 ods.5 postupov účtovania?
(To znamená, že tých 50 000,- Sk zvyšný odpis rozložím na ďalšie 4 roky.)
(Jednoducho potrebujem v roku 2005 max. znížiť náklady)
Ďakujem za odpovede.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

monsol
Ešte doplňujúca otázka:
Môžem pri nehmotnom majetku zmeniť po roku odpisovania dobu zostatkovej doby odpisovania? (§20 ods. 5 postupov účtovania)
Priklad:
OC v roku 2004 = 100 000,- Sk odpisový plán bol stanovený na 2 roky, tj. rok 2004 odpis 50 000,- Sk a rok 2005 odpis 50 000,- Sk.
Ale v roku 2005 som zistila, že sa zmenili podmienky, že použijem tento nehmotný majetok ďalšie 4 roky.
Môžem v tomto prípade využiť §20 ods.5 postupov účtovania?


(To znamená, že tých 50 000,- Sk zvyšný odpis rozložím na ďalšie 4 roky.)
(Jednoducho potrebujem v roku 2005 max. znížiť náklady)
Ďakujem za odpovede.
ja si myslím, že ano, ak si účtovná jednotka logicky obháji túto zmenu postupu.
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť a koľko rokov mám odpisovať ochrannú známku? Máme na to fa za vypracovanie prihlášky+zastupovania - 11500 Sk bez DPH od patentovej kancelárii s poznámkom že poplatky máme zaplatené do 10 rokov. Majiteľ chce aby som dala do majetku ako dlohodob. nehm. majetok.
Ďakujem.
0 0
zuzana24 zuzana24

zuzana24 je offline (nepripojený) zuzana24

Mam taktiez otazku tykajucu sa NIM. Kupial som vo februari 2005uctovny program, suma 4500 Sk. Musim ho zaradit do majetku a zaroven ho odpisovat? Kedze ale suma neprevzsuje 50 000 Sk, je to vobec potrebne ?
Nemozem si ho dat rovno do nakladov ?

DAKUJEM za reakcie

Z.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Je to ako s hmotným majetkom do 30 000,- účtovná jednotka sa sama rozhodne, či bude náklady za softvér do 50 000,- účtovať ako majetok, alebo ako službu. Zároveň by to mala mať popísané v internej smernici.
0 0
zuzana24 zuzana24

zuzana24 je offline (nepripojený) zuzana24

Dakujem za radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
erika527
Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť a koľko rokov mám odpisovať ochrannú známku? Máme na to fa za vypracovanie prihlášky+zastupovania - 11500 Sk bez DPH od patentovej kancelárii s poznámkom že poplatky máme zaplatené do 10 rokov. Majiteľ chce aby som dala do majetku ako dlohodob. nehm. majetok.
Ďakujem.
nemusí to byť, ale ak to majiteľ chce, zaraď to a odpisy si stanov napr.
na 2 roky.
0 0
polis1 polis1

polis1 je offline (nepripojený) polis1

chcem sa spytat omietacia masina do akej odpisovej skupiny patri a kolko sa odpisuje dakujem
0 0
marcelien marcelien

marcelien je offline (nepripojený) marcelien

ja sa pridam, tiez by ma zaujimalo podla coho sa zaraduje nehm. inves. majetok a podľa čoho sa určí doba odpisovania, prosím prosím
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

marcelien Pozri príspevok
ja sa pridam, tiez by ma zaujimalo podla coho sa zaraduje nehm. inves. majetok a podľa čoho sa určí doba odpisovania, prosím prosím
Zaraďuje sa podľa Zák.o dan z príjmu,kde nájdeš prílohu č.1,doba odpisovania sa určuje podľa zaradenia do odpisovej skupiny § 26 ZDP a § 27 ZDP.
0 0
marcelien marcelien

marcelien je offline (nepripojený) marcelien

ja som si ten zakom vytlacila ale nejako mi to nic nehovori
0 0
marcelien marcelien

marcelien je offline (nepripojený) marcelien

idem sa pozriet teda este raz na tu prilohu ale dik za tipa
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Ked si prelistujete celu tuto temu, je tam rozpisane podrobne, ako sa zaradzuje nehmotny majetok. Neodpisuje sa podla prílohy zákona o dani z prijmov, ake podla zakona o uctovnictve. Uctovne odpisy su u nehmotneho majetku uznane ako danove. Uctovna jednotka sa sama rozhodne, ako chce nehmotny majetok odpisovat a uvedie si to to Odpisoveho planu.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako odpisovať nehmotný majetok - oceniteľné práva nad 50000,-?
Konkrétne ide o umožnenie prístupových práv do všetkých databáz notárskemu úradu.
Podľa prečítania viacerých tém mi vychádza, že sa odpisujú min. 2 roky a podľa vlastného uvaženia ako dlho chceme, vyrátajú sa účtovné odpisy podľa rokov koľko si sami určíme a účtovné odpisy sú daňovo uznané.
Ak by ste mali niekde odvolávku na §, prosím prilepte mi, ďakujem.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

§ 22, ods. 8
Nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi, najviac do výšky vstupnej ceny (ZDP).
Od 1.3.2009 platia nové limity pre majetok. (2400 EUR)
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

adato Pozri príspevok
§ 22, ods. 8
Nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi, najviac do výšky vstupnej ceny (ZDP).
Od 1.3.2009 platia nové limity pre majetok. (2400 EUR)

Ďakujem, ešte sa spýtam, ako dlho sa môže odpisovať nehmotný majetok, minimálne 2 roky a maximálne 5 rokov? Ďakujem
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Do 5 rokov je potrebné odpísať iba: goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj. Ostatný nehmotný majetok odpisujete podľa doby použitia a podľa odpisového plánu.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Prosím Vás, čo so softwarom, ktorý ešte nie je odpísaný a už sa prestal používať. Namiesto neho je už nový úplne iný software. Môžeme ho doodpisovať tento rok alebo ako postupovať? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať